„Deplasându-se spre locul de serviciu, un ofițer din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Arad, a observat la intersecția dintre strada Voinicilor cu strada Renașterii din municipiul Arad, un fum dens ieșind de sub capota unui autoturism staționat. Fără a ezita, acesta a intervenit și după ce s-a asigurat că în autoturism nu se află alte persoane – a căror viață ar putea fi pusă în pericol -, împreună cu celelalte persoane oprite la fața locului, a încercat cu ajutorul stingătoarelor să izoleze și să limiteze pagubele produse de incendiu, până la sosirea pompierilor. Îl felicităm pentru spiritul civic de care a dat dovadă și modul în care a acționat”, au declarat reprezentanții Inspectoratului de Jandarmi Județean Arad. Detașamentul de Pompieri Arad a intervenit cu o autospecială, lichidând incendiul – în care a ars partea din față a mașinii – în câteva minute. Se pare că focul ar fi pornit de la un scurtcircuit electric produs la instalația de climatizare.
Un autoturism a luat foc pe strada Voinicilor. Un jandarm arădean a sărit să dea o mână de ajutor
Un autoturism a luat foc pe strada Voinicilor. Un jandarm arădean a sărit să dea o mână de ajutor
Un autoturism marca Peugeot a fost cuprins de flăcări, miercuri dimineața, pe strada Voinicilor din cartierul Micălaca. Un jandarm arădean care se deplasa spre serviciu a observat fum ieșind de sub capota mașinii parcate și a sărit să stingă incendiul.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Mapamond
Două cutremure de magnitudine foarte mare au lovit Venezuela, clădiri prăbuşite în Caracas. Numărul victimelor poate fi de zeci de mi.
Advertorial
Când alegi un spațiu comercial, nu cumperi doar metri pătrați. Cumperi vizibilitate. Vad comercial. Acces. Posibilitatea ca afacerea să crească. Via Universitate dezvoltă și componenta comercială a proiectului rezidențial, într-o zonă cu una dintre cele mai active comunități urbane din Arad.
Local
În vârstă de 51 de ani. Lucian Vărșăndan a făcut parte colectivul Teatrului German de Stat Timișoara din 1999, când a fost angajat pe postul de secretar literar al singurei instituții din România care produce exclusiv spectacole în limba germană.
România
Președintele Nicușor Dan, a declarat, miercuri, că partidele și-au asumat că vor veni la Cotroceni cu condițiile pe care le au pentru a susține o guvernare minoritară, urmând ca joi să discute între ele aceste aspecte, iar vineri să-i prezinte concluziile șefului statului.
3
ARADON Sport local
Formația arădeană păstrează un nucleu important din sezonul precedent, extrema fiind a 5-a jucătoare anunțată de club pentru stagiunea viitoare.
România
Președintele Nicușor Dan a promulgat, miercuri, legea prin care este prelungită plafonarea adaosului comercial la alimentele de bază până la data de 31 decembrie 2026.
Local
Potrivit datelor Administrației Naționale de Meteorologie, temperatura maximă absolută pentru luna iunie la stația meteorologică Arad este de 37,8 grade Celsius, valoare înregistrată pe 30 iunie 2022 și egalată pe 26 iunie 2025.
Citiți principiile noastre de moderare aici!