aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Tribunalul Arad nu vrea să judece lotul PSD

Tribunalul Arad nu vrea să judece lotul PSD

De Alin Gherasim
la 7 February 2024 11:36
6 Comentarii

Tribunalul Arad nu vrea să judece lotul PSD

Tribunalul Arad vrea să scape de dosarul „Mită la PSD”/Foto: A.G.
7 February 2024 11:36
Magistraţii arădeni vorbesc despre necompetenţă teritorială şi aşteaptă un semnal din partea Curţii de Apel Timişoara.
Scris de Alin Gherasim - Magistraţii arădeni vorbesc despre necompetenţă teritorială şi aşteaptă un semnal din partea Curţii de Apel Timişoara.

Trimite articolul

X

ARAD. Procesul în care mai mulţi foşti membri ai PSD Arad, dar şi PSD Caraş, inclusiv foşti deputaţi, au fost trimişi în judecată în dosarul cunoscut drept „Mită la PSD Arad” are parte de o nouă piedică. După ce Tribunalul Timiş a decis că DNA Timişoara trebuie să refacă rechizitoriul, procurorii executând ordinele judecătorilor, acum Tribunalul Arad spune că nu are competenţă pentru a judeca acest dosar. Reamintim faptul că, în 2019, DNA a efectuat o serie de percheziţii, inclusiv la sediul PSD Arad, într-un dosar care vizează fapte de corupţie. De atunci, însă, pare că niciun judecător, fie de la Arad, fie de la Timişoara, nu vrea să judece cauza. Iniţial, Tribunalul Timiş a declarat că rechizitoriul a fost întocmit nelegal şi l-a trimis spre refacere. Procurorii DNA au refăcut rechizitoriul şi au decis ca, a doua oară, să îl trimită spre judecată la Tribunalul Arad. Marţi, 6 februarie, instanţa a decis că „admite excepţia necompetenţei teritoriale a Tribunalului Arad invocată din oficiu şi declină competenţa soluţionării cauzei ce formează obiectul dosarului nr. 2724/30/2023/a1 privind rechizitoriul întocmit în data de 13.06.2023 în dosar nr. 287/P/2022 al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Direcţia Naţională Anticorupţie, în favoarea Tribunalului Timiş, instanţă competentă teritorial să soluţioneze dosarul. Constată conflictul negativ de competenţă între Tribunalele Arad şi Timiş şi trimite cauza în vederea soluţionării conflictului de competenţă către Curtea de Apel Timişoara. Suspendă judecarea cauzei până la soluţionarea conflictului de competenţă”. Aşadar, Curtea de Apel va decide care dintre cele două instanţe va judeca acest dosar. Numai că, până când instanţa de pe Bega va da o hotărâre, vor mai trece câteva luni de zile.

Şi inculpaţii

Redăm, mai jos, inculpaţii din acest dosar, dar şi faptele de care aceştia sunt acuzaţi:

1. Horgea Cristian, luare de mită în formă continuată (11 acte materiale); trafic de influenţă în formă continuată (11 acte materiale); folosire a influenţei sau autorităţii de către persoana care ocupă o funcţie de conducere în cadrul unui partid politic, în scopul obţinerii pentru sine sau pentru altul de foloase necuvenite, în formă continuată (10 acte materiale); luare de mită în formă continuată (patru acte materiale).

2. Miuţescu Elisabeta, trafic de influenţă în formă continuată (39 de acte materiale); complicitate la folosirea influenţei sau autorităţii de către persoana care ocupă o funcţie de conducere în cadrul unui partid politic în scopul obţinerii pentru sine sau pentru altul de foloase necuvenite; complicitate la luare de mită în formă continuată.

3. Munteanu Bogdan Andrei, luare de mită în formă continuată (6 acte materiale); trafic de influenţă în formă continuată (6 acte materiale).

4. Ispravnic Cristian Ilie, folosire a influenţei sau autorităţii de către persoana care ocupă o funcţie de conducere în cadrul unui partid politic în scopul obţinerii pentru sine sau pentru altul de foloase necuvenite în formă continuată (34 de acte materiale); luare de mită în formă continuată (5 acte materiale); abuz în serviciu.

5. Căprar Dorel Gheorghe, folosire a influenţei sau autorităţii de către persoana care ocupă o funcţie de conducere în cadrul unui partid politic în scopul obţinerii pentru sine sau pentru altul de foloase necuvenite în formă continuată (51 de acte materiale); complicitate la luare de mită în formă continuată (două acte materiale).

