aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Israelul avertizează că va asasina orice succesor al lui Ali Khamenei, care beneficiază în Iran de funeralii naţionale

Israelul avertizează că va asasina orice succesor al lui Ali Khamenei, care beneficiază în Iran de funeralii naţionale

la 4 March 2026 09:38
14 Comentarii

Israelul avertizează că va asasina orice succesor al lui Ali Khamenei, care beneficiază în Iran de funeralii naţionale

Foto: EPA/Yannis Kolesidis
4 March 2026 09:38
Ministrul israelian al apărării Israel Katz a declarat miercuri că orice succesor al liderului suprem al Iranului, Ali Khamenei, va fi „o ţintă” destinată asasinării, potrivit unui comunicat al biroului său, informează AFP.
Ministrul israelian al apărării Israel Katz a declarat miercuri că orice succesor al liderului suprem al Iranului, Ali Khamenei, va fi „o ţintă” destinată asasinării, potrivit unui comunicat al biroului său, informează AFP.

Trimite articolul

X

“Orice lider numit de regimul terorist iranian va fi o ţintă neechivocă pentru eliminare”, a afirmat Israel Katz.

“Prim-ministrul şi cu mine am ordonat armatei să se pregătească să acţioneze prin orice mijloace pentru a îndeplini această misiune”, a adăugat el.

Funeraliile naţionale pentru Ali Khamenei, care a condus Iranul timp de 36 de ani, vor începe miercuri seara şi vor dura trei zile, conform agenţiei de presă oficiale Irna.

“Începând cu ora 22:00 miercuri (18:30 GMT), credincioşii vor putea aduce un ultim omagiu trupului martirului ghid al naţiunii mergând la Marea Moschee Imam Khomeini” din Teheran, a declarat Irna, citând un comunicat al Consiliului islamic de coordonare a dezvoltării.

Ali Khamenei, ucis sâmbătă în atacuri israeliano-americane la vârsta de 86 de ani, urmează să fie înmormântat în oraşul sfânt Mashhad, din nord-estul Iranului, de unde era originar.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
asasinat ,
avertisment ,
iran ,
Israel ,
razboi Iran - Israel ,
succesor Ali Khamenei
14 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Ghoul says:
    March 4, 2026 at 10:35 am

    Cu israelienii nu te joci, te vor vana si in gaura de sarpe, au dovedit asta de nenumarate ori. Ca tara au fost atacati de cateva ori, si-au invatat lectia, au devenit o tara puternica dpdv militar, acum au vecini musulmane care le sunt aliati. Iranul e un factor destabilizator al intregii regiuni, exact cum este Rusia in Europa (nici nu-i de mirare ca sunt aliati).

    Reply
  2. Arid says:
    March 4, 2026 at 5:38 pm

    “Ghoul”
    Esti unul din cei doar cativa, care au o logica in comentariu.
    Citesc de multe ori comentariile scrise aici de multi care se dovedesc a fi doar niste comentarii lipsite de sens, scrise de unii care pot cel mult sa confirme ce au mancat la pranz.
    Probabil ca amandoua partile implicate au explicatii de ce actioneaza in consecinta, dar daca ar fi sa aleg intre democratie si totalitarism, voi alege cu ochii inchisi mereu SUA/Israel.
    Nu voi intelege niciodata cum pot unii sa fie de partea Rusiei, Iran, etc, dar sunt mereu primii care cumpara produse occidentale.
    Nu vor cumpara nicioadata o masina Volga din Rusia, sau ceva asemanator din Iran.
    Cam acesta este paradoxul.

    Reply
    • aradean says:
      March 4, 2026 at 7:16 pm

      Om marunt, probleme marunte. Gazul, titeiul, sunt bune de la astia? Fara ele ghici? Ai idee cati oameni nu mai sunt printre noi dupa razboaiele astea? Este usor sa donezi din tastatura si altul sa crape pe front. Fara pace, nimic nu se rezolva. Viata este mai importanta decat iphone sau golful tau 4 ramas de la familie.

      Reply
      • Fan-Fan la Tulipe says:
        March 5, 2026 at 12:11 pm

        De vreme ce rusii au declansat razboiul langa noi, ce parere ai? Sau ala nu conteaza ca e vorba de rusii si tu esti fanul lor??

        Reply
        • aradean says:
          March 5, 2026 at 2:36 pm

          Cum ziceam, probleme marunte. Ma refeream si la rusi. Daca faceau pace dupa o luna-doua de razboi pierdeau doua sate si cativa oameni. Asa, are rost sa calculam pierderile? Daca nu te duce mintea macar nu behai.

          Reply
          • Tudor says:
            March 5, 2026 at 9:04 pm

            Asta e opinia unui lache rus. Rușii nu s-ar fi oprit, regimul lui Putin nu poate exista fără un război, exact cum regimul lui Kim nu poate exista fără un inamic permanent

          • eu says:
            March 7, 2026 at 9:01 am

            @Tudor(Autoutilitara) – te exprimi doar ca sa nu taci. Esti sigur ca rusii nu se opreu ? Ti-a divulgat zelenski acest amanunt ? Stii ca in luna Mai a anului 2022 aveau sa fie discutii de pace la Istambul ?Si ghici ce ? Le-a oprit Boris strofocatul. A spus : “nu vor fi discutii de pace, noi ajutam Ucraina care va castiga razboiul” . Si sa-i explic si celuilalt care zice ca toti vor produse occidentale : fara titei si gaze din Iran si Rusia, masinile tale nu vor functiona, sau nu iti vei mai permite sa circuli din cauza preturilor ridicate dar nici casa nu iti va mai fi incalzita.

