aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Sute de angajaţi ai Spitalului Judeţean îşi pot pierde posturile

Sute de angajaţi ai Spitalului Judeţean îşi pot pierde posturile

De M.B.
la 7 March 2022 16:45
22 Comentarii

Sute de angajaţi ai Spitalului Judeţean îşi pot pierde posturile

7 March 2022 16:45
Este vorba medici, asistenţi sau alte categorii de personal care au contracte de muncă valabile doar în starea de alertă, pentru că au ajutat spitalul să facă faţă numărului mare de bolnavi din pandemie.
Scris de M.B. - Este vorba medici, asistenţi sau alte categorii de personal care au contracte de muncă valabile doar în starea de alertă, pentru că au ajutat spitalul să facă faţă numărului mare de bolnavi din pandemie.

Trimite articolul

X

Aproape 300 de angajaţi ai Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă (SCJU) Arad şi-ar putea pierde posturile la ridicarea stării de alertă, pentru că au contracte cu perioadă determinată, fiind angajaţi în contextul pandemiei de COVID-19.

Reprezentanţii SCJU Arad ne-au declarat că în perioada pandemiei au fost angajaţi zeci de medici şi asistenţi medicali, pentru a se putea face faţă numărului mare de pacienţi internaţi cu COVID-19. După ridicarea stării de alertă, cei angajaţi temporar vor putea rămâne pe posturi încă 30 de zile.

Riscă să îşi piardă posturile 22 de medici, 129 de asistenţi medicali, 89 de infirmieri, 31 de brancardieri, 14 registratori medicali şi patru muncitori necalificaţi. Conducerea spitalului doreşte însă să păstreze o parte dintre angajaţi, dar aşteaptă apariţia unor reglementări legale privind posibilitatea încadrării lor pe perioadă nedeterminată.

Şeful DSP Arad, Horea Timiş, spune că 45 dintre angajaţii instituţiei care au ajutat în pandemie îşi pot pierde locurile de muncă la ridicarea stării de alertă. Şi în acest caz, se doreşte ca unii angajaţi să fie păstraţi.

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, declarase, în 12 februarie, că personalul medical, inclusiv cel din direcţiile de sănătate publică, care a fost angajat suplimentar pe perioada pandemiei, ar putea rămâne să lucreze în sistem, apreciind că este nevoie de specialişti în acest domeniu. “Ne preocupă foarte mult acest aspect, atât la nivelul unităţilor medicale, cât şi la nivelul direcţiilor de sănătate publică. Mie mi se pare normal şi noi vom face, ca minister al Sănătăţii, toate demersurile necesare către Guvernul României şi către Parlamentul României încât să găsim o soluţie de continuitate pentru aceşti oameni, care au ajutat în mod efectiv, care au demonstrat că sunt profesionişti şi mi se pare o nedreptate ca raporturile lor de muncă să înceteze odată cu încetarea acestei pandemii. Cred că avem nevoie de profesionişti în sănătate şi, cu atât mai mult, de cei care au dovedit prin ceea ce au făcut, timp de doi ani de zile, că pot să-şi facă cu foarte multă dedicaţie şi profesionalism meseria”, a spus Rafila.

Trimite articolul

X
Taguri:
angajati ,
Arad ,
judetean ,
locuri de munca ,
spital ,
sute
22 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Claudia says:
    March 7, 2022 at 5:01 pm

    Cu tot respectul multumim. Dar au stiut de la început conditiile. Asteptam si pe cei de la DSP sa faca acelasi lucru. În vama au facut bani pentru că a stat in pixul lor carantinarea.

    Reply
    • DRE says:
      March 7, 2022 at 8:13 pm

      Absolut corect.

      Reply
    • Mia says:
      March 7, 2022 at 8:40 pm

      Absolut corect

      Reply
    • Boby solo says:
      March 7, 2022 at 8:47 pm

      50 euro de cap de vita furajata!Nu i plingetzi?!?