6. Dima Cristian, complicitate la folosirea influenţei sau autorităţii de către persoana care ocupă o funcţie de conducere în cadrul unui partid politic în scopul obţinerii pentru sine sau pentru altul de foloase necuvenite în formă continuată (două acte materiale); complicitate la luare de mită în formă continuată (două acte materiale).

7. Lucaciu Mircea Andrei, complicitate la folosirea influenţei sau autorităţii de către persoana care ocupă o funcţie de conducere în cadrul unui partid politic în scopul obţinerii pentru sine sau pentru altul de foloase necuvenite în formă continuată (19 acte materiale); luare de mită.

8. Zamiska Ioan-Iaromir, complicitate la folosirea influenţei sau autorităţii de către persoana care ocupă o funcţie de conducere în cadrul unui partid politic în scopul obţinerii pentru sine sau pentru altul de foloase necuvenite; dare de mită.

9. Tripa Florin Dan, folosirea influenţei sau autorităţii de către persoana care ocupă o funcţie de conducere în cadrul unui partid politic în scopul obţinerii pentru sine sau pentru altul de foloase necuvenite (două acte materiale); complicitate la abuz în serviciu.

10. Pascu Patriciu Mirel, folosirea influenţei sau autorităţii de către persoana care ocupă o funcţie de conducere în cadrul unui partid politic în scopul obţinerii pentru sine sau pentru altul de foloase necuvenite.

11. Chisăliţă Ioan Narcis, folosirea influenţei sau autorităţii de către persoana care ocupă o funcţie de conducere în cadrul unui partid politic în scopul obţinerii pentru sine sau pentru altul de foloase necuvenite.

12. Jivan Luminiţa Maria, folosirea influenţei sau autorităţii de către persoana care ocupă o funcţie de conducere în cadrul unui partid politic în scopul obţinerii pentru sine sau pentru altul de foloase necuvenite.

13. Băeţan Vasile Alin, complicitate la folosirea influenţei sau autorităţii de către persoana care ocupă o funcţie de conducere în cadrul unui partid politic în scopul obţinerii pentru sine sau pentru altul de foloase necuvenite; complicitate la abuz în serviciu.

Trimite articolul

X
Taguri:
„Mită la PSD Arad” ,
Curtea de Apel Timişoara ,
DNA ,
dosar ,
lotul PSD ,
magistrati aradeni ,
necompetenta teritoriala ,
PSD Arad ,
PSD Caras-Severin ,
Tribunalul Arad
6 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Onică says:
    February 7, 2024 at 2:43 pm

    Nu este nici o PROBLEMĂ voi hotărîți adică TRIBUNALUL si PSD cum vreți să vă achitați SUFERINȚA dacă o preferați să o plătiți cu TRUPUL sau cu SUFLETUL ? Dacă preferați să plătiți cu SUFLETUL numai 7 zile acolo în MUNCILE IADULUI treaba voastră nu a mea însă odată intrat in IAD nu mai ieșiți voi pînă vă ISPĂȘIȚI PLATA PĂCATELOR

    Reply
  2. aradean says:
    February 7, 2024 at 5:05 pm

    Vai, vai, va e frica dragi magistrati aradeni? Pai atunci trimiteti dosarul in Ungaria, poate acolo vor sa il judece!

    Reply
  3. Constantin says:
    February 7, 2024 at 5:12 pm

    Nu inteleg de ce mai scrieti despre justitie. Este inexistenta pentru mai marii tarii. Plimba dosarele pana se sterge cerneala de pe ele si pac nimeni nimic. Noi flecea de jos mergem si pentru o paine la mititica

    Reply
    • Nicu says:
      February 7, 2024 at 8:08 pm

      Nimeni nu te scoate pentru o bucata dintr-o paine. In schimb… pentru o “bucata” din milioane sau zeci de milioane de euro se face rand cu oameni care iti asigura libertatea.

      Reply
  4. ar 1 says:
    February 8, 2024 at 11:15 am

    e si clar ca mafia din Judecatoria Arad sa nu vrea sa judece fratii lor criminali !!

