17 milioane de euro. Atât e pus deoparte în proiectul privind aprobarea angajamentului de susţinere financiarã în perioada 2016-2026 a candidaturii Municipiului Arad la acţiunea Uniunii Europene „CAPITALÃ EUROPEANÃ A CULTURII” pentru anul 2021, pentru a cumpăra şi amenaja unele imobile. Este vorba de imobile de valoare din Arad, care ar putea să schimbe imaginea oraşului, a grijii autorităţilor faţă de actul cultural, dar şi istoria artistică a municipiului. Anunţul a fost făcut de primarul Gheorghe Falcă luni, în cadrul unei conferinţe de presă. Atunci edilul a enumerat sumele de bani pe care Primăria Arad are de gând să cheltuiască pentru a obţine titlul şi pentru a dezvolta viaţa culturală a oraşului.
Iar printre sumele enumerate, 17 milioane de euro urmau să meargă spre achiziţionarea şi cumpărarea Teatrului Vechi, Casei Hirschl, Turnului de Apă, cumpărarea fostei fabrici Teba, a fostul Cazino (pavilionul Seccesion Parc), dar şi achiziţionarea Casei Marta. Câţi bani ar urma să plătească Municipalitatea pentru fiecare dintre aceste clădiri nu s-a făcut public, pentru că vor urma negocieri, iar executivul speră să plătească preţuri decente pentru ele. Dacă se vor cere prea mulţi bani, clădirile vor cădea de pe lista de achiziţii, lucru cât se poate de normal. În trecut, astfel de negocieri au eşuat tocmai din cauza proprietarilor care sperau că, negociind cu statul, vor obţine sume mult mai mari de bani decât cele reale de pe piaţa imobiliară.
În cât timp ar urma să fie achiziţionate imobilele de mai sus? Până în 2026, acest fiind anul limită pentru toate planurile pe care mai marii Primăriei Arad le-au făcut pentru dezideratul cultural deja stabilit: obţinerea titlului de Capitală Europeană a Culturii 2021. Primarul a punctat şi faptul că planul de achiziţionare şi renovare a acestor clădiri istorice va rămâne în picioare, chiar dacă Aradul nu va câştiga titlul pentru care a intrat în luptă acum.
Vrea să cumpere Teatrul Vechi, Casa Hirschl, Turnul de Apă, Teba...
Vrea să cumpere Teatrul Vechi, Casa Hirschl, Turnul de Apă, Teba...
Reactualizat la:
Gheorghe Falcă a prezentat proiectul care indică cum se împart banii pentru Arad- Capitală Europeană a Culturii 2021, care include şi ce imobile s-ar vrea achiziţionate în acest scop.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
Pompierii intervin cu un echipaj de descarcerare, iar la fața locului au fost trimise și două ambulanțe ale Serviciului de Ambulanță Județean Arad.
Mapamond
Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a anunțat marți demiterea comandantului-șef al armatei, generalul Oleksandr Sîrski, pe care l-a înlocuit cu popularul comandant al forțelor interarme, generalul Mihailo Drapatîi, pe fondul nemulțumirilor apărute după plecarea ministrului apărării, notează AFP.
1
România
Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului şi Solidarităţii Sociale (MMFTSS) susţine că hotărârea Curţii de Apel Bucureşti privind suspendarea demersurilor legate de viitoarea lege a salarizării nu împiedică desfăşurarea consultărilor cu partenerii sociali şi a activităţilor de fundamentare tehnică, precizând că instituţia nu a iniţiat un proiect de lege, ci a elaborat un document de lucru pentru o posibilă iniţiativă parlamentară.
1
România
Curtea de Apel București a confirmat marți o decizie a Tribunalului București privind suspendarea hotărârii PNL de a convoca Congresul Extraordinar al partidului din 21 iunie.
Citiți principiile noastre de moderare aici!