„Am părăsit sala de ședință din cauza lipsei de bun simț a managerului Alin Văcean. Nu porți purta un dialog cu un om care te jignește” a punctat liderul sindicaliștilor, Mihai Dogaru. Ca atare, sindicaliștii rămân în grevă și așteaptă ca autoritățile să facă pasul decisiv în rezolvarea situației de la filarmonica arădeană. Schimbul de replici, deloc onorant pentru șeful instituției de cultură arădene a fost purtat în prezența comisiei de supraveghere a dialogului din cadrul Primăriei Arad, a fost consemnat în procesul verbal al ședinței și va fi încă o dovadă a scinziunii tot mai profunde între cele două tabere.
Petiția on line lansată de către sindicaliști în mediul virtual este semnată deja de peste 1.300 de semnatari. Prefectura, prin comisia de dialog social, a promis sprijin sindicaliștilor, au fost făcute demersuri la Corpul de Control al Primului Ministru, la Ministerul Culturii, au fost solicitate comisii de audit ale organelor de control. Oare cât timp va mai fi purtat acest război de dragul unor vremuri mai bune și mai liniștite.
Tacere prelungita la Filarmonica
ARAD. Va mai trece o zi de joi fără ca muzica să răsune în sala de concert a Filarmonicii arădene. Pentru că negocierile de ieri au eșuat, din nou, pentru a câta oară, din cauza imposibilității de a lega un dialog între cele două părți: sindicate și patronat.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
România nu merită să piardă brusc miliarde de euro din finanțări sau fonduri, așa cum risca în vara anului trecut, iar românii, în ciuda învrăjbirii alimentate azi din toate direcțiile, au nevoie ca de aer de acești bani și de acest loc în lume, a scris, miercuri, pe pagina sa de socializare, ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare.
Evenimente
ARAD. Sâmbătă, 27 iunie, începe oficial ediția a XV-a a Ghioroc Summer Fest, eveniment devenit deja tradiție pe malul lacului Ghioroc.
România
Biroul Permanent Național al PSD a decis miercuri, în unanimitate, ca partidul să își asume responsabilitatea guvernării, iar președintele social-democraților, Sorin Grindeanu, să fie propunerea de premier.
Local
La data de 24.06.2026, procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Lipova a formulat o propunere de arestare preventivă față de inculpatul C.D., cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de lovire sau alte violențe în modalitatea violenței în familie, amenințare și distrugere.
1
Local
Firma Tehnodomus este penalizată cu 51.658,38 lei pentru fiecare zi de întârziere a proiectului de modernizare a Spitalului Municipal, începând din data de 1 iunie.
2
Local
Pe lângă solicitările SMURD, pompierii au intervenit și pentru stingerea a două incendii de vegetație uscată care au afectat în jur de 500 de metri pătrați.
România
Liberalul Cătălin Predoiu, ministru interimar al Afacerilor Interne, a declarat, miercuri, că nu va contesta o eventuală excludere a sa din PNL, arătând că e un „paradox” faptul că „cei care au votat un Guvern care includea liberali sunt considerați suspecți de neloialitate, dar votarea unui Guvern simplu PSD, chiar și cu condiții, este în regulă”.
România
Președintele PNL, Ilie Bolojan, liderul USR, Dominic Fritz, și președintele UDMR, Kelemen Hunor, urmează să aibă discuții miercuri pe tema formării unui Guvern minoritar și a unei propuneri de premier, au precizat, pentru AGERPRES, surse politice.
1
Local
Deși programările la traseu au ajuns aproape la zi, Prefectura anunță organizarea a două sesiuni suplimentare de susținere a probei practice, în luna iulie.
Citiți principiile noastre de moderare aici!