Serviciul Public Comunitar pentru Evidenţa Paşapoartelor Simple informează că începând de luni 28 martie cetăţenii care doresc eliberarea unui document de călătorie temporar sau electronic, trebuie să se prezinte la sediul Serviciului cu actele de identitate numai în original, nemaifiind necesară prezentarea de copii xerox.
SEBIŞ - Un bărbat din comuna Brazii a fost amendat cu 2.000 de lei pentru că transporta cherestea fără a deţine acte legale de transport.
PECICA - În cadrul unei acţiuni desfăşurate pe DN 7, pe raza localităţii Pecica, poliţiştii din Pecica şi Nădlac au prins două persoane care transportau aproximativ 3.500 de kg de legume, fără a deţine acte de provenienţă.
ARAD - O societate din Sântana a prejudiciat bugetul statului cu peste trei milioane de lei.
ARAD. Pentru diminuarea numărului mare de persoane care au actele de identitate expirate, Direcţia Judeţeană de Evidenţă a Persoanelor Arad desfăşoară activităţi în teren pentru preluarea imaginii şi a documentelor necesare în vederea punerii în legalitate cu acte de identitate.