aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Război pe spatele comunei (II)

Război pe spatele comunei (II)

la 9 July 2009 10:19
9 July 2009 10:19
ARAD - Viceprimarul comunei Gurahonţ, Dorel Mustea, îi dă replică primarului Gheorghe Florea.
Scris de IM:JURNAL_ARADEAN - ARAD - Viceprimarul comunei Gurahonţ, Dorel Mustea, îi dă replică primarului Gheorghe Florea.

Trimite articolul

X


Cu două zile în urmă, relatam despre
neînţelegerile care macină Consiliul
local Gurahonţ. Primarul Gheorghe Florea îi
învinuia pe cei şase consilieri ai PD-L
şi pe viceprimarul Dorel Mustea, că se opun
unor proiecte, că duc o luptă cinică
împotriva dumnealui, acelor care îi sunt
fideli, că iau decizii aberante, care
dăunează intereselor locuitorilor din
comună. În timpul documentării noastre,
l-am invitat pe domnul viceprimar, şi la sugestia
unor cetăţeni, să ne vorbească
despre starea lucrurilor din primărie. Se pare
că, acum, regretă. Redăm, mai jos,
integral, replica viceprimarului Dorel Mustea.


„Nu spune adevărul”


 Am refuzat interviul la acea dată din mai
multe motive, printre care:


– nu am vrut să dezgrop din nou securea
războiului, deoarece de 19 ani, de când este
primar al Gurahonţului, i-au plăcut doar
polemicile în presă şi mai puţin
să facă ceva pentru comună;


– la ultimul interviu, mi s-a publicat doar 25% din ce
am spus (nu e vorba despre noi – n.r.).


Referitor la acuzele primarului, vă informez
că primarul I.G. Florea nu spune adevărul
(sau minte intenţionat) deoarece proiectul pe
Măsura 322 a fost aprobat în
şedinţa din noiembrie 2008, cu amendamentul
ca proiectantul să-şi asume eligibilitatea
proiectului (adică, peste 50 puncte) şi nu
finanţarea lui. Acest lucru se poate verifica
studiind procesul verbal de şedinţă. Cu
toate că acel proiect avea zero şanse de
reuşită a fost aprobat. Acel proiect avea
întocmit un SF de asfaltare străzi foarte
subţirel, neconform, proiect pe care se puteau
obţine maxim 60 puncte
(câştigătoare au fost proiectele cu
peste 75 puncte), iar Gurahonţul nu are nici
astăzi întocmită Strategia de
dezvoltare a comunei – piesă fără care
dosarul nu se primeşte.


Căminele culturale din comună au fost
reparate în fiecare an. Numai anul trecut,
până la 30.06.2008, au fost cheltuiţi
160.000 lei cu reparaţiile de cămine
culturale. Lucrările executate au fost de o
calitate mediocră (cade tencuiala de pe tavane),
executându-se şi fără
autorizaţii de construire, cu toate că s-au
făcut extinderi şi nu reparaţii.


„O minciună grosolană”


Faptul că am afirmat că voi desfiinţa
tot ce se poate desfiinţa, din Primarie, este o
insultă şi o miciună grosolană, eu
neafirmând aceste lucruri. Se poate verifica
aceasta sunându-l pe d-l consilier Moga Ioan.


Eu am mai fost viceprimar 4 ani, în perioada
2000-2004, şi cunosc foarte bine caracterul
şi răutatea primarului IGF. Acele posturi
s-au desfiinţat deoarece structura Primăriei
era supradimensionată (aprox. 38 posturi), iar
personalul disponibilizat lucra mai mult pentru PRIMAR
şi nu pentru Primărie. Postul de jurist nu
mai era necesar deoarece în CL sunt 3
jurişti care prestează gratuit servicii
pentru C.L., dar cu toate că postul este
desfiinţat, din iulie 2008, şi în
prezent juristul este plătit în continuare –
oare de ce? Directorul de cămin avea foarte
puţină activitate, în localitatea
Gurahonţ neexistând cămin cultural sau
casa de cultură, acesta fiind retrocedat de d-l
primar, nefiind necesar; muncitorii forestieri nu mai
aveau obiectul muncii deoarece, în 2008, lemnul
de foc s-a cumparat de la firme private, cu toate
că Primăria avea peste 600 ha de pădure,
tractor forestier, drujbă, muncitori – tractor
care, în anul 2008, nu a fost taxat nici
măcar o oră, cu toate că a lucrat
aproape zilnic.


