aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Taxa ilegala la parcare

Taxa ilegala la parcare

la 14 April 2011 09:36
14 April 2011 09:36
<p>Deşi parcarea din Gară nu mai e administrată de nimeni, câţiva oameni iau bani de la arădeni pentru parcare.</p>
Scris de IM:JURNAL_ARADEAN - <p>Deşi parcarea din Gară nu mai e administrată de nimeni, câţiva oameni iau bani de la arădeni pentru parcare.</p>

Trimite articolul

X

Lipsa de implicare a autorităţilor responsabile lasă loc la ilegalităţi chiar în centrul Aradului. Iar faptul ne-a fost semnalat de un cititor de-al nostru, Florea Voicu, la câteva zile după ce ministrul Transporturilor, Anca Boagiu, promitea că într-o lună va găsi un răspuns pentru locul unde se petrec problemele ridicate de cititorul nostru: parcarea din faţa Gării. Indiferenţa, nepăsarea şi lipsa de operativitate naşte însă monştri care atacă tot buzunarele arădenilor. Şi asta pentru că parcarea cu picina nu mai este administrată de nicio firmă. Vechiul contract cu Regionala CFR a expirat, iar dosarul cu licitaţia pentru următorul contract nu a trecut de Adunarea Generală a societăţii. De şapte luni. Faptul ne-a fost confirmat de mai marii CFR din Timişoara, care susţin că nici un angajat CFR nu percepe taxe în parcarea de pe platoul Gării Arad, care ţine de această instituţie, şi că cei care iau bani o fac… pe cont propriu, fără a avea vreo bază legală.

Şi Primăria Arad susţine acest lucru, iar Poliţia, prin reprezentanţii ei, crede că situaţia trebuie analizată pentru că ceva necurat se întâmpla acolo. Totuşi, niciuna dintre instituţiile contactate de noi nu a reacţionat mai departe. Niciunul dintre oficiali nu a părut atât de indignat de situaţie cât să acţioneze mai departe. Poliţia aşteaptă, ce-i drept, o sesizare scrisă din partea celor care au căzut victime taxatorilor din gară.

Dar iată ce ne spunea şi scria cititorul nostru, într-o adresă inaintată de altfel de arădean şi Protecţiei Consumatorului, Primăriei Arad şi altor instituţii.

„Doresc să va aduc la cunoştinţă o situaţie mai deosebită cu care m-am confruntat. Azi, 12.04.2011, am condus pe cineva la gară şi am intrat cu maşina în parcarea din faţa gării. La ieşire a trebuit să plătesc 2 lei pentru parcare. Asta nu ar fi ceva ieşit din comun, dar în schimbul sumei achitate am primit un simplu bon care nu are nici macăr datele de identificare sau ştampila firmei care administrează parcarea, nu are nici o suma trecută pe el şi nu seamănă nici cu bonurile care se primesc la intrarea în pieţe. Din spusele omului de la parcare, aceste bonuri le-a primit să le distribuie. La refuzul clienţilor de a plăti aceste „bonuri”, omul respectiv face poze maşinilor, iar dacă am întrebat de stampilă, am fost trimis să caut firma să-mi pună stampila. Nu ştiu dacă firma care se ocupă de parcare funcţionează legal, adică dacă are dreptul de a administra parcarea, iar dacă are, atunci nu intra cumva în sfera evaziunii fiscale ?!?”.

Mai mulţi înşelaţi

Arădeanul nu a fost singurul din acea zi care s-a trezit că are de plătit o parcare pe nişte bonuri care lasă de dorit. Un alt arădean, M.G., a plătit pentru un talon destul de dubios de intrare în parcare doi lei, iar când a refuzat să plătească, la ieşire, pentru un bilet de parcare alţi bani s-a trezit că maşina îi este fotografiată. Indivizii care i-au taxat pe cei în cauză se aflau în gheretele montate în urmă cu ani, gherete care până nu de mult erau abandonate, sau lângă gherete şi îşi pândeau „victimele”.

Cerere la minister

Acesta a fost şi subiectul abordat vinerea trecută de primarul Gheorghe Falcă la întrunirea cu ministrul Transporturilor, Anca Boagiu. Edilul i-a semnalat oficialului faptul că parcarea este în paragină, că nu mai este administrată de nimeni, că nu aduce profit, ci doar o imagine deplorabilă pentru Arad. La conferinţa de presă a ministrului, Boagiu a indicat la cererea primarului (care părea că ar dori parcarea cu pricina pentru Municipalitate) faptul că Primăria Arad va primi răspuns pe acest subiect într-o lună.

