„Parlamentarii PSD Arad, demagogi cum îi ştim, au propus la Arad dublarea subvenţiei pentru preţul Gigacaloriei. Dar, fricoşi cum îi ştim, nu au curajul să spună nimic acum, când ANRE elimină aceste subvenţii şi aruncă în aer preţul la căldură şi apă caldă, din primăvară. Deputaţii şi senatorii PSD au luptat să pună un electrician, colegul lor, şef la ANRE. Nici unul nu a fost interesat să îi ceară să se renunţe la această măsură, pentru care românii, arădenii, nu sunt pregătiţi. Din moment ce domnii deputaţi Căprar, Todor şi Tripa, alături de domnul senator Fifor au avut numeroase intervenţii pentru subvenţionarea preţului la Gigacalorie, mi-e greu să cred că nu au ştiut de o decizie esenţială a ANRE. Mai ales că este o instituţie în subordinea Parlamentului. Au ales să tacă, în mod laş. La Arad, parlamentarii PSD sunt mari oratori şi mari demagogi, propun reduceri de preţuri, dublarea subvenţiilor. Când decizia este la îndemâna lor, aleg să tacă şi să permită majorări ale preţului căldurii şi apei calde pe care arădenii le vor suporta cu greu. La solicit public parlamentarilor PSD să spună care este poziţia lor faţă de eliminarea subvenţiilor pentru preţul Gigacaloriei, să spună ce demersuri au făcut să apere cetăţenii de această măsură care îi condamnă la sărăcie”, a declarat preşedintele Organizaţiei Municipale PNL Arad.
Sergiu Bîlcea: PSD scumpeşte puternic căldura şi apa caldă!
Sergiu Bîlcea: PSD scumpeşte puternic căldura şi apa caldă!
Vicepreşedintele CJA, Sergiu Bîlcea, acuză ANRE că a decis să interzică primăriilor să subvenţioneze preţul căldurii şi al apei calde pentru populaţie. Instituţia aflată în subordinea Parlamentului şi controlată de PSD va genera astfel o scumpire semnificativă a preţului căldurii şi al apei calde. Măsura ar urma să fie aplicată din primăvara viitoare.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
Congresul PNL a contribuit la clarificarea situației partidului, consideră Sergiu Bîlcea, președintele PNL Municipiul Arad.
Local
Traficul greu va fi interzis atât pe drumurile județene, cât și pe cele naționale și pe autostrăzi, din cauza valului de căldură.
Local
Într-un comunicat de presă, consilierul local USR, Dorian Curcanu, solicită implicarea autorităților locale pentru a remedia problemele platformelor de gunoi.
Local
Timp de două zile delegația din țara vecină a avut întrevederi cu reprezentanți ai administrației locale și județene, dar și cu mediul de afaceri.
Local
Circulația automarfarelor pe teritoriul Ungariei, program modificat pe fondul temperaturilor extreme
Temperaturile extreme au determinat autoritățile maghiare să modifice circulația autovehiculelor de transport marfă cu o masă totală de peste 7,5 tone pe teritoriul Ungariei, la sfârșitul acestei săptămâni.
România
Președintele Nicușor Dan se întâlnește vineri, la Palatul Cotroceni, cu liderii PSD, PNL, USR, UDMR și cu cel al Grupului parlamentar al minorităților naționale.
România
Vicepreședintele PNL, europarlamentarul Siegfried Mureșan, a declarat vineri, după ce a fost propus de PNL, USR și UDMR pentru funcția de premier, că obiectivul este formarea unui guvern competent, coerent și 'realmente pro-european prin acțiune, nu doar prin declarații'. El a subliniat că desemnarea premierului aparține președintelui României.
1
Local
ARAD. Un pacient în vârstă de 80 de ani, diagnosticat cu o tumoră a căilor biliare care îi bloca complet canalele biliare, a fost tratat cu succes în noua sală de endoscopie intervențională din cadrul Secției Clinice Gastroenterologie a Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad.
Citiți principiile noastre de moderare aici!