ARAD. La Şcoala Generală „Avram Iancu“Arad, cu ocazia zilei de 1 Iunie, bucuria copilăriei a fost redată în cadrul unui concurs, în desenele realizate pe asfalt de elevii clasei a IV-a B împreună cu preşcolarii Grupei Pregătitoare C, de la Grădiniţa P.P. Nr. 10 „Furnicuţa“.
Cu o “faţă europeană”, noua strategie de dezvoltare a judeţului Cluj pentru anul 2020 se va realiza în cadrul unui amplu parteneriat local între cetăţeni, oameni de afaceri, politicieni şi ONG. Inspirat de Strategia Europa 2020 a Uniunii Europene, Consiliul Judeţean Cluj şi-a propus ca strategia judeţului pentru perioada 2014-2020 să fie nu doar o agendă a administraţiei publice locale, ci şi a fiecărui cetăţean al judeţului. Prin urmare, punctul de plecare în elaborarea strategiei îl constituie o anchetă în rândul populaţiei din judeţ, o premieră în procesul de planificare a investiţiilor publice la nivel local.
ARAD. În cadrul euroregiunii DKMT, Consiliul Judeţean Arad este partener al unui proiect cu temă sportivă, care presupune organizarea a două competiții internaționale – Cupa „Prietenia” DKMT la atletism, respectiv Crosul Olimpic DKMT. Acestea se derulează într-un parteneriat între Consiliul Judeţean Arad, Consiliul Judeţean Timiş, Direcţia Judeţeană pentru Tineret şi Sport (DJTS) Arad.
Privind toleranţa la secetă a unor genotipuri de porumb cultivate în România şi Ungaria.
Primăria municipiului Cluj-Napoca organizează în această săptămână (între 11 şi 15 aprilie 2011) cea de a treia etapă a plantărilor pădurii Tineretului. Municipalitatea continuă şi în acest an acţiunea de împădurire în zona B-dului Muncii, printr-un parteneriat cu Direcţia Silvică Cluj. În total vor fi plantaţi peste 12.000 de puieţi.