Trimite articolul
XPOLITIA LOCALA CAUTA RAME IN LOC SA-I AMENDEZE PE CEI CE CIRCULA PE CONTRASENS SAU SA-I ATENTIONEZE MACAR . LA PARCARILE AIUREA DE LA SCOLI SI GRADINITE LIPSESTE CU DESAVARSIRE POLITIA LOCALA . EI SUNT DOAR LA ATI PARCAT PE DOMENIUL PUBLIC..SI…ALTE LUCRURI DE GENUL ASTA DE FACUT ROST DE AMENZI . SIGURANTA CETATEANULUI NU E TREABA LOR.
Realitatea este ca politistii,atat cei locali,cat si cei nationali,sunt inexistenti,iar pe faleza Muresului,si nu numai, se circula intr-o veselie,cu viteza,uneori cate doi pe o trotineta,pericolul accidentelor fiind la tot pasul.Prin urmare,datele furnizate sunt cosmetizate si nu sunt reale.Masurile se lasa asteptate cam de mult timp.Cred ca de mai bine de 10 ani picior de politist nu a calcat pe faleza Muresului,eventual doar la plimbare.
Adevarul ca cei pe doua roti sunt kamikaze pe roti , vrei sa virezi stanga , ai depasit trotinetistul inainte cu
20 .30 m pe trecere e un pieton , acorzi prioritate si cand sa pornesti dupa loc , cu toate ca boul vede semnalizarea si faptul ca tu deja ai initiat virajul , el se baga pe langa tine prin dreapta ca sa mearga inainte !!! tu fiind deja virat , cretinul e in unghiul mort si nu l observi dar il simti sub roti …
-
Asa-i cand dai drumul talambilor pe carosabil fara minimul de notiuni/cunostinte, despre circulatie…
-
Anonimule, daca cirezi stânga, cum zici, cu ce te deranjează Biciclistul care trece prin dreapta și merge înainte?? De ce e cretin????
-
Faptul ca tu semnalizezi, nu inseamna ca ai dreptul sa te bagi inainte sa te asiguri ca nu vine nimeni… Ai luat carnetul pe bani? Asa poate sa vina unul cu masina cu 150 la ora si tot tu esti cel vinovat ca ai intrat, chiar daca a vazut ca semnalizezi.
-
Tu citești complet comentariul căruia i te adresezi sau doar te trezești vorbind ?
Tu ai auzit de “unghi mort” sau crezi că la asigurare din spate, poți observa la fel “o săgeată” pe două roți, îngustă și ABIA VIZIBILĂ, ca și pe un ditamai autovehiculul pe 4 roți…?
-
Unghiul mort nu te scuteste!
-
-
la ce piste de biciclete sunt in oras e sinucidere asistata
-
Caz concret astăzi, eu cu bicicleta pe pista de biciclete vis a vis de magazinul chinezesc cum mergi de la mal spre bld Revoluției și când ajung in spatele unui Opel Corsa parcat oblic spre trotuar, șoferul acestei mașini da cu spatele și mă acroșează ușor la piciorul drept. Opresc, coboara un domn in etate supărat că nu a văzut că circul datorită unor mașini aflate în dreapta sa. Discuții etc. Nu a fost grav,dar atitudinea dumnealui de nevinovăție și usoară agresivitate m-a scandalizat.
-
Da, corect pama la un punct. Unu, banuies ca erai echipat regulamentar cu vesta ca sa fi reoerat usor, asa cum dealtfel prevede regulamentul..
Doi, din nou ma intorc la organe, care nu se sinchisesc sa sanctioneze astfel de parcari, oblice, acolo unde sunt piste…plin bulevardul de asemenea parcari, desi marajul te-ar obliga sa parchezi paralel cu trotuarul. Vrei sa stii de cate ori trec organele fara sa intoarca capul? E de lucru bre sa scrii…
Dar pentru societaea noastra e ceva normal sa faci ce-i anormal..-
Regulamentul prevede purtarea obligatorie a vestei reflectorizante dupa caderea intunericului si in LIPSA ILUMINATULUI PUBLIC. Adica daca daca mergi de la Horea la Siria noaptea….Bineinteles, vesta este recomandata in oras noaptea, dar NU este obligatorie….Multumesc.
