aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Bombardamente în estul Ucrainei. Separatiştii pro-ruşi au tras un obuz într-o grădiniţă plină de copii

Bombardamente în estul Ucrainei. Separatiştii pro-ruşi au tras un obuz într-o grădiniţă plină de copii

la 17 February 2022 13:23 Reactualizat la: 17 February 2022 13:28
19 Comentarii

Bombardamente în estul Ucrainei. Separatiştii pro-ruşi au tras un obuz într-o grădiniţă plină de copii

17 February 2022 13:23 Reactualizat la: 17 February 2022 13:28
O grădiniţă din localitatea Stanţî Lugansk a fost nimerită de focul separatiştilor pro-ruşi din Donbas.
O grădiniţă din localitatea Stanţî Lugansk a fost nimerită de focul separatiştilor pro-ruşi din Donbas.

Trimite articolul

X

UPDATE: Conform informaţiilor publicate de presa locală , unul dintre obuzele lansate de separatiştii pro-ruşi a nimerit într-o grădiniţă.

Bombardamentul a avut loc în această dimineaţă, în jurul orei 9. Forţele de ocupaţie pro-ruse au tras cu un obuz în clădirea unei grădiniţe din Stanytsia, Luhanska, atăzi, la ora 09:04. Potrivit informaţiilor, doi angajaţi ai instituţiei au fost răniţi în urma şocului de unde provocat de obuz. La locul bombardării s-au deplasat angajaţi ai Serviciului de Stat de Urgenţă.

Pe reţelele de socializare au fost publicate imagini cu grădiniţa bombardată în satul Stanytsya Luhanska, aflat sub controlul Kievului, dar chiar lângă frontul conflictului cu separatiştii.
Potrivit acestora, patru copii ar fi fost răniţi.

Reprezentanţii Organizaţiei pentru Securitate şi Cooperare în Europa (OSCE) relatează despre apariţia unor incidente de-a lungul liniei de de demarcaţie dintre regiunea controlată de rebelii sprijiniţi de Rusia şi teritoriile unde se află forţele guvernamentale.

O sursă diplomatică a confirmat pentru Reuters că în zonă au fost mai multe bombardamente. Incidentele au avut loc joi, dar nu este clar cine le-a provocat.

Atacurile din estul Ucrainei alimentează teroriile potrivit cărora ruşii caută un pretext pentru a declanşa intervenţia militară. Aşa cum s-a întâmplat şi înainte de invadarea Peninsulei Crimeea, preşedintele Rusiei Vladimir Putin a vorbit despre un „genocid” în estul separatist prorus al Ucrainei.

⚡️Kindergarten in Stanytsya Luhanska right now. Direct artillery hit. Children were there. Waiting confirmation about two adults with contusion, 4 kids injured. pic.twitter.com/KGyGmYIL4V

— Maria Zolkina (@Mariia_Zolkina) February 17, 2022

Sursa: Mediafax

Trimite articolul

X
Taguri:
bombardamente ,
gradinita ,
Ucraina
19 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. cucu says:
    February 17, 2022 at 1:27 pm

    Ce motiv bun pentru începerea unui război… pe care “nu și-l dorește nimeni”…. in special Rusia care doar din întâmplare e cu armata la graniță.

    Reply
    • anonim says:
      February 17, 2022 at 9:54 pm

      cucu, daca ai avea dusmanul in preajma si tu ti-ai masa trupe la frontiere. Chiar asa orb esti ca nu vezi padurea de copaci? Agresor e organizatia aia in numele careia vorbeste mosul tacanit spunand ,,teritoriul meu,,Basescu ar merita sa fie jupuit impreuna cu baietii lui destepti si amicii ce ni i-a adus pe cap sa plateasca tara o mie de dolari per soldat pe zi

      Reply
  2. Cosmin says:
    February 17, 2022 at 1:34 pm

    cam asta e fata și nivelul Rusie: bombardarea unei grădinițe plina de copii

    Reply
    • Cosmine says:
      February 17, 2022 at 1:48 pm

      citeste articolul .
      vezi cine a tras si apoi vorbeste sau asa ti s-a indicat?
      Localnicii se razboiesc intre ei fiecare cum poate cam cum a fost in Bosnia si Croatia. Cineva poate o sa faca ordine si acolo precum a facut in fosta Yugoslavie

      Reply
      • Cosmin says:
        February 17, 2022 at 2:55 pm

        “Forţele de ocupaţie pro-ruse au tras cu un obuz în clădirea unei grădiniţe din Stanytsia, Luhanska”

        Reply
        • Gigi says:
          February 17, 2022 at 4:31 pm

          Citez din articol: ”O sursă diplomatică a confirmat pentru Reuters că în zonă au fost mai multe bombardamente. Incidentele au avut loc joi, dar nu este clar cine le-a provocat.” Mai citește (dar până la capăt) și https://www.krone.at/2630333.

