NĂDLAC. Trei sirieni au încercat, cu ajutorul unui bulgar, să iasă ilegal din România. Aceştia au fost prinşi însă în urma unui control efectuat de o patrulă de frontieră din cadrul SPF Nădlac, care a oprit, pe DN 7, maşina în care se aflau sirienii şi bulgarul. Autoturismul era condus de un român din judeţul Bihor. „O patrulă formată din poliţişti de frontieră din cadrul SPF Nădlac a oprit pentru control, pe DN 7, la 800 de metri de linia de frontieră, un autoturism marca Dacia Logan, condus de cetăţeanul român Cristian M., în vârstă de 34 de ani din judeţul Bihor, în care se mai aflau un cetăţean bulgar Mohamed Abdulain H. şi trei persoane de sex masculin fără documente de identitate. Din cercetările ulterioare, a rezultat faptul că cele trei persoane sunt cetăţeni sirieni şi au vârstele cuprinse între 23 şi 37 de ani”, a declarat comisar şef Iancu Daniel din cadrul Serviciului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Arad. Poliţiştii de frontieră îi cercetează pe cei trei sirieni pentru infracţiunea de tentativă de trecere ilegală a frontierei de stat, iar cetăţeanului bulgar i s-au întocmit actele premergătoare începerii urmăririi penale pentru trafic de migranţi.
Trei sirieni opriti din drumul ilegal spre spatiul Schengen
Poliţiştii de frontieră de la Nădlac au depistat trei sirieni, care au încercat să treacă ilegal frontiera sprijiniţi de un cetăţean bulgar.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Mapamond
Recurgerea la activele rusești înghețate în Europa pentru a finanța nevoile financiare ale Ucrainei va avea „consecințe considerabile” pentru Uniunea Europeană, a declarat vineri ambasadorul Rusiei la Berlin, Serghei Neceaiev, în contextul în care cancelarul german și premierul belgian urmau să se întâlnească pentru a discuta această problemă, relatează AFP.
Ştiri sportive
Naționala României va juca în Grupa D la Cupa Mondială de fotbal din 2026, dacă se va califica, iar adversarele sale vor fi Statele Unite, Paraguay și Australia, potrivi tragerii la sorți efectuate, vineri, la John F. Kennedy Center for the Performing Arts din Washington DC.
Mapamond
Mii de elevi din Germania au protestat vineri în mai multe orașe din țară împotriva planurilor guvernului privind un nou serviciu militar voluntar, relatează dpa.
Local
PÂNCOTA. Un tânăr de 24 de ani, din Pâncota, a ajuns în spatele gratiilor, după ce a furat un telefon mobil dintr-un parc din oraș.
Local
Polițiștii au identificat autorii unor furturi comise la o firmă din Ghioroc, de unde au dispărut 600 de litri de motorină și sute de kilograme de cupru.
UT Arad
MIERCUREA CIUC. Veste uluitoare dinspre Miercurea Ciuc. Atacantul echipei FK Csikszereda, de la Liga de Tineret, Ioo Edvin se zbate între viață moarte, după ce duminica trecută s-a accidentat grav la meciul din Cupa României cu UTA.
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!