aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Gala voluntarilor - Arad editia a III-a

Gala voluntarilor - Arad editia a III-a

la 21 December 2013 15:50 Reactualizat la: 22 December 2013 15:25
21 December 2013 15:50 Reactualizat la: 22 December 2013 15:25
ARAD. Cea de-a treia ediţie a Galei voluntarilor a avut loc, vineri, la Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad şi a recompensat, în acest an, în premieră, proiecte de voluntariat, unele cu o vechime mai mare de zece ani.
Scris de Adriana Barbu - ARAD. Cea de-a treia ediţie a Galei voluntarilor a avut loc, vineri, la Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad şi a recompensat, în acest an, în premieră, proiecte de voluntariat, unele cu o vechime mai mare de zece ani.

Trimite articolul

X

Astfel, Gala Voluntarilor a reunit, în acest an, în premieră, voluntari și coordonatori de voluntari, agenţi economici, care şi-au implicat şi își implică angajații în proiecte de voluntariat, asociaţii de caritate, care de-a lungul anilor au derulat proiecte în sprijinul comunităţii.

Nominalizările au fost făcute de o comisie care a studiat, în prealabil, proiectele şi care a propus acordarea a 22 de premii de excelenţă şi 5 diplome de onoare.

La acestă ediţie a galei, organizatorii au decis să aducă o noutate şi anune să premieze voluntari care provin din mai multe domenii, cum ar fi economic, învăţământ, sport, cultură, social.

Au fost acordate, în premieră, premii agenţilor economici, deoarece contribuţia lor financiară şi logistică a generat proiecte de voluntariat de succes pentru comunitatea arădeană. Au fost premiaţi şi studenţi, dar şi societatea civilă, în special acele organizaţii non-guvernamentale care au o vechime, unele de 20 de ani, altele de 10 ani. La fel, au fost premiate personalităţi din domeniul culturii şi sportului, dar şi reprezentanţi ai instituţiilor publice locale care au derulat propriile acţiuni de voluntariat.

În cadrul Galei voluntarilor a fost lansat proiectul prin care se doreşte înființarea Centrului de Excelență pentru Elevi din Arad, proiect iniţiat de Asociaţia “Educaţio”, în parteneriat cu Primăria municipiului Arad.

Scopul acestui centru este de a ajuta elevii care au rezultate de excepție la învățătură, dar care din cauza situației sociale nu pot să își canalizeze toate capacitățile înspre domeniile unde excelează.

Centrul de Excelenţă pentru Elevi va funcţiona într-un spaţiu în centrul municipiului, care este în curs de amenajare.

În cadrul acestui proiect se va creea inclusiv un fond, unde persoanele fizice sau juridice pot să contribuie cu donații pentru dezvoltarea Centrului de Excelență pentru Elevi.

Contribuțiile pot fi atât financiare, cât și de altă natură: aparatură electronică, cărți, mobilier, rechizite etc.

În cadrul Galei Voluntarilor, corul mixt al Facultăţii de Teologie Ortodoxă “Ilarion V. Felea” a Universităţii “Aurel Vlaicu” Arad, dirijat de conf.univ.dr. Mircea Remus Buta a susţinut un concert de colinde.

Gala Voluntarilor a fost organizată de Asociaţia Educatio, Asociaţia Carpe Diem, în parteneriat cu Primăria municipiului Arad.

PREMII

Au fost acordate 22 de Trofee de excelenţă “Gala voluntarilor Arad 2013”

Agenţi economici – voluntariat pentru comunitate

Cora – pentru proiectele “Cora te ajută!”, “Şcolile de la ţară” şi “Luna cora-luna inimilor deschise «Dăruieşte dorinţe împlinite »

Hervis – pentru susţinerea evenimentelor sportive derulate în municipiul Arad

ARED – pentru proiecte precum sărbătorirea zilei de 1 iunie împreună cu copiii, organizarea şi sponsorizarea de concursuri de şah pentru copii, împodobirea brazilor de Crăciun în cartierele ARED, organizarea maratonului Moşilor Crăciun

Atrium Center – pentru campania “Luminează Crăciunul unui copil!”

Eli Laslean – pentru susţinerea Centrului de Excelenţă pentru Elevi

Galleria Arad – pentru sprijinul proiectelor de voluntariat derulate de Asociaţia „Educatio” şi Direcţia de Dezvoltare şi Asistenţă Comunitară Arad

Selgros – pentru proiectele „Masa Bucuriei” şi „Împreună pentru un mediu mai curat”

Astra Vagoane Călători – pentru susţinerea absolvenţilor care au obţinut media 10 la examenul de Bacalaureat

Învăţământ

Liga studenţilor Universităţii „Aurel Vlaicu” Arad – pentru proiectele de ecologizare a plajelor de la Ghioroc

Asociaţia studenţilor medicinişti a Universităţii Vest „Vasile Goldiş” – pentru proiectul „2013 – Anul prevenţiei în sănătate”

Asociaţii şi fundaţii non guvernamentale

Serviciul de Ajutor Maltez – filiala Arad – pentru împlinirea a 20 de ani de activitate

Voluntarii DDAC şi Erika Stark – pentru proiectul prin care s-au pictat zeci de grădiniţe din judeţul Arad

Rareş Bârsan şi Domiţian Giurgiu (ISU Arad) – pentru proiectul „Flames on Bikes”

Voluntarei Ţica Roxana de la Crucea Roşie – filiala Arad – pentru proiectul „Primul ajutor în zone izolate”

Ofensiva tinerilor – pentru proiectul „TEAM” – Together Everyone Achieves More

ANIMED şi APAM – pentru proiectele de protecţie a animalelor fără stăpân

Pro Prietenia – pentru proiectul Youth Network

Asociaţia „Efect Verde” pentru proiectul „Let s do it Romania”

Cultură

Trupa de teatru Amifran – Florin Didilescu şi elevii – pentru întreaga activitate.