„Primarul omite să spună…”


D-l primar omite să spună că în
toamnă am iniţiat un proiect de
hotărâre privind executarea a 2 PUZ-uri,
necesare dezvoltării localităţii
Gurahonţ, proiect pe care nu l-a dus la
îndeplinire spunând că nu este
necesar, dar, mai mult, s-au pierdut şi banii
alocaţi. Proiectele de Hotărâri
iniţiate de „majoritate” sunt
boicotate de Primar şi foarte puţine sunt
duse la îndeplinire. Despre perioada 2004-2008,
când a avut 10 consilieri din 13, CL, CJ, prefect
şi guvern PNL nu aminteşte nimic.


Atâta timp cât d-l primar consideră
comuna şi angajaţii ca un bun personal,
că numai el ştie tot şi numai ce spune
el trebuie să se facă, lucrurile nu vor merge
bine în Gurahonţ. I-am recomandat să se
uite la comunele din jurul Gurahonţului (Dieci,
Almaş, Brazii, Pleşcuţa,
Vârfurile), unde anual se văd
realizări, dar pe d-l primar nu-l interesează
realizările, ci doar polemicile din CL şi din
presă. Ar mai fi multe de spus despre cum se
lucrează în Primăria Gurahonţ, dar
până în prezent nu s-a dorit aflarea
adevărului.

M.A., T.M.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
aradon ,
gurahont ,
primar ,
razboi
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Angajată la Finanțele din Arad, aflată în incompatibilitate
    3
    Mexicul a câștigat meciul inaugural al Cupei Mondiale, în care au fost trei eliminați
    4
    Bolojan: Nu vrem să fie dată țara pe mâna oricui și în orice condiții, cu voturile noastre. Asta deranjează
    5
    Aradul intră în șantier! Încep „tranșeele” pentru magistralele termice
    6
    Academia UTA, cea mai bună din Vest
    7
    PUZ pentru un cartier pe 11 hectare, la ieșire din Arad, pe Calea Zimandului
    8
    Nicuşor Dan: Eugen Tomac şi-a depus mandatul. Îl desemnez ca prim-ministru pe Adrian Veştea
    9
    POLITIC. Infuzie de liberali la Vladimirescu
    10
    Tomac: Voi transmite partidelor politice, în cursul zilei, programul de guvernare. Voi solicita noi consultări

    România

    Bolojan: Nu vrem să fie dată țara pe mâna oricui și în orice condiții, cu voturile noastre. Asta deranjează
    Nu vom accepta să-l susținem necondiționat ca premier pe Sorin Grindeanu, nu vrem să fie dată țara pe mâna oricui și în orice condiții, cu voturile noastre, iar asta deranjează, a declarat, vineri seară, președintele PNL, premierul interimar Ilie Bolojan.

    România

    Nicușor Dan: Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit. PNL și-a schimbat poziția
    Președintele Nicușor Dan transmite că partidele au revenit la blocajul politic, după ce PNL se angajase marți să voteze un guvern minoritar PSD, însă ulterior și-a schimbat poziția.

    Local

    Ambasadorul din Ungaria a vizitat Consiliul Județean Arad
    Gabriel Șopandă, ambasadorul României în Ungaria, s-a aflat într-o vizită oficială în județul nostru.

    Local

    Nădășenii au sărbătorit victoria finală a războiului purtat cu Colțeii
    Locuitorii satului persecutat de familia Colțeu au organizat o sărbătoare în cinstea sentinței care a readus Nadășul în proprietatea locuitorilor de acolo și a statului.

    Local

    POLITIC. Falcă: „România, beneficiar al investițiilor strategice”
    Parlamentul European face un pas decisiv pentru mobilitatea militară europeană.

    Local

    Gratuitate pentru corturi la Perla Folk Moneasa

    România

    UE a confirmat procedura de deficit excesiv contra Bulgariei
    Consiliul Uniunii Europene a confirmat oficial decizia Comisiei Europene din iunie de a plasa Bulgaria sub procedura de deficit excesiv (EDP), cerând țării să ia măsurile fiscale corective pentru a ține sub control cheltuielile public în creștere, informează Novinite.

    Local

    Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Aradului, Emilian Crișanul, a murit
    Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului, a trecut la cele veșnice la vârsta de 54 de ani, după o lungă și grea suferință, în ziua de vineri, 26 iunie 2026.

    Local

    Dr. Vladimir Câmpeanu, fost șef al Serviciului de Ambulanță, a murit
    Director al Serviciului de Ambulanță Județean Arad în anii 1990-începutul anilor 2000, dr. Vladimir Câmpeanu a condus instituția timp de 17 ani.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.