„Am primit o scrisoare din partea primarului Gheorghe Falcă, nu şi textul protocolului care urmează să fie semnat. Ca idee generală, susţinem candidatura Aradului pentru Capitală Culturală Europeană. Consider că acest demers este un prilej de valorificare a potenţialului Aradului în domeniul culturii, este momentul ca administraţia locală şi noi toţi să sprijinim mai mult cultura arădeană. Ne bucură că administraţia locală se gândeşte să acţioneze în viitor cu mai multă transparenţă şi că este pregătită să accepte opinii venite dinspre societatea civilă şi mediul politic. Dar acordul nostru total în privinţa acestui obiectiv nu trebuie interpretat ca un cec în alb acordat administraţiei locale. Vom evalua fiecare proiect finanţat de administraţia locală şi ne vom spune părerea sincer şi răspicat ori de câte ori vom considera oportun” a spus deputatul Flavius Măduţa, preşedintele Organizaţiei Municipale PSD Arad.
Sustin Aradul in cursa pentru Capitala Culturala Europeana
ARAD. Reacția PSD Arad la apelul primarului Aradului, Gheorghe Falcă, a venit la scurt timp după ce edilul a lansat în presă invitația adresată tuturor partidelor politice de a semna un protocol pentru susținerea proiectului „Arad, capitală culturală europeană”.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
Lacul Tauț, afectat de seceta din ultimul an, este în creștere pe fondul precipitațiilor din această toamnă, dar rămâne la un volum sub 50% din normalul perioadei și ar fi nevoie de încă patru-cinci luni de ploi pentru a recupera apa pierdută, au constatat specialiștii.
Evenimente
Asociația Altruism și Speranță organizează, pe 16 decembrie 2025, un concert caritabil cu Amalia Preda, în sprijinul a peste 300 de copii.
Mapamond
Președintele SUA, Donald Trump, a criticat din nou aspru Europa luni, afirmând că aceasta merge în „direcții greșite”, la numai câteva zile după publicarea de către Washington a noii strategii de securitate a Statelor Unite ale Americii, care ia în colimator mai multe probleme de pe continentul continentul european, între care și chestiunea migrației, potrivit DPA și AFP.
3
România
Președintele Nicușor Dan efectuează o vizită în Franța, iar marți va avea o întrevedere cu omologul său Emmanuel Macron, la Palatul Elysee.
4
Mapamond
Filmul „One Battle After Another”, cu Leonardo DiCaprio în rol principal, conduce nominalizările anunţate luni pentru Globurile de Aur. Iată principalele nominalizări pentru cea de-a 83-a ediţie a galei Globurilor de Aur, care va avea loc la 11 ianuarie, conform AFP.
ARADON Sport local
Antrenoarea de la FCC UAV Arad a ținut cursurile obligatorii pentru antrenorii de juniori puțin diferit, încercând „să arăt pregătirea ca un întreg proces structurat de dezvoltare pe parcursul adolescenței”.
Local
Compania de Apă a lansat concursul pentru ocuparea postului de director economic al societății.
5
Citiți principiile noastre de moderare aici!