Fie că decid să se exprime prin poezie, proză sau eseu, lucrările elevilor vor intra în competiție. „Va fi un exercițiu de creație la care elevii liceelor arădene sunt invitați să participe, un exercițiu care cu siguranță va fi o bună ocazie pentru a exersa înaintea examenului de bacalaureat. Această inițiativă a colegilor de la Facultatea de Științe Umaniste vine să susțină încă o dată strategia noastră de a implica în viața universității și pe colegii din sistemul preuniversitar, pe elevi pentru că e nevoie de aceste punți de comunicare, de legături între cele două sisteme de învățământ”, a punctat președintele UAV, prof.univ.dr. Lizica Mihuț. „Acest concurs va crea posibilitatea elevilor de a intra în contact cu mediul universitar arădean, vor putea sta de vorbă cu profesorii noștri, vor putea vedea care sunt condițiile în care învață cei care devin studenți ai universității noastre” a completat rectorul UAV, prof.univ.dr. Ramona Lile.
Provocare literara la UAV
Reactualizat la:
ARAD. Creație și talent. Aceste două calități vor fi punctate și jurizate de profesorii Facultății de Științe Umaniste și Sociale în cadrul unui concurs literar propus elevilor de liceu. „Adolescența și provocările scrisului” e noul concurs pentru cei care că au talent literar.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Președintele ales, Nicușor Dan, a afirmat, marți, că își dorește să aibă o întâlnire cu secretarul general al NATO, Mark Rutte, înaintea Summitului NATO de la Haga.
România
Președintele ales, Nicușor Dan, a declarat, marți, că își menține punctul de vedere conform căruia nu este necesară creșterea TVA, ci reducerea cheltuielilor pentru a soluționa problema deficitului bugetar.
România
Președintele AUR, George Simion, a anunțat, marți, că va contesta la Curtea Constituțională rezultatul alegerilor prezidențiale din 18 mai.
ARADON Sport local
VORONA. O nouă filă de istorie scrisă de fetele de la Liceul Teoretic „Jozef Tajovsky” din Nădlac.
România
Biroul Electoral Central a publicat marți pe site procesul-verbal privind rezultatul celui de-al doilea tur de scrutin al prezidențialelor, potrivit căruia Nicușor Dan a câștigat alegerile.
România
Ambasada Statelor Unite ale Americii în România a transmis, marți, că așteaptă cu interes să colaboreze cu Nicușor Dan în calitate de președinte al României și cu noul Guvern, pentru a promova prioritățile comune, precum apărarea, energia și parteneriatele comerciale.
1
ARADON Sport local
BACĂU. Şcoala arădeană de judo şi-a etalat valoarea la finala Campionatului Naţional de judo U13 şi U15, dovadă cele şapte medalii obţinute prin sportivi de la patru cluburi.
Local
LIPOVA. Copiii din Lipova au parte de provocări pline de adrenalină, în parcul orașului.
Citiți principiile noastre de moderare aici!