Un parteneriat educaţional, cu titlul “Din suflet pentru suflet”, a fost o bună ocazie pentru ca elevii Colegiului Tehnic de Construcţii şi Protecţia Mediului Arad să întindă o mână de ajutor celor mai puţin norocoşi. Sub îndrumarea d-nei prof. Bâgu Corina şi a d-nei prof. Bejan Mihaela, elevii din ciclul primar şi gimnazial al acestei unităţi de învăţământ, au realizat podoabe de Crăciun, care au fost ulterior vândute contra unor sume modice în cadrul unei expoziţii organizate în şcoală.
ARAD. Oficialii Agenţiei pentru Protecţia Mediului Arad (APM) atrag atenţia instituţiilor publice asupra faptului că trebuie să colecteze selectiv deşeurile reciclabile, respectiv hârtie, carton, metal, plastic şi sticlă. O lege intrată în vigoare în 6 august 2010 obligă instituţiile să ia aceste măsuri
ARAD - Primăria Arad vrea să obţină acordul de mediu pentru încă o lucrare interesantă în oraş.
ARAD. Un bar din Nadlac a câştigat o licitatie pentru a-i învăţa pe elevi să realizeze filme pe teme de mediu.