Sport

Zsolt Torok – alpinist – pentru proiectul „Dincolo de limite”

Instituţii locale

Centrul Cultural Judeţean Arad – pentru sprijinirea Centrului judeţean de voluntariat

Poliţia Locală – pentru proiectul „Culori şi zâmbete” – coordonator Nicoleta Belean

Penitenciarul Arad – pentru proiectul „Biblioteca vie”

Diplome de onoare

Conf.univ.dr. Mircea Remus Buta – pentru Premiul I obţinut la secţiunea „compoziţie” la Concursul Naţional de Muzică Bisericească „Lăudaţi pe Domnul!”, organizat de Patriarhia Română.

Asociaţia Sirinia – pentru proiectul “Donează şi hrăneşte-i pe cei pe care lumea i-a uitat”

Centrul de Consiliere şi Asistenţă Personalizată pentru Persoanele cu Tulburări de Spectru Autist şi Familiile Acestora – pentru proiectul „Colorează-mi lumea”

Monica Jitaru – pentru sprijinul personal acordat proiectelor de voluntariat

Asociaţia Trust Society – pentru proiectul “Anul European al Cetăţenilor”/

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
aradon ,
gala ,
recompense ,
Voluntarilor
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    FBI percheziționează un sediu electoral din statul Georgia, în centrul acuzațiilor lui Trump de fraudă electorală
    2
    Mihai Covaliu (COSR): Tribunalul Federal Elvețian a trimis cazul Ana Bărbosu la TAS pentru reevaluare
    3
    Bărbat rănit într-un incendiu izbucnit în municipiu
    4
    Top 5 platforme din Romania care te ajuta sa economisesti bani cand cumperi online
    5
    Avocata din PNL și falsul general SIE, arestați preventiv pentru trafic de influență
    6
    POLITIC. Regulament adoptat pe infrastructura feroviară
    7
    Decizie așteptată la Curtea de Apel București în cazul cererii de suspendare din funcție a doi judecători de la CCR
    8
    Bărbat agresiv, imobilizat de Poliția Locală și predat Poliției Române
    9
    Zelenski nu va ceda Donbasul și cere un acord de securitate cu SUA înainte de semnarea păcii
    10
    Au venit analizele de la IML. Șoferul microbuzului cu suporteri PAOK avea droguri în sânge

    Local

    Bărbat rănit într-un incendiu izbucnit în municipiu
    Un bărbat de aproximativ 70 de ani a suferit arsuri la nivelul capului, în urma unui incendiu izbucnit la anexa unei case de pe strada Emil Gârleanu, din Arad.

    Mapamond

    Statele Unite folosesc baze militare britanice împotriva Iranului
    Forțele armate americane au început să utilizeze baze militare britanice pentru „operațiuni defensive specifice cu scopul de a împiedica Iranul să lanseze rachete în regiune, ceea ce ar periclita viețile unor britanici”, a comunicat sâmbătă pe platforma X ministerul apărării de la Londra, citat de AFP.

    UT Arad

    Ce a spus Adrian Mihalcea după remiza cu Metaloglobus?
    Antrenorul UTA-ei crede că echipa sa e cea mai slabă la fazele fixe și spune că nu e tare complicat să câștige play-outul.

    România

    Ministrul de Finanțe, Alexandru Nazare, implicat într-un accident rutier cu doi răniți ușor (surse)
    Ministrul de Finanțe, Alexandru Nazare, a fost implicat, sâmbătă, într-un accident rutier în Capitală, soldat cu două persoane rănite ușor din celălalt autoturism, au declarat surse judiciare pentru AGERPRES.

    Local

    Rock la Mureș revine, în iulie
    Organizat pe malul râului Mureș, la Periam Port, în județul Timiș, festivalul se va desfășura anul acesta pe 10 și 11 iulie.

    UT Arad

    UTA nu a stins „lanterna roșie”
    Elevii lui Adrian Mihalcea n-au putut bate nici ultima clasată, deși la un moment dat a întors scorul. 4

    Local

    Lăsați fără permis după ce au trecut pe roșu calea ferată
    Trei șoferi arădeni au fost „transformați” în pietoni de polițiști, după ce s-au plictisit să mai aștepte trenul și au trecut pe roșu calea ferată

    Local

    Un prim centru comercial modern la Lipova
    1

    Local

    Doi arestați preventiv în dosarul țigărilor confiscate
    Cele două persoane reținute pentru 24 de ore joi, în urma perchezițiilor din dosarul celor peste 4 milioane de țigări de contrabandă confiscate de polițiști, au fost arestate preventiv vineri. 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.