Două firme din Arad au fost amendate de Garda de Mediu pentru nereguli la gestionarea deșeurilor medicale. ARAD. Nu și-au făcut bine treaba, iar acum sunt bune de plată. Vorbim despre două societăți comerciale din Arad care se ocupă de gestionarea deșeurilor medicale.
Arădenii sunt buni platnici şi când vine vorba de gunoi. Totuşi, peste 70 de persoane au ajuns în justiţie pentru că au uitat de.... deşeuri.
Primăria vrea ca ASA să depoziteze mai mult gunoi din afara municipiului, mărind limita de deşeuri pentru care trebuie cerută aprobare specială.
Consiliul Judeţean Arad speră că, în maximum două luni, va relua licitaţia pentru mega-proiectul care vizează deşeurile.
Directorul societăţii care administrează platforma temporară de deşeuri de la Pata Rât a municipiului Cluj-Napoca, Eugen Vereş, a declarat miercuri că gunoaiele vor fi depozitate, de joi, pe această rampă, după ce amenda Gărzii de Mediu a fost contestată şi suspendată de instanţă până la judecare.
UT Arad
Secţia de sambo de la CS Universitatea Arad nu a primit finanţare, deşi a avut patru sportivi în TOP 10 pe 2025.
Local
Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Aradului, va fi înhumat la Mănăstirea Neamț. Trupul neînsuflețit al acestuia a fost depus în Catedrala Veche din Arad.
Local
Organizatorii Festivalului Berii Arad au declarat că au câștigat „pariul cu aeroportul”, vânzările abonamentelor fiind în creștere față e anul trecut.
România
PSD vrea puterea, controlul și accesul la resurse, dar fără responsabilitatea guvernării, iar PNL nu acceptă lecții despre responsabilitate de la cei care au aruncat România în criză, susțin reprezentanții Partidului Național Liberal într-un comunicat de presă.
România
Social democratul Radu Marinescu, fost ministru al Justiției, afirmă că PSD are un comportament responsabil în actuala criză politică, la fel ca în 2021 când a venit la guvernare în urma certurilor dintre PNL și USR, spre deosebire de cele două formațiuni, care au păstrarea puterii ca „unică miză cinică”.
Mapamond
Israelul, Libanul și Statele Unite au semnat vineri la Washington un acord-cadru, fără a dezvălui detaliile acestuia, dar cu obiectivul declarat de a deschide calea către o pace și o securitate durabile, a anunțat secretarul de stat american Marco Rubio, după mai multe zile de discuții menite să conducă la încetarea luptelor dintre Israel și militanții Hezbollah susținuți de Iran, transmite AFP.