aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Sindicatul Europol: Certificatele de vaccinare nu pot fi verificate de polițiști

Sindicatul Europol: Certificatele de vaccinare nu pot fi verificate de polițiști

De Ioana Costaș
la 24 September 2021 09:17
6 Comentarii

Sindicatul Europol: Certificatele de vaccinare nu pot fi verificate de polițiști

Foto: ec.eruopa.eu
24 September 2021 09:17
Polițiștii de ordine publică nu au posibilitatea tehnică de a verifica autenticitatea certificatelor de vaccinare împotriva COVID-19 ale cetățenilor, potrivit Sindicatului Europol.
Scris de Ioana Costaș - Polițiștii de ordine publică nu au posibilitatea tehnică de a verifica autenticitatea certificatelor de vaccinare împotriva COVID-19 ale cetățenilor, potrivit Sindicatului Europol.

Trimite articolul

X

ARAD. Conform sindicateuropol.ro “polițiștii nu pot accesa aplicații sau sisteme informatice – pentru îndeplinirea atribuțiilor de serviciu – care să fie conectate la rețelele publice de internet pentru a putea contribui în mod real la combaterea fenomenului infracțional sau a efectelor pandemiei”.

“Pe fondul creșterii numărului de cazuri privind infectarea cu virusul SARS-CoV-2, Guvernul României a dispus o serie de măsuri restrictive aplicabile în anumite spații publice sau în cadrul unor activități culturale, sportive ori evenimente private cum ar fi nunți sau botezuri, condiționând participarea la acestea fie de prezentarea certificatului de vaccinare împotriva virusului, fie a rezultatului negativ al unui test RT-PCR care să nu fie mai vechi de 72 de ore a căror autenticitate să poată fi verificată prin intermediul unei aplicații. Astfel, conform unui comunicat al Serviciului de Telecomunicații Speciale, a fost lansată aplicația CHECK DCC care poate fi descărcată gratuit din magazinul de aplicații direct pe telefonul mobil sau pe o tabletă cu sistem de operare Android și permite verificarea și validarea certificatelor digitale UE privind COVID, generate atât în România, cât și în celelalte state interconectate la sistemul informatic european. Conform STS, această aplicație nu înregistrează și nu stochează informații, ci doar verifică autenticitatea și validitatea certificatelor digitale UE privind COVID-19 și afișează doar datele esențiale de identificare (nume, prenume și data nașterii), precum și datele medicale care atestă situația epidemiologică a persoanei, respectiv dacă este vaccinată, trecută prin boală sau dacă deține un test negativ realizat în ultimele 48 de ore pentru testele antigen ori un test negativ realizat în ultimele 72 de ore pentru testele RT-PCR”, se arată pe platforma sindicateuropol.ro.

Sindicatul Europol susține că „marea problemă referitoare la modalitatea de utilizare a acestei aplicații este reprezentată de faptul că polițiștii nu au în dotare telefoane mobile sau tablete cu sistem de operare Android” și că „polițiștii nu vor putea să verifice certificatele digitale ale cetățenilor care se află în incinta unor terase, restaurante ori a unor instituții publice sau private în cadrul cărora sunt organizate diverse evenimente sportive sau cultural-artistice, deoarece orice persoană are obligația de a prezenta documentele care să-i ateste situația epidemiologică doar angajaților acestor unități pentru a le fi permis accesul în interior”.

Trimite articolul

X
Taguri:
certificate de vaccinare ,
fara tehnica ,
guvern ,
politisti ,
SARS-COV-2 ,
Sindicatul Europol ,
verificare certificate
6 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. vasile says:
    September 24, 2021 at 10:25 am

    Atunci cum imi explicati ca in trafic, daca sunt oprit, mi se verifica asigurarea online de catre agent? Chiar nu am avut asigurarea la mine si m-a verificat online. Am luat amenda totusi pentru ca nu am putut sa o prezint. Mai mica, clar. Pe de alta parte, mai toti au A6 si telefoane cel putin bune. Chiar nu se indura sa puna de la ei cativa mb de net sa verifice?

    Reply
    • Virusache says:
      September 24, 2021 at 12:18 pm

      EUROPOL sa si vada de rolul lor sindical, adica interesele financiare si de munca ale salariatilor, sa lase politica. Dcaca vor liderii sa faca politica, sa demisioneze de la
      militie si sa si faca partid politic.

      Constitutia Romaniei:
      Sindicatele, patronatele şi asociaţiile profesionale se constituie şi îşi desfăşoară activitatea potrivit statutelor lor, în condiţiile legii. Ele contribuie la apărarea drepturilor şi la promovarea intereselor profesionale, economice şi sociale ale membrilor lor.