      Reply
  2. contract says:
    March 7, 2022 at 5:02 pm

    au stiut de la inceput ce contract au , asa ca……………….!

    Reply
  3. Spital says:
    March 7, 2022 at 5:37 pm

    Cât o mai îngăduie Dumnezeu pe managera asta sa stea acolo….macar dacă ar fi profesional…dar ea e total pe lângă…..pierd și angajați pierd și sistemul cu tot cu pacient

    Reply
    • claudiu- says:
      March 8, 2022 at 11:29 am

      chiar de aceea este pusa pe post pt ca e proasta si face ce vor sefi mari, daca era un om destept si capabil , nu aveau nevoie de el..oameni destepti in functii de conducere, mai greu gasesti in ziua de azi…se vrea prosti.

      Reply
  4. Mihai says:
    March 7, 2022 at 7:48 pm

    Sunt o gramada care nu au ce cauta acolo, din pacate credca fix ei o sa ramana.

    Reply
    • Emil says:
      March 7, 2022 at 10:00 pm

      Atat de bun acest comentariu …

      Reply
  5. popute says:
    March 7, 2022 at 7:50 pm

    si ce sugerati? sa ii angajam pe toti? nu e suficient de mare aparatul bugetar? va tinem pe toti in spate… dati afara lichelele angajate pe pile, si lasati oamenii competenti si muncitori, ca aia tin in spate sistemul asa cum e. coruptia ne ucide!

    Reply
    • Victor says:
      March 8, 2022 at 4:50 pm

      ”popute”,din pacate ”lichelele ”vor ramane,aparatul bugetar gafaie sub greutatea incompetentei,a ”pilelor”,TOTUL VA RAMANE NESCHIMBAT,DE LA CUZA VODA PANA AZI!!!! FANARIOTISMUL inca este puternic in toate institutiile statului ESUAT!!!!! Nici biserica in totalitatea ei,NU MAI ESTE UN REPER MORAL!!!!! Pentru binele/apararea patriei rromanii,cum ar spune ”javra ordinara”,nasul demolatorului ARADULU, se bulucesc la pasapoarte!!!!

      Reply
  6. Eu says:
    March 7, 2022 at 8:25 pm

    Astia erau linia INTAI !!! Carora li se dadeau 500 euroi , ca sa omoare oameni.

    Reply
    • Guvidul says:
      March 7, 2022 at 8:48 pm

      Ca sa umfle statistici lui anonimache de doi lei !

      Reply
      • anonim says:
        March 7, 2022 at 10:45 pm

        Pandemia trece, covidioții rămân…😁

        Reply
  7. dr Radutiu says:
    March 7, 2022 at 9:08 pm

    De multe ori uni chiar ar fi bine sa indeplineasca munca cu functie in toate aceste centre de spital de ce trebuie falimentati au o calificare nu trebuie stricata organigrama

    Reply
    • Ciomu says:
      March 7, 2022 at 11:30 pm

      doctore ai un scris de dr semianalfabet

      Reply
  8. Hshsh says:
    March 8, 2022 at 5:21 am

    Multumim că ne ați luat mama !!! Cu covorul vostru a ți ținut o în container că nu a ți avut loc.Manager de 2 lei ajunsă pe pile,o să dați socoteala Intr o zi spital din lumea a 3 a.Sunteti criminali numa oxigen maxim ați dat și ați ținut o pe mami fara apa.Sa va bata Dumnezeu cu familii și tot ce aveți ! Criminali nu doctori !

    Reply
  9. Alin says:
    March 8, 2022 at 5:45 am

    În caz că se revine pandemia ce vor face fără oamenii ce îi dă afară, șiau riscat viața să ajute și acum îi dă afară…

    Reply
    • maria says:
      March 8, 2022 at 11:31 am

      stai linistit ca flamanzi sunt, cei care au lucrat si au vazut cat castiga, vor reveni in caz de un nou val.

