aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Traficanți de migranți prinși în urma a 23 de percheziții efectuate în Arad, Timiș și Constanța

Traficanți de migranți prinși în urma a 23 de percheziții efectuate în Arad, Timiș și Constanța

De Ioana Costaș
la 19 January 2022 14:17
4 Comentarii

Traficanți de migranți prinși în urma a 23 de percheziții efectuate în Arad, Timiș și Constanța

Foto: captură video/Poliția Română
19 January 2022 14:17
23 de percheziții domiciliare au fost efectuate miercuri dimineața în județele Arad, Timiș și Constanța pentru destructurarea unei grupări infracționale organizate, bănuită de trafic de migranți și trafic de droguri de risc.
Scris de Ioana Costaș - 23 de percheziții domiciliare au fost efectuate miercuri dimineața în județele Arad, Timiș și Constanța pentru destructurarea unei grupări infracționale organizate, bănuită de trafic de migranți și trafic de droguri de risc.

Trimite articolul

X

ARAD. Din gruparea infracțională au făcut parte mai multe persoane din județele Arad, Timiș, Constanța și Buzău. Membrii rețelei au acționat în perioada 2020-2022. Scopul grupării era de a transporta ilegal migranți către state din cadrul Uniunii Europene. Pe lângă ocupația principală, cea de trafic de migranți, doi dintre membrii grupării se ocupau și cu comercializarea de cannabis către consumatori din județul Arad.
În urma perchezițiilor, au fost depistați șase migranți de origine africană, adăpostiți la locuința unei persoane din Arad. De asemenea, tot în urma descinderilor au mai fost ridicate două autovehicule folosite pentru transportarea și călăuzirea ilegală a migranților, 22 de telefoane mobile și două laptopuri, nu și cannabis însă. 21 de persoane au fost conduse la sediul DIICOT Arad pentru a fi audiate.

https://www.aradon.ro/wp-content/uploads/2022/01/2594579WhatsAppVideo20220119at133741.mp4

“Polițiștii specializați în combaterea criminalității organizate din Arad, împreună cu procurorii DIICOT – BT Arad, au efectuat 23 de percheziții domiciliare, în județele Arad, Timiș și Constanța pentru destructurarea unei grupări infracționale organizate, bănuită de trafic de migranți și trafic de droguri de risc. Din cercetări a reieșit că în perioada 2020 – 2022, mai multe persoane, din județele Arad, Timiș, Constanța și Buzău, ar fi constituit un grup organizat infracțional, cu scopul de a transporta ilegal migranți către state ale Uniunii Europene. Membrii grupului infracţional ar fi racolat migranţi, proveniţi din Orientul Mijlociu, care se adăposteau în judeţul Timiş, în special în municipiul Timişoara, în aşteptarea momentului prielnic pentru a trece ilegal frontiera României cu Ungaria. Migranţii proveneau din centre de cazare speciale situate în Timişoara, Bucureşti, Galaţi sau din rândul celor care ajungeau ilegal în România, din Serbia şi Bulgaria. Migranţii erau preluați din Timişoara şi transportați cu autoturismele proprii sau cu microbuze închiriate, până la frontiera de stat a României cu Ungaria, fiind călăuziți, în vederea trecerii frauduloase a frontierei de stat, destinaţia finală a acestora fiind Austria şi Germania. Independent de activitatea infracţională de trafic de migranţi, doi dintre membrii grupării infracţionale ar fi comercializat, împreună cu alte patru persoane, în perioada august – noiembrie 2021, diferite cantități de cannabis, către consumatori din județul Arad. În urma perchezițiilor, au fost descoperiţi șase migranţi de origine afgană, care erau adăpostiţi la locuinţa unei persoane bănuite, din Arad, fiind ridicate, în vederea indisponibilizării, două autovehiculele folosite în transportarea şi călăuzirea ilegală a migranţilor. Totodată, au mai fost descoperite și ridicate 22 de telefoane mobile şi două laptopuri folosite în activitatea infracţională. 21 de persoane au fost conduse la sediul DIICOT – Biroul Teritorial Arad, în vederea audierii”, se explică într-un comunicat de presă.