      Reply
      • BUI BUI says:
        September 24, 2021 at 3:36 pm

        EXACT….din pacate se afiliaza poilitic !!

        Reply
    • TEO says:
      September 24, 2021 at 12:21 pm

      Vasiica citeste bine articol si vei intelege dece!
      ii clar ca politistii nu au voie sa verifice absolut nimic cu telefonul personal…

      Reply
  2. speedyjohannis says:
    September 24, 2021 at 11:28 am

    Bine ca au timp de epilat si manichiura in timpul serviciului. Nici de verificat certificatele digitale nu au cum, trebuie sa isi tina telefoanele libere pentru a tine de sase traficantii de tigari,colegii cu camioane si microbuze fara licente si taxe de drum achitate si asa mai departe. Ati ajuns jos de tot si mai vreti respect?

    Reply
  3. nigel says:
    September 26, 2021 at 8:32 pm

    Deci încă câteva zeci sau sute de milioane de EURO pentru dotări suplimentare ale Poliției și jandarmilor.
    Pentru pensii, alocații și salarii nu sunt fonduri, nu-i așa?…

    Reply
  4. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Pe urmele „Zeiței de la Montreal”, în halele de producție ale fabricii de păpuși
    3
    Îndoaie UTA Oțelul la Galaţi?
    4
    Armata iraniană amenință cu blocarea Mării Roșii dacă SUA își mențin blocada
    5
    Începe lupta pentru locul trei sub panoul feminin
    6
    Microbuze ieftinite „din pix”, la Arad, de firma anchetată de Parchetul European
    7
    UTA, „executată” la Galați!
    8
    FOTO. „Moise” și-a deschis porțile pentru viitorii elevi
    9
    Gheorghiu: Hidroelectrica, modelul de succes prin care putem transforma companiile românești din găuri negre în entități profitabile
    10
    Blocada SUA în Strâmtoarea Ormuz ar putea să ducă la întreruperea armistițiului, avertizează purtătorul de cuvânt al MAE iranian

    Local

    Garda de Mediu verifică balastierele
    De la mijlocul lunii martie și până în prezent, comisarii arădeni au efectuat verificări în 28 de locații de pe raza județului.

    Evenimente

    Manifestări de Ziua Victoriei, Ziua Europei și Ziua Independenței Naționale - în Piața Avram Iancu
    Instituția Prefectului – Județul Arad organizează duminică, 10 mai, un ceremonial militar și religios dedicat triplei celebrări.

    România

    Leul s-a apreciat, joi, în raport cu euro și dolarul american
    Moneda națională s-a apreciat, joi, în raport cu euro, care a fost calculat de Banca Națională a României (BNR) la 5,2661 lei, în scădere cu 0,27 bani (-0,05%) față de cotația precedentă, de 5,2688 lei.

    ARADON Sport local

    Cupa Zarandului a ajuns la Gurahonţ

    România

    Chirițoiu: Planul actual de restructurare este ultima șansă pentru TAROM. Legal nu mai putem să le dăm bani
    Planul de restructurare al TAROM, ce include și un ajutor de stat, este ultima șansă pentru companie, pentru că legal nu mai putem să le dăm bani, a declarat, joi, pentru AGERPRES, președintele Consiliului Concurenței, Bogdan Chirițoiu.

    Local

    Miturile comunismului, demontate în fața elevilor
    Un program inedit lansat de Complexul Muzeal Arad încearcă să le arate elevilor arădeni adevărata față a comunismului, încercând să contracareze dezinformarea din mediul online. 1

    România

    Suciu (BNR): În perioada următoare probabil vom asista la variații ale cursului, în ambele direcții
    Cursul de schimb leu-euro ar putea înregistra variații în ambele direcții în perioada următoare, iar tensiunile pot continua până când vom avea răspunsuri clare în ceea ce privește stabilitatea politică și financiară a României, a declarat joi purtătorul de cuvânt al Băncii Naționale a României, Dan Suciu. 1

    România

    Gabriel Andronache (PNL): Ilie Bolojan poate fi desemnat din nou prim-ministru
    Liderul deputaților PNL, Gabriel Andronache, a explicat, joi, că Ilie Bolojan poate fi desemnat din nou premier, deoarece o decizie a Curții Constituționale din 2020 nu interzice acest lucru.

    România

    Două aeronave F-16 au decolat de la Fetești după ce radarele au detectat pătrunderea unei drone la granița cu Ucraina
    Două aeronave F-16 din serviciul de luptă Poliție Aeriană au decolat, în dimineața zilei de joi, de la Baza 86 Aeriană de la Fetești după ce radarele de la sol au detectat pătrunderea unei drone, pentru scurt timp, în spațiul aerian național, în zona Chilia, a informat Ministerul Apărării Naționale. 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.