ARAD. Evenimentele vor debuta joi, 25 iunie, la ora 19.00, cu coborârea drapelului național și introducerea simbolului nou ce va fi sfințit și înălțat în ziua următoare. Ceremonia religioasă va avea loc în incinta Catedralei Vechi „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul”.
Manifestările vor continua vineri, 26 iunie, începând cu ora 10:00, când drapelul va fi sfințit în catedrală, urmând apoi ceremonialul de înălțare a acestuia în acordurile imnului național.
Potrivit programului, momentele principale ale zilei de 26 iunie includ:
• 10:30 – 10:35 – Întâmpinarea persoanei oficiale și salutul drapelului de luptă
• 10:35 – 10:45 – Alocuțiuni
• 10:45 – 10:50 – Primirea drapelului ce urmează a fi înălțat pe catarg
• 10:50 – 10:55 – Binecuvântarea și sărutul drapelului național
• 10:55 – 11:00 – Înălțarea drapelului în acordurile imnului României
Manifestările sunt organizate de Instituția Prefectului – Județul Arad, în colaborare cu autoritățile locale și structurile militare.
Citiți principiile noastre de moderare aici!