ARAD. Preşedintele CJA, Nicolae Ioţcu, aflat miercuri în timpul unui control inopinat la Spitalul Judeţean Arad, a fost nevoit să apeleze la Poliţia Comunitară, constatând că în jurul gardului erau aruncate o mulţime de deşeuri.
ARAD. Conservatorii arădeni au cuvinte de apreciere a proiectului „Sistem de management integrat al deşeurilor solide în judeţul Arad”, care a beneficiat de fonduri nerambursabile, însă şi acuză Consiliul Judeţean că alocă bani pe care, conform caietelor de sarcini şi conform legislaţiei, ar trebui să îi aloce firmele concesionare.
În mai multe localităţi din judeţ, masterplanul de deşeuri a devenit deja vizibil.
INEU - Doi bărbaţi au furat peste 24 de kg de cupru de la societatea la care erau angajaţi. Cei doi, Ciprian M. de 28 de ani, din judeţul Suceava şi Dan P. de 36 de ani, din Arad au sustras de la firma din Ineu, 8 kg respectiv 16,40 kg de deşeu de cupru.
ARAD - Administraţia judeţeană este în curs de realizarea a unor achiziţii în cadrul Masterplanului de gunoi.