aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Zsolt Torok se întoarce ACASĂ

Zsolt Torok se întoarce ACASĂ

la 6 May 2015 10:48 Reactualizat la: 6 May 2015 12:48
6 May 2015 10:48 Reactualizat la: 6 May 2015 12:48
După ce a supravieţuit cutremurului şi avalanşelor de pe Everest, alpinistul arădean vorbeşte despre importanţa valorilor, despre puterea exemplului şi ne oferă, de la mii de kilometri depărtare, o adevărată lecţie de patriotism. Şi ne asigură că „povestea va continua".
Scris de Diana Dutu - După ce a supravieţuit cutremurului şi avalanşelor de pe Everest, alpinistul arădean vorbeşte despre importanţa valorilor, despre puterea exemplului şi ne oferă, de la mii de kilometri depărtare, o adevărată lecţie de patriotism. Şi ne asigură că „povestea va continua".

Trimite articolul

X

După o experienţă de coşmar pe Everest, alpinistul arădean Zsolt Torok revine în ţară. „Când o să mă întorc în România, mă voi întoarce ACASĂ” – a scris, acum două zile, pe Facebook Zsolt Torok. Potrivit traker-ului Marius Iliescu, alpinistul arădean se va întoarce în ţară împreună cu coechipierul său Justin Ionescu joi, 7 mai. Sosirea lor este aşteptată la orele 20.50, pe Aeroportul Otopeni.

Experienţa care te face să-ţi regândeşti viaţa

„Te-ai întors din Everest? Acum poţi să consideri că te-ai născut din nou, poţi să îţi regândeşti viaţa…” Acesta e mesajul pe care l-a primit Zsolt Torok, într-un mic magazin din Lukla, la o săptămână după cutremurul care a zguduit Nepalul şi a provocat un val de avalanşe pe Everest, ucigând 20 de oameni aflaţi pe munte.
Dar cum a resimţit cutremurul alpinistul arădean? Povesteşte chiar el: „Tabăra 2 a Everestului, la 6.500 metri. Era o zi cu nori şi ceaţă, nu vedeam nimic! Am luat decizia să stăm încă o zi la aclimatizare. Eram doar eu cu Justin Ionescu şi făceam apă din zăpadă, mâncam forţat că din cauza lipsei oxigenului, orice aliment are un gust ciudat, inclusiv ciocolata era greţoasă. La un moment dat, s-a mişcat gheţarul o dată şi apoi încă o dată, iar a treia oară a fost şi mai groaznic. Nu ştiam ce să fac cu acest fenomen şi încercam să dau explicaţii puerile. Era ceaţă şi nu se vedea nimic. La un moment dat am văzut cum fug oamenii şi strigă unii la alţii, iar un nor imens de avalanşă venea spre ei. Am mai trăit asta la Nanga Parbat şi era să mor. Simţeam amarul în gură de la adrenalină şi îmi bătea inima ca niciodată. Să stau în cort sau mai bine pe afară? Dacă rămân în cort, nu văd unde mă va sufla avalanşa. Dacă rămân afară, voi vedea cu ochii mei cum mă înghite. Am decis că înăuntru e mai bine. Am aruncat totul înăuntru – şi oala cu apă, am şi udat prin cort, spre supărarea lui Justin – şi am închis fermoarele. Am aşteptat impactul. Tremuram întruna, dar nu s-a întâmplat nimic şi a trecut.”

Gânduri şi frământări, după supravieţuire

După această experienţă terifiantă, au urmat o serie de alte momente înspăimântătoare până când s-a reuşit evacuarea lui Zsolt Torok de pe Everest şi, în cele din urmă, sosirea sa în capitala nepaleză. „Până la urmă s-a rezolvat şi am ajuns în Khatmandu” – a scris arădeanul pe Facebook.
Şi a continuat, servindu-ne o adevărată lecţie de patriotism: „Când o să mă întorc în România, mă voi întoarce ACASA. Am ţinut mult să aduc steagul României pe vârf şi cu bucurie am observat că şi scoţianul şi-a întins steagul lui pe cort. Americanii voiau să se fotografieze cu steagul României pentru că le-am povestit despre ţara noastră. După alegerile prezidenţiale, toţi cetăţenii României trebuie să conştientizeze că este vital ca, la nivel de cetăţean, să facem ceva pentru ţara noastră. Eu sunt doar un alpinist! Nu mă pricep să fac drumuri şi poduri (se pare că nici alţii), însă, prin ceea ce fac, cred, sunt convins că transmit ceva. Aş vrea să cred că VALOARE. Nu sunt eu cel care mă ocup de economie, însă mă pot ocupa de copii, de cei care caută direcţii, valori… De aceea este atât de important ca steagul României să fluture acolo sus, să apară pe tricoul Simonei Halep şi al tuturor celor care au făcut ceva în ţara noastră. Prin puterea exemplului, prin performeri şi specialişti, putem ajunge să trăim bine, să fim mândri de ţara noastră şi să ne ocupăm de lucruri frumoase, împreună şi individual. În lumea noastră nu este loc de conflicte interetnice, de neînţelegere şi ură. În lumea noastră, avem de gestionat o ţară frumoasă care încă mai are resurse, sălbăticie, natură. Avem datoria să conştientizăm mai mult, să ne ştim valoarea, să nu lăsăm nici patrimoniul să se distrugă, nici Roşia Montană, nicio bucăţică de pământ, pentru că este al nostru, este al vostru şi suntem, sunteţi proprietari cu acte în regulă! Dacă suntem atât de preocupaţi cum arată grădina noastră, este la fel de important să fim preocupaţi şi de oraşul nostru, de ţara noastră. Cu aceste gânduri mă întorc acasă din expediţie şi, bineînţeles, cu noile planuri pe care urmează să le dezvolt. Povestea va continua…” – ne asigură Zsolt Totok.