Parcare neadministrată de şapte luni

Contactat ieri de JA, Gheorghe Falcă ne-a indicat faptul că nu a cerut parcarea pentru Municipalitate (în condiţiile în care în războiul purtat în instanţă pentru acest obiectiv, în urmă cu câţiva ani, justiţia a atribuit definitiv parcarea celor de la CFR).

Edilul a precizat doar faptul că a indicat ministerului problemele cu care se confruntă acea zonă neadministrată de nimeni de mai bine de şapte luni. „De acum şapte luni am semnalat faptul că a expirat contractul de administrare a acestei parcări, dar ministerul nu a organizat nicio licitaţie pentru a reatribui acest serviciu. Am primit, însă, acum asigurări de la ministrul Boagiu că lucrurile se vor îndrepta şi licitaţia va fi organizată”, a spus Falcă.

Fără sesizări la bani ilegali

Până una, alta, în faţa Gării Arad cineva face bani cel mai probabil ilegal, profitând de lipsa de informare a oamenilor şi de prea mare îngăduinţă a autorităţilor, care aşteaptă sesizări în scris.

Adriana Barbu Dănilă

adriana.barbu@informmedia.ro

Parcare fara bun-simt

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
aradon ,
gara ,
ilegal ,
parcare ,
taxa
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Atacul cu dronă ce a lovit la Cernobîl un depozit de combustibil nuclear uzat nu a cauzat contaminare radioactivă, confirmă AIEA
    3
    Tânără de 18 ani la spital după ce ar fi fost drogată și violată la banchet
    4
    DSP Arad: Recomandări pentru perioada de caniculă. Unde sunt punctele de prim ajutor și de distribuire a apei în județ
    5
    Două autoturisme de lux, în valoare de 200.000 de euro, indisponibilizate la Nădlac
    6
    Şoimii Pâncota, eliminată după un penalty dubios
    7
    Se întoarce la UTA după 31 de ani?
    8
    Cum îți pregătești grădina sau terasa pentru zilele petrecute în aer liber
    9
    Pistolarii de la CSM Arad au ţintit bine
    10
    Ziua Mediului a venit cu percheziții în județul Arad

    Local

    DSP Arad: Recomandări pentru perioada de caniculă. Unde sunt punctele de prim ajutor și de distribuire a apei în județ
    Instituția a publicat lista punctelor de prim ajutor pentru persoanele afectate de caniculă și a punctelor de distribuire a apei potabile amenajate la nivelul județului.

    România

    Judecați pentru homeschooling. Doi părinți din Bihor, acuzați că și-au retras ori nu și-au înscris cei 3 copii la școală
    Doi părinți din zona Beiușului au fost trimiși în judecată de Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Oradea, fiind inculpați că și-ar fi împiedicat cei trei copii să urmeze cursurile învăţământului general obligatoriu, înscriindu-i, în schimb, într-un sistem homeschooling.

    Local

    Drumul Ghiorocului, mai larg și cu pistă lângă
    Autoritățile au anunțat finalizarea licitației și demararea lucrărilor de modernizare și lărgire a drumului Sâmbăteni-Ghioroc, dar și construirea unei piste de biciclete între cele două localități.

    UT Arad

    „Greii” au decis „amicalul” cu Dumbrăvița
    Coman, Tzionis, Roman și nou-venitul Sinani au marcat pentru UTA, în prima „verificare” adevărată a verii.

    Local

    Mașină cu roțile în sus, la Șiria
    Două mașini s-au ciocnit, iar una dintre ele a ajuns cu roțile în sus. S-a întâmplat sâmbătă, în jurul prânzului, la Șiria. 1

    Local

    Patru ore de luptă cu flăcările, în Arad
    Pompierii arădeni au intervenit, sâmbătă dimineață, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o anexă gospodărească din municipiu.

    UT Arad

    UTA a primit mai puţini bani de la CMC Arad
    Secţia de sambo de la CS Universitatea Arad nu a primit finanţare, deşi a avut patru sportivi în TOP 10 pe 2025.

    Local

    PS Emilian Crișanul va fi înmormântat la Mănăstirea Neamț
    Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Aradului, va fi înhumat la Mănăstirea Neamț. Trupul neînsuflețit al acestuia a fost depus în Catedrala Veche din Arad. 1

    Local

    Programul UNDERGROUND 16. Sâmbătă, 26 iunie 2026
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.