Un autoturism parcat pe strada Simion Popa a fost incendiat în noaptea de 29 spre 30 iulie. Incendiatorul - un bărbat care locuiește chiar în blocul în fața căruia era parcat autovehiculul - a fost prins în flagrant de polițiștii Secției 2 Micălaca. Acesta a luat-o la fugă când i-a văzut pe oamenii legii, aceștia fiind nevoiți să facă uz de armă.