Între vis şi realitate

Dincolo de cutremur şi avalanşe, experienţa Everestului a fost dezamăgitoare pentru Zsolt Torok. „Everestul, visul meu de peste 30 ani, Zeiţa Mamă a Pământului, este poluat atât de tare moral încât dacă toţi preoţii budişti şi nu numai se adună la baza lui şi se roagă pentru purificare, poate peste mulţi, mulţi ani, Everestul se va curăţa de toată poluarea mentală, morală care există momentan acolo. (…) Everestul va rămâne, totuşi, în inima mea şi încerc să-i distorsionez imaginea astfel încât să o văd pe cea pe care doream să o văd, şi nu pe cea pe care am văzut-o în realitate” – scrie Zsolt Torok, într-o postare pe Facebook.

DIANA DUŢU
diana.dutu@russmedia.ro

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
avalanşă ,
cutremur ,
everest ,
se intoarce ,
Zsolt Torok
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Ilie Bolojan: Prin programul SAFE, România va fi o țară mai sigură
    3
    Pilotul român care a doborât o dronă în spațiul aerian estonian, decorat de conducerea MApN
    4
    CARP propune o excursie la Aiud, pe TransApuseana
    5
    Zilele Academice Arădene: energie, cultură și comunitate la UVVG
    6
    Finala campionatului pe fluierul lui Filip!
    7
    Zeci de mii de manifestanți au cerut la Madrid, demisia premierului socialist Pedro Sanchez, confruntat cu scandaluri de corupție
    8
    Rezultatele extragerilor Loto
    9
    Vinga va juca barajul de promovare în Liga 3
    10
    Episodul final din „The Late Show”, un talk-show TV detestat de Donald Trump, va fi difuzat joi seară

    Local

    CARP propune o excursie la Aiud, pe TransApuseana
    Ieşirea e programată duminică, 19 iulie 2026, şi costă 200 de lei/ persoană.

    Local

    Un nou premiu pentru „Aradi Kamaraszínház”
    Attila Harsányi, desemnat „cel mai bun actor” la Festivalul Național de Teatru din Ungaria.

    Local

    Șeful ANSVSA le-a „bătut obrazul” directorilor de la DSVSA Arad
    Alexandru Bociu a transmis, pe grupurile interne, un mesaj în care îi blamează pe șefii DSVSA Arad, anchetați de DNA.

    Local

    Iustin Cionca, bilanț la zece ani de mandat în fruntea Consiliului Județean
    Președintele Consiliului Județean Arad, Iustin Cionca, a făcut un rezumat al celor zece ani de când se află în fruntea instituției. 1

    Advertorial

    Durerea de spate care nu trece. Când are sens să mergi la un kinetoterapeut
    Durerea de spate este una dintre cele mai frecvente cauze pentru care oamenii lipsesc de la muncă și una dintre cele mai des întâlnite afecțiuni tratate cu automedicație. Un antiinflamator, puțin repaus, poate un plasture termic și aștepți să treacă.

    Mapamond

    VIDEO
    Premierul britanic Keir Starmer anunță că demisionează
    Prim-ministrul britanic Keir Starmer a anunțat luni că demisionează din funcțiile de lider al Partidului Laburist și de șef al guvernului, angajându-se să asigure un transfer ordonat al puterii, relatează Reuters. 1

    Evenimente

    Scriitorul Andrei Mocuța, în fața publicului cu o nouă carte
    „Iubirile pierdute ale lui Richard Brautigan”, apărută recent la Editura Tracus Arte, va fi lansată marți, 23 iunie 2026, la librăria Cărturești din AFI Mall.

    Evenimente

    Programul UNDERGROUND 16. Luni, 22 iunie 2026

    Local

    Irigațiile în zona Păuliș, oprite peste vară pentru lucrări de betonare a canalului
    Irigarea terenurilor agricole din zona Păuliș - Vladimirescu nu se va putea face peste vară, pentru că în următoarea perioadă încep lucrările de impermeabilizare prin betonare a 2,7 kilometri din canalul în care este pompată apa din Mureș, proiect de 6,7 milioane de lei plus TVA.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.