ARAD. Cu ciorapi de damă trași pe cap, doi bărbați au pătruns în casa unui bătrân în vârstă de 84 de ani şi l-au bătut pentru a-l determina să le spună unde își ascunde banii. Bărbații au răscolit în toată locuința după bani după ce bătrânul refuzase să le spună unde are ascunsă avuţia. Pentru că nu au găsit bani, cei doi tâlhari au plecat, transportul , dar și „paza” pe timpul săvârșirii infracțiunii fiind asigurată de un alt bărbat, complice de-a celorlalți doi. Fapta a avut loc în anul 2011, înainte de Ajunul Crăciunului iar, în urmă cu câteva zile, procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Chișineu Criș au finalizat rechizitoriul și i-au trimis în judecată pe cei trei.
Conform procurorilor, „din probatoriul administrat în cauză a rezultat că în noaptea de 23 spre 24 decembrie 2011, în jurul orei 3.00, în urma unei înţelegeri prealabile, inculpaţii G.E. (cercetat în stare de arest) şi K.L. (cercetat în stare de arest preventiv la domiciliu) purtând cagule pe cap – ciorapi de damă de culoare neagră – au pătruns fără drept în locuinţa persoanei vătămate R.F., în vârstă de 84 ani, din localitatea Ţipar, pe care au imobilizat-o şi i-au aplicat lovituri în zona feţei, solicitându-i prin ameninţarea cu acte de violenţă să le remită banii deţinuţi. Întrucât persoana vătămată a refuzat să se supună cererii inculpaţilor, aceştia au răscolit locuinţa căutând bani, după care au părăsit imobilul, fără a sustrage bani sau alte bunuri. În temeiul aceleeaşi înţelegeri, inculpatul H.C.C. (cercetat în stare de libertate sub control judiciar) în calitate de complice, a asigurat transportul coautorilor şi paza”.
Cei trei inculpați vor fi judecați pentru comiterea infracțiunilor de tentativă la tâlhărie calificată și complicitate la tentativă de tâlhărie calificată.
Talhari judecati pentru ca au snopit in bataie un batran de 84 de ani
În 2011, doi bărbați au intrat în casa unui bătrân de 84 de ani, l-au snopit în bătaie, cerându-i banii pe care-i are în locuință.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
Cele două persoane reținute pentru 24 de ore joi, în urma perchezițiilor din dosarul celor peste 4 milioane de țigări de contrabandă confiscate de polițiști, au fost arestate preventiv vineri.
Local
Pădurile de pe raza județului Arad vor fi administrate de o direcție regională cu sediul la Oradea.
Local
Fostul ministru al Agriculturii și fostul director adjunct al Direcției pentru Agricultură Arad și-au aflat sentința.
Local
Un bărbat de pe strada Șezătorii din Arad, care a vândut de trei ori substanțe interzise unui colaborator al DIICOT-ului, a fost trimis în judecată de Tribunalul Arad.
Mapamond
Secretarul general al ONU, Antonio Guterres, a făcut apel vineri la încetarea imediată a războiului din Iran, au consemnat AFP și dpa.
1
România
Analiza agenției de evaluare financiară Moody's confirmă faptul că România deține o economie stabilă și un grad de dezvoltare care ne oferă o poziție competitivă în regiune, în contextul măsurilor de reducere a deficitului bugetar și de susținere a investițiilor, afirmă ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare.
1
România
Agenția de evaluare financiară Moody's Ratings a finalizat o analiză periodică a ratingurilor României, inclusiv a ratingului pe termen lung Baa3, cu perspectivă „negativă”, precizând că această perspectivă reflectă riscurile semnificative de implementare legate de programul ambițios de consolidare fiscală al Guvernului de la București.
2
Citiți principiile noastre de moderare aici!