      Reply
  10. Flori says:
    March 8, 2022 at 6:48 am

    Foarte bine.La cum s-au purtat cu bolnavii,trebuia sa plece mai repede.

    Reply
  11. Depisu says:
    March 8, 2022 at 2:40 pm

    pai la DSP mai trebuie sa ramana sa completeze amenzi, si as altceva nu au facut in ultimul timp

    Reply
  12. Minciuna says:
    March 8, 2022 at 7:41 pm

    Ce titlu mincinos,pai dacă era specificat clar ca e pe perioada determinata ,și s-a ajuns la încetarea lui ca urmare a terminării stării de urgenta.

    Reply
  13. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Spitalul Universitar - ultimele informații despre Mircea Lucescu: Se va lua în calcul posibilitatea unei intervenții invazive
    3
    8 cele mai delicioase rețete de sucuri naturale
    4
    Ucraina a reluat controlul asupra a 480 de kilometri pătraţi de teritoriu din estul şi sud-estul frontului
    5
    Remarcaţi pe tatami CN de karate IKU
    6
    Trump critică dur NATO, amintind de Groenlanda
    7
    ICIM Junior a purtat noroc jucătorilor utişti
    8
    M-ai crescut ca pe un fiu, spune Andrea Pirlo despre Lucescu, care l-a lansat la Brescia
    9
    Trump acceptă să amâne cu două săptămâni amenințarea cu un atac devastator împotriva Iranului
    10
    16 migranți ascunși într-un automarfar, depistați pe A1

    UT Arad

    Adrian Mihalcea continuă „șahul” cu UTA
    Antrenorul echipei arădene nu poate pleca de la Arad fără acordul conducerii, dar el menține așa-zisul suspans.

    Mapamond

    Zelenski confirmă încetarea focului de trei zile şi schimbul de prizonieri cu Rusia. Kremlinul confirmă şi el
    Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a confirmat vineri seară că o încetare a focului de trei zile a fost convenită cu Rusia în cadrul eforturilor Statelor Unite de a negocia sfârşitul războiului care durează de peste patru ani, transmite Reuters. 1

    Mapamond

    Trump anunţă o încetare a focului între Ucraina şi Rusia între 9 şi 11 mai
    Preşedintele american Donald Trump a anunţat vineri seara o încetare a focului de trei zile între Ucraina şi Rusia începând de sâmbătă, 9 mai, până luni, 11 mai, transmit Reuters şi AFP. 1

    Local

    CARP Arad organizează o excursie la Oradea
    ARAD. Casa de Ajutor Reciproc a Pensionarilor (CARP) Arad organizează sâmbătă, 30 mai 2026, cu o zi înaintea Sfintei Sărbători a Rusaliilor, o excursie la Oradea.

    Local

    POLITIC. Unanimitate pentru Bolojan, prin votul primarilor PNL Arad
    53 de primari liberali arădeni au votat sprijin pentru Bolojan și direcția PNL în cadrul Colegiului Director Județean. 1

    România

    VIDEO
    Criminalul din Parhida a fost prins de polițiști. Unde se ascundea acesta
    BIHOR. Cadavrul unei tinere a fost descoperit vineri, în jurul amiezii, pe un câmp din localitatea Parhida, comuna Tămășeu, la 25 de kilometri de Oradea. 1

    UT Arad

    Au venit cele trei puncte! Locul 7 nu se poate?
    UTA face presing la FCSB, doar, doar se poate mai mult decât locul 8. Abdallah, eroul arădenilor cu FK Csikszereda.

    România

    Valentin-Florin Ciocan, revocat de la șefia Autorității Naționale de Management al Calității în Sănătate
    Valentin-Florin Ciocan a fost revocat vineri din funcția de președinte, cu rang de secretar de stat, al Autorității Naționale de Management al Calității în Sănătate.

    Local

    FOTO
    De Ziua Crucii Roşii, sediu nou, inaugurat la Nădlac
    Anul acesta, Crucea Roşie Română marchează, pe 8 mai, 150 de ani de activitate.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.