Suport și sprijin
Acțiunea a beneficiat de suportul de specialitate al Direcției Operațiuni Speciale din Poliția Română și al polițiștilor de combatere a criminalității organizate din Timișoara, Constanța și Buzău. Activitățile s-au desfășurat și cu sprijinul polițiștilor Inspectoratului de Poliție Județean Arad, al polițiștilor de frontieră din cadrul S.T.P.F Vărșand și S.T.P.F. Arad și al jandarmilor din cadrul I.J.J. Timiș, Arad și Constanța.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
constanta ,
DIICOT Arad ,
grupare infractionala organizata ,
IJJ Arad ,
IPJ Arad ,
perchezitii ,
procurori DIICOT BT Arad ,
timis ,
trafic de droguri ,
trafic de migranţi ,
traficanti de migranti
4 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Mos Ene says:
    January 19, 2022 at 4:38 pm

    Pe la Zăbrani când mai treceți în,,vizita “ca iar își fac băieții de cap?

    Reply
    • Antitalent says:
      January 19, 2022 at 5:09 pm

      Mos ene, detaliaza.

      Reply
  2. Tiganu beutura. says:
    January 19, 2022 at 4:38 pm

    Una dintre mașinile poliției făcea Razia pe strada cuza vodă chiar lângă muzeu de unde apăreau si coautori jafurilor din fabrici. Interesant in zona acea umbla foarte mulți copiiii

    Reply
    • Patrascu says:
      January 19, 2022 at 5:04 pm

      Zona este plina de consumatori 😜soriceoaica. De ce sint asa de mulți comercianți de substanțe ? Simplu 😝 incepind din virful MAI și pina in parchet se regăsesc consumatori. Gurile rele scot la lumina cum mulți angajați din parchet trag prenandez la punga 😅cică n-ar fi infracțiune și nu e de penal.

      Reply
  3. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Patru avioane Eurofighter Typhoon ale Forțelor Aeriene Italiene au aterizat la baza Mihail Kogălniceanu
    3
    Teatrul arădean, spectacol în coproducție cu Oradea și Satu Mare
    4
    Nicușor Dan cheamă partidele la consultări, marți, pentru desemnarea unui premier
    5
    UVVG a deschis Centrul de informare și înscrieri
    6
    UE este pregătită să avanseze în negocierile de aderare cu Ucraina și Republica Moldova
    7
    Eugen Tomac - desemnat de preşedintele Nicuşor Dan pentru funcţia de premier
    8
    Biletele pentru Underground Festival 2026, puse în vânzare
    9
    Pe mare, în căutarea vacanței perfecte cu Discover Turism and Cruise
    10
    Un turc și doi arădeni, reținuți după ce au vândut 3 kilograme de canabis 

    România

    Nicușor Dan cheamă partidele la consultări, marți, pentru desemnarea unui premier
    Președintele Nicușor Dan va avea marți noi consultări cu partidele și formațiunile parlamentare, pentru desemnarea unui premier.

    România

    Bolojan: România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline. PNL este pregătit să contribuie la o soluție
    România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline, a declarat marți președintele PNL, Ilie Bolojan, premier interimar.

    Evenimente

    Programul UNDERGROUND 16. Marţi, 23 iunie 2026

    Local

    Aradul, sub amenințarea unui val de căldură extremă
    Modelul meteorologic ICON indică temperaturi apropiate de 40°C, în vestul țării, la începutul săptămânii viitoare.

    Local

    FOTO / VIDEO
    FOTO \ VIDEO| „The Radcliffe Pitches” a cucerit inima Aradului
    Grupul a cappella de la Harvard, „The Radcliffe Pitches” a impresionat până la lacrimi printr-o prestație excepțională.

    Local

    FOTO
    Șezătoare cu ie, la Consiliul Județean Arad
    Zilele Județului Arad au propus un eveniment dedicat iei, dar și vechilor șezători.

    Local

    POLITIC. „Securitatea României este securitatea Europei”
    Europarlamentarul Gheorghe Falcă spune că Parlamentul European a transmis un mesaj clar referitor la securitatea României.

    Local

    Sportive de la Jandarmerie, premiate de vicele de la CJA
    Sergiu Bîlcea a premiat două sportive din cadrul Jandarmeriei Arad, care au obținut rezultate de excepție în competiții sportive.

    Local

    Președintele din Békés: „Istoria, mai puternică decât granițele”
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.