aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
„Trebuie să recunoaștem eșecul liberalizării pieței de energie”

„Trebuie să recunoaștem eșecul liberalizării pieței de energie”

De Andreea Pintea
la 21 January 2022 12:56
11 Comentarii

„Trebuie să recunoaștem eșecul liberalizării pieței de energie”

21 January 2022 12:56
Ministrul Finanțelor, Adrian Câciu, a subliniat în cadrul unei intervenții la Digi24 că „trebuie să fim cu toți oameni responsabili și să recunoaștem eșecul liberalizării pieței de energie”.
Scris de Andreea Pintea - Ministrul Finanțelor, Adrian Câciu, a subliniat în cadrul unei intervenții la Digi24 că „trebuie să fim cu toți oameni responsabili și să recunoaștem eșecul liberalizării pieței de energie”.

Trimite articolul

X

În căutarea de soluții pentru a stopa creșterea accelarată a prețurilor, ministrul Finanțelor, Adrian Câciu a declarat că liberalizarea pieței energiei este un eșec. „Guvernul şi Parlamentul trebuie să vină în perioada următoare cu o serie de soluţii care să genereze declinul preţurilor, dacă nu o ajungere la un nivel sustenabil pentru economie pe termen mediu şi lung. Nu poţi să continui să crezi că economia îşi creşte atâta timp cât pe costul de ofertă costul aferent energiei va fi de trei ori mai mare decât anul trecut. Şi atunci da, putem să fim în zona despre care vorbea Florin Cîţu (privind o posibilă recesiune n.r.) , dar nu vom fi în acea situaţie dacă vom fi toţi oameni responsabili şi să ne recunoaştem eşecul: e un eşec al liberalizării pieţei de energie. La momentul acesta eu îl definesc ca un eşec. Pe de altă parte, de ce se vine acum cu o măsură peste ceea ce există, plafonarea şi compensarea? Pentru că am avut un eşec de reglementare”, a spus Câciu, la Digi 24.

Câciu a mai punctat: „Dacă nu faci nimic, crizele vin peste tine, pentru că de fapt crizele se întâmplă atunci când tu nu faci nimic. Dar noi facem, sunt mai multe componente pe care acţionăm. În faza unu, o să avem săptămâna viitoare o Ordonanţă prin care atenuăm pierderea puterii de cumpărare la cetăţeni şi la economie cauzată de preţul la energie. În paralel, trebuie să acţionăm anticiclic, adică să reducem, să stopăm creşterea preţului la energie. Dincolo de creşterea preţului la energie, care e un val să zicem importat, se întâmplă în Europa, avem şi nişte chestiuni care sunt interne”.

Trimite articolul

X
Taguri:
Caciu ,
energie ,
liberalizare ,
piata
11 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. roman dezamagit says:
    January 21, 2022 at 1:09 pm

    a vorbit ca sa treaca timpul.
    Solutia e gazul din marea Neagrasi am scapat de dependente rusesti. Mai ales ca acum urmeaza sa atace Ucraina (o fi mare bucurie la postaci comunisti de aici de pe aradon) . Dar cine sa lucreze? Incompetentii talhari din psd pnl udmr? La astia daca spaga nu e 25%, nu iti aproba nimic, desi esti in drept dpdv legal.
    Ptr electricitate, mai multe centrale nucleare cu tehnologie vestica (CANDU sau ce o mai fi acum nou). Exclus tehnologie rusnaca nu vreau Cernobal reloaded.

    In loc sa inzestreze armata, ei se cearta cum sa fure fiecare mai mult si mai dau la cetatean 10 lei la alocatie si pensie.

    PSD, PNL, UDMR, AUR ati votat –> asta veti avea in curand. Hoti vechi ati vrut, asta veti avea cand va incepe bum-bum in ucraina si pe langa noi. Las ca tot timpu va placut numa sa va plangeti, acum va veti boci mortii!

    Reply
    • Alt aradean says:
      January 21, 2022 at 2:15 pm

      Ai dreptate in calitate de #rezist lucid, noroc ca mai avem o sansa de scapare ca exista lgbt-usr-curistii tai cu guvernul din umbra

      Reply
    • Cetatean says:
      January 21, 2022 at 5:25 pm

      “In loc sa inzestreze armata” – tampnie mai mare nu poate fi decat sa dai bani grei pe arme inutile.

      Reply
      • roman dezamagit says:
        January 21, 2022 at 5:47 pm

        armele sunt mereu utile, dar tu nu pricepi ptr ca fie este cand esti prostsi necunoscator de istorie, fie doresti rau intentionat la adresa Romaniei, fie ambele.
        sper din suflet ca nu ai copii si nici drpt de vot in Romania!
        Cred ca esti postac rusnac de prin tiraspol…

        Reply
      • roman dezamagit says:
        January 21, 2022 at 5:55 pm

        Armele sunt utile sa ne apere de voi rusii cotropitori, sa va cauzeze pierderi cat mai mari si sa va para rau ca ati intrat in Romania, iar data viitoare sa va ganditi de 3 ori.
        da postacule rusnac scarbos, ptr asta sunt bune si utile armele!

        Reply
  2. Mocofan-club says:
    January 21, 2022 at 1:17 pm

    I-am auzit aseară o parte al mega discursului și am realizat pe loc că-i un mare incompetent, unul pur sânge, dar și full de ifose pseudo elitiste.