-
Ok.
Atunci când vei ajunge la spital, fii fericit că tu “ai fost regulamentar” ! -
Din nou adevarat pana la in punct. Acolo mai spune si in cazul vizibilitatii reduse…In logica inteleg ca in cazul d-voastra evaluati fiecare segment de drum si in cazurile necesare scoateti vesta din buzunar si o puneti…sau n-ar fi mai usor sa o purtati permanent cand va deplasati cu bicigleta?! E mai sigur si pentru biciclisti si pentru soferi mai simplu sa-i repereze in trafic… Apropo, cand soare are un anumit unghi, vizibilitatea este redusa…asta asa ca fapt divers…
-
Vesta e obligatorie de ani de zile pt. bicicliști, indiferent dacă-i zi sau noapte!
-
-
nu văd legătura între echiparea corespunzătoare și calitatea pistelor de biciclete . sunt trase aiure pe
marginea carosabil ului , folosite ca parcări cu avarii pornite . odată semnalizată prin marcaj , ești obligat ca șofer să beleste ochii și să circuli cu viteză reculamentara pt a putea evita orice . mereu bicicletele sunt de vină intr un oraș în car se circulă ca în napoli .-
Aici este adevarat ca mintile “luminate” au trasat prost. Da nici sa faci minimu’ ce-ti sta-n putinta sa reduci acest lucru e absurd…
-
-
-
Nu trebuie cine știe ce acțiuni cu ziariști si televiziune. Trebuie ca poliția să fie în trafic. Dar si poliția locală și poliția rutieră lipsesc cu desăvârșire. Plin de trotinete pe trotuare, cîte doi pe o trotineta, viteză mare. Am mers in spatele unui copil si nu am putut să mă tin de el cu 50 km/h. Iar el se uita în toate părțile să arate cît este de interesant. Fără echipament de protecție. Noaptea fără lumină, fără vestă reflectorizanta. Dumnezeu cu mila!
De masini nu vorbim? Asa se conduce in Arad de zici ca suntem in Bangladesh. Toti se baga sa fie primii, schimba banzi una dupa alta, prioritatea exista doar in carti, pietonii si trecerile de pietoni sunt ignorate, treceri pe rosu, semne ignorate complet, etc etc… Unde sunt camerele promise acum ceva ani? Parca trebuia politia sa monitorizeze traficul cu ele daca oricum nu sunt pe teren…
Veniți în Bujac. Câte trei pe o trotinetă/ Copăă și de 7 ani zburdă pe șosea.
Asta e romania bine educata, pe afara nu am vazut trotinetisti
-
Si „afara“ sunt si circula tot la fel haotic!
Totul se datorează faptului că lipsesc cei 7 anișori de acasă.
Educație – IOC!
Pentru ca Aradul e oras pentru masini nu e un oras pt oameni. Ar trebui restrictionat accesul masinilor cat mai mult
Aradul este un oraș pentru mașini, pentru că așa a fost calculat acum 60 de ani, iar autoritățile NU ar fi trebuit să traseze jenantele “piste de biciclete”. După părerea mea, aceasta este cauza accidentelor cu vehiculele pe două roți. Și faptul că este permis unor copii (mulți, chiar!) să folosească trotinetele, când ei nu au vârsta necesară nici să circule cu bicicleta.
-
Acum 60 de ani nu erau masini prin arad. Cine tia spus asemenea ineptie? Daca ai bunica intreabo sa iti spuna cate masini erau prin arad acum 60 de ani. Scuzama ca team intrerupt din tiktok. Dute repede inapoi sa nu pierzi ceva.