    Reply
  5. Zanzibar says:
    February 8, 2024 at 6:19 pm

    PSD le-a dat pensii speciale,asa ca trebuie sa ii lase la furat,sau sai scape dacă sunt prinși,….asa arata un stat eșuat….fără armata,…se răsucesc strămoșii în morminte,

    Reply
  6. Cele mai citite știri

    1
    Delegaţie cehă, la Arad
    2
    Athletico Vinga a aruncat prosopul!
    3
    Folk-rock, libertate și natură, la Bulci
    4
    14 medalii pentru Takeda Arad
    5
    Pistă de biciclete în jurul lacului din Ghioroc
    6
    Președintele Dan participă la Summitul NATO de la Ankara
    7
    Nicușor Dan: România - onorată să găzduiască un birou regional al Băncii pentru Apărare, Securitate și Reziliență
    8
    Controale săptămânale în cele șase centre din Arad care au preluat beneficiari din casele lui Pașca
    9
    Sondaj Poll/Int România: A crescut încrederea în Bolojan și Simion. Anticipatele, agreate de o treime dintre români
    10
    Pompierii voluntari și privați din șapte județe se întrec la Chișineu-Criș

    Evenimente

    Folk-rock, libertate și natură, la Bulci
    BULCI. Cel mai colorat festival din România va avea loc în zilele de 7 și 8 august la Bulci, sătucul pitoresc din comuna Bata, unde își vor da întâlnire zeci de artiști din domeniul folk-rock.

    ARADON Sport local

    Viitori campioni ai tenisului european joacă la Arad
    ARAD. Iubitorii tenisului de câmp din oraşul nostru sunt aşteptaţi, vineri şi sâmbătă, la Baza UTA (intrarea este liberă), pentru cele mai importante schimburi de mingi ale ediţiei cu numărul 18 din „Hai Cup”, unul dintre cele mai importante turnee dedicate juniorilor la categoria Under 14.

    România

    AUR a lansat platforma suspeND.ro unde poate fi urmărită evoluția inițiativei de suspendare a președintelui Nicușor Dan
    Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) anunță că a lansat platforma suspeND.ro prin care va prezenta stadiul demersului de suspendare a președintelui Nicușor Dan.

    România

    Strategia națională privind biodiversitatea, adoptată în forma Camerei Deputaților. Proiectul merge la promulgare
    Senatul a adoptat, joi, proiectul de lege privind aprobarea Strategiei naționale și a Planului de acțiune pentru conservarea biodiversității 2026-2030 în aceeași formă cu cea din Camera Deputaților.

    Local

    Sensuri de mers schimbate în zona străzii Ioan Suciu!
    ARAD. Primăria Municipiului Arad anunţă câteva modificări ale regimului de circulație rutieră pe mai multe străzi din municipiul Arad.

    ARADON Sport local

    (Şi) Sântana spune adio Cupei României
    ŞAG. În formula: Parasca – Felea (min. 85, Ancateu), Pașca (min. 70, Budihală), Giosu, Nistor (min. 70, Petruţ), Iuga, Vlad, Nica (min. 46, Haloş), Jinga, Burcă (min. 70, Melniciuc), C. Rus, Unirea Sântana a cedat jocul din turul 2 al Cupei României la fotbal, disputat pe terenul colegei de serie şi eşalon, Timişul Şag.

    Local

    În plină criză de apă, o pescărie din Zerindu Mic își alimenta balta din foraje fără autorizație
    Un operator economic din Zerindu Mic, comuna Mișca, a fost amendat de Garda de Mediu Arad după ce comisarii au descoperit că exploata ilegal apă subterană pentru alimentarea unei amenajări piscicole. Controlul a avut loc în contextul restricțiilor de apă impuse în mai multe localități din județ din cauza secetei. 4

    Local

    Averse torențiale, vijelii și descărcări electrice în majoritatea regiunilor, joi și vineri
    Meteorologii au emis o serie de avertizări Cod galben și Cod portocaliu de instabilitate atmosferică, intensificări ale vântului, vijelii și averse torențiale însemnate cantitativ, valabile joi și vineri în mai multe regiuni.

    Local

    Producție triplă de energie electrică la CET, în urma investițiilor de retehnologizare
    Lucrările de retehnologizare a CET Hidrocarburi Arad, proiect estimat la 100 de milioane de euro, au ajuns la un grad de execuție de 95%, iar până la finalul lunii octombrie se va lansa producția de energie electrică, ce va fi de trei ori mai mare decât înainte de realizarea investițiilor în echipamente moderne. 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.