    Reply
  3. Mocofan-club says:
    January 21, 2022 at 1:37 pm

    Nu mai utiliza bă pluralul, și zii mai bine: recunosc că am eșuat, că v-am mințit, că mi-s un incapabil care ocupă în mod ilegal și fraudulos un post important în stat, și drept urmare îmi bag demisia.

    Reply
  4. Grivei says:
    January 21, 2022 at 1:43 pm

    Trebuie sa recunasteti ca sunteti incompetenti , ca primiti salaruil degeaba ( pe langa cat jefuiti) si leafa intra la categoria inselaciune. Penyru ca nu oferiti absolut nimic in schimb. Decat incompetenta.

    Reply
  5. cucu says:
    January 21, 2022 at 2:12 pm

    de parca nu stia ca asta urmeaza, probabil spera ca oamenii sa inghita fara revolta, cum fac de 30 de ani incoace…

    Reply
  6. Alex says:
    January 21, 2022 at 3:53 pm

    Ce esec ba? Am platit 121 de lei pentru 165kwh, in 2 luni. Tare mult e……

    Reply
  7. Ando says:
    January 21, 2022 at 4:47 pm

    Fără a fi un economist “celebru”ca și Citu bine a punctat.Referitor la plafonare compensare este acolo un ministru al energiei permanent luat prin surprindere care nu știe pe ce lume trăiește.

    Reply
  8. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Șeful ONU le cere Statelor Unite și Israelului să nu atace infrastructura civilă din Iran
    3
    Trei bărbați acuzați că au violat o minoră la Școala de vară a AUR în 2023, trimiși în judecată
    4
    Juniorii Academiei UTA s-au „mișcat” bine
    5
    Casa Albă dă asigurări că nu vor fi folosite arme nucleare împotriva Iranului
    6
    Organigramă sub limită: 587 de posturi la Primărie
    7
    Gazele naturale s-au ieftinit cu 20% în Europa, după anunțarea armistițiului cu Iranul
    8
    Nicușor Dan: Destructurare a unui atac informatic prelungit. Rusia continuă războiul hibrid
    9
    Înscrieri la examenul de capacitate preoţească
    10
    Un șofer de autocamion a decedat după ce a ieșit cu vehiculul în decor, la Curtici

    Local

    Raport guvernamental: Socodorul, printre comunele din România cu cele mai multe fonduri europene atrase
    Comuna Socodor este menționată într-un raport al Cancelariei prim-ministrului printre cele mai performante unități administrativ-teritoriale din țară în ceea ce privește atragerea fondurilor europene în perioada 2016–2024.

    Local

    FOTO
    FOTO| Consiliul Județean are planuri ambițioase pentru Moneasa
    Baza sportivă, tabăra din stațiune, dar și dispensarul medical se află pe lista de priorități a Consiliului Județean, pentru care au fost alocate și finanțări.

    Local

    FOTO
    FOTO| Luna, câinele salvator al ISU Arad, prima intervenție la un cutremur simulat
    Exercițiul a avut loc la Lipova, iar Luna, care are un an, fiind încă în perioada de pregătire și dresaj, a reușit să găsească una dintre victime.

    România

    Bolojan: Mulţumesc celor care ies astăzi în stradă pentru valorile democratice
    Premierul interimar Ilie Bolojan, preşedinte al PNL, transmite un mesaj de Ziua Europei, arătând că modernizarea României este „o luptă grea” şi mulţumindu-le celor care ies astăzi în stradă pentru a susţine valorile democratice.

    România

    VIDEO
    VIDEO| Incendiu la Cabana Gențiana din Retezat. Construcția a ars în totalitate
    Cabana Gențiana de pe Valea Pietrele din Masivul Retezat a ars în totalitate în urma unui incendiu izbucnit în noaptea de vineri spre sâmbătă.

    Mapamond

    Rusia va organiza o paradă de Ziua Victoriei redusă, sub pază strictă
    Moscova urmează să marcheze Ziua Victoriei sâmbătă cu tradiţionala sa paradă militară, dar se aşteaptă ca festivităţile să aibă loc în condiţii de securitate sporită şi într-o atmosferă discretă, informează dpa.

    Mapamond

    Trump nu exclude trimiterea în Polonia a trupelor pe care le va retrage din Germania
    Preşedintele american Donald Trump nu a exclus vineri posibilitatea redistribuirii trupelor pe care Statele Unite le vor retrage din Germania în Polonia, consolidând astfel flancul estic al Alianţei Nord-Atlantice (NATO), transmite sâmbătă EFE.

    Mapamond

    VIDEO
    9 Mai - Ziua Europei
    Ziua Europei este sărbătorită, în fiecare an, la 9 mai, și celebrează pacea și unitatea în Europa, recunoscând realizările UE și privind spre viitor.

    Local

    Primăria Moneasa a preluat temporar singurul ștrand din stațiune pentru a-l salva de la închidere
    Primăria Moneasa a preluat singurul ștrand din stațiunea montană, prin închiriere timp de un an, pentru a-l salva de la închidere, în condițiile în care proprietarii au anunțat că nu au posibilitatea de a-l deschide în această vară. 3
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.