Lansarea oficială a Hotelului Univers T, societate aflată în proprietatea Consiliului Judeţean, recent reclasificată la 3 stele, a avut loc miercuri după amiaza. La inaugurare au luat parte mai mulţi consilieri judeţeni, atât ai puterii, dar şi ai opoziţiei, precum şi mai mulţi directori ai regiilor aflate în subordinea Consiliului Judeţean.
ARAD. Ştrandul Neptun îşi deschide la 1 mai porţile pentru sezonul estival 2011. „Conform tradiţiei, în prima zi a sezonului intrarea va fi liberă pentru toţi vizitatorii”, informează reprezentanţii Primăriei Municipiului Arad.
Hăşmaş. Eveniment important la Hăşmaş, unde, în cursul acestei săptămâni, s-a inaugurat Căminul cultural, care a fost renovat cu sprijinul Consiliului Judeţean Arad. Momentul a fost marcat cu un spectacol folcloric realizat de ansamblul Cununiţa al Universităţii de Vest „Vasile Goldiş” şi solista Florica Duma, iar seara s-a încheiat cu un bal, unde au fost invitaţi toţi locuitorii comunei.
ARAD. Prefectura Arad, în colaborare cu Direcţia Judeţeană a Arhivelor Statului, Primăria Arad, CJA şi SNCFR organizează în 5 şi 6 aprilie mai multe manifestări prilejuite de împlinirea a 140 de ani de la inaugurarea căii ferate Arad-Timişoara.
Inaugurarea oficială a statuii restaurate a lui Matei Corvin a vut loc sâmbătă la Cluj-Napoca. Această restaurare a fost posibilă datorită eforturilor comune ale Guvernelor României şi Ungarei, ambele participând cu sume egale la restaurarea statuii. Cu toate că evenimentul a fost organizat pe teritoriu românesc, niciun steag tricolor nu flutura, iar discursurile nu au fost traduse toate în limba română pentru ca persoanele de etnie română să le înţeleagă.