          • aradean says:
            March 7, 2026 at 12:15 pm

            Putin a declarat ca nu va ataca Ucraina. A facut-o. Nu poti avea niciodata incredere in rusi!

  3. Anonymous says:
    March 4, 2026 at 11:16 pm

    Probabil noul ayatolah va avea inaugurarea și funeraliile în aceeași zi 🤷🏻‍♂️

    Reply
    • Israel for ever says:
      March 5, 2026 at 2:29 am

      Amin! Asa (o) sa fie! Ca hamasii, le omorau evreii bulibasa, hamasii puneau altu dupa doua zile doar ca peste o saptamana evreii sa-l tune si pe ala.

      Reply
      • anonymause israel says:
        March 5, 2026 at 2:40 pm

        Din pacat din nou sunteti bolovani. Aveti memorie de peste, nu ati invatat nimic din razboiul de la granita. Dubai a investit tone de bani in infrastructura, iran a facut bani, poate mai multi, dar i-a investit in armament. O sa fie mult mai multe victime in ambele tabere decat va imaginati in mintea voastra bolnava. Mergeti voi pe front, aveti de unde alege lasilor daca sustineti razboaiele.

        Reply
        • Întreb says:
          March 5, 2026 at 9:06 pm

          Și cum vrei să faci matale pace în Ucraina și Iran?

          Reply
          • eu says:
            March 7, 2026 at 9:03 am

            Sa va vedeti de treaba voastra. Tu si altii ca voi. Luati exeplu de la opinia publica din SUA : ei NU sustin razboiul provocat de zionisti.

        • Anonymous says:
          March 5, 2026 at 9:36 pm

          Iar ai omis tratamentul, pare-se. Te uiți prea mult la Sputnik TV și la postul național iranian. Mai mult, a înțelege natura regimului teocrat iranian nu e sinonim cu a susține războiul, dar mintea ta mărunțică nu poate evita dihotomizarea în situațiile complexe.

          Reply
  4. Cele mai citite știri

    1
    Bolojan: Germania este principalul partener economic al României, ne propunem să dezvoltăm această colaborare
    2
    La un pas de tragedie: Prinsă între ușile tramvaiului
    3
    Un prim centru comercial modern la Lipova
    4
    Mină marină eșuată, descoperită pe plajă în zona poligonului de tragere de la Midia
    5
    Rezultatele extragerilor Loto
    6
    Echipele arădene se caută în jocuri amicale
    7
    Uniunea Europeană desemnează Gardienii Revoluției din Iran drept organizație teroristă
    8
    POLITIC. Mai puțin praf în Arad, provenit din șantierele de construcții
    9
    WhatsApp lansează modul „Lockdown”: protecția extremă pentru utilizatorii vizați de hackeri. Cum se activează
    10
    Bani europeni pentru infrastructura culturală

    Local

    Un prim centru comercial modern la Lipova

    Local

    Doi arestați preventiv în dosarul țigărilor confiscate
    Cele două persoane reținute pentru 24 de ore joi, în urma perchezițiilor din dosarul celor peste 4 milioane de țigări de contrabandă confiscate de polițiști, au fost arestate preventiv vineri.

    Local

    E oficial: Se desființează Direcția Silvică Arad
    Pădurile de pe raza județului Arad vor fi administrate de o direcție regională cu sediul la Oradea.

    Local

    Condamnări în dosarul angajărilor măsluite care au atins și Aradul
    Fostul ministru al Agriculturii și fostul director adjunct al Direcției pentru Agricultură Arad și-au aflat sentința.

    Local

    Dealer de pe Șezătorii, judecat pentru trafic de droguri
    Un bărbat de pe strada Șezătorii din Arad, care a vândut de trei ori substanțe interzise unui colaborator al DIICOT-ului, a fost trimis în judecată de Tribunalul Arad.

    Mapamond

    Trump confirmă că, după ce își atinge obiectivele în Iran, următoarea sa țintă este Cuba
    Președintele american, Donald Trump, a afirmat vineri la postul CNN că guvernul cubanez „va cădea foarte curând” și a susținut din nou că Havana este „foarte dornică” să negocieze cu Washingtonul, consemnează agenția EFE. 2

    Mapamond

    Atacurile ilegale din Orientul Mijlociu riscă să scape de sub control, avertizează secretarul general al ONU
    Secretarul general al ONU, Antonio Guterres, a făcut apel vineri la încetarea imediată a războiului din Iran, au consemnat AFP și dpa. 1

    România

    Ministrul Finanțelor: Analiza Moody's confirmă faptul că România deține o economie stabilă
    Analiza agenției de evaluare financiară Moody's confirmă faptul că România deține o economie stabilă și un grad de dezvoltare care ne oferă o poziție competitivă în regiune, în contextul măsurilor de reducere a deficitului bugetar și de susținere a investițiilor, afirmă ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare. 1

    România

    Moody's ar putea retrograda România dacă planul de consolidare fiscală nu va fi implementat în mod eficient
    Agenția de evaluare financiară Moody's Ratings a finalizat o analiză periodică a ratingurilor României, inclusiv a ratingului pe termen lung Baa3, cu perspectivă „negativă”, precizând că această perspectivă reflectă riscurile semnificative de implementare legate de programul ambițios de consolidare fiscală al Guvernului de la București. 2
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.