          Reply
          • Cosmin says:
            February 18, 2022 at 7:22 am

            alea sunt alte incidente, aici cu gradinita se stie cine a tras.

    • anonim says:
      February 17, 2022 at 9:59 pm

      Cosmin, ai uitat ca nato nechemat a bombardat in Iugoslavia spitalul si maternitatea din Beograd, a dat cu napalm pe civili si localitati din Vietnam sa vada cum actioneaza,a facut praf Hiroshima si Nagasaki pline de civiliScurta memorie aveti si orbiti sunteti de coca cola, mac donald s, cewing gum si rufe rupte de golan, ca sunt cool

      Reply
      • Unaradean says:
        February 17, 2022 at 11:03 pm

        Romana asta e grea….

        Reply
      • Cosmin says:
        February 18, 2022 at 7:23 am

        NATO a facut asta? NATO nici nu exista pe atunci, mai documenteaza-te

        Reply
        • ., says:
          February 18, 2022 at 8:01 am

          Zicea de americani.

          Reply
  3. sellep says:
    February 17, 2022 at 1:59 pm

    Sa ii mai aud si la noi pe pro rusi ( pt ca avem asa ceva ) si pe melancolicii comunismului ca deschid gura…un gunoi Rusia putinista , dar si cei care in numele lui Allah omoara oameni nevinovati in tari ce ii primesc si le dau ajutor social.

    Desi si cruciadele crestine au fost la vremea lor pline de magarii si crime, cred ca acum ar fi un cuvint potrivit pt ca lumea linistita sa ii linisteasca si pe astia…

    Reply
  4. calimero says:
    February 17, 2022 at 2:09 pm

    au geamuri antiglont, ca nu s-au spart de la obuz si molozul a cazut si inauntru si afara. ……..cred ca lipseste si seiful ….au fost butelistii nostri de bancomate!…………………………..ori a sutat puternic cu mingea din poza un viitor fotbalist mondial , dupa efecte!

    Reply
  5. Mocofan-club says:
    February 17, 2022 at 4:40 pm

    Politica represivă a șobolănimii roșii e aceași de când a apărut ea pe acest pământ, și-anume să radă totul, de la lenin până la curvete, mao & kacao.

    Reply
  6. Gopo says:
    February 17, 2022 at 4:55 pm

    Isi freaca mainile de bucurie sosocarii si psedistii haurei

    Reply
  7. Coco says:
    February 17, 2022 at 5:35 pm

    Veselie la șoșocari. psediști și hauriști

    Reply
  8. Anti-bolsevic says:
    February 17, 2022 at 8:10 pm

    Ce stiu altceva sa faca teroristii comunisti? Crime si jafuri.

    Reply
  9. ucrainenii sunt rusi says:
    February 17, 2022 at 8:51 pm

    Astia se bat din 2014 – aveti idee cati au murit de la inceputul conflictului?
    Ce vedem acum sunt incalcari ale pactului Minsk 2 – singura cale spre pace altfel Ucraina se va dezintegra. Ar vrea sa isi ia si Crimeea inapoi desi toata lumea stie c a fost a rusilor si ca Hrusciov ucraineanul a facut-o cadou Ucrainei.
    Apropos: pe cand ne primim si noi teritoriile primite cadou de Ucraina de la rusi? Trebuie spus ca Ucraina a fost in cardasie cu Rusia foarte mult timp si dupa ce a primit cadou peste cadou si au comis genocid impotriva populatiei poloneze in timpul celui de-al doilea razboi mondial acum vor sa se desparta.
    Fiti destepti si nu va dati viata pentru astia – in cele din urma tot rusi sunt. Se jura ei ca nu sunt dar sunt.

    Reply
  10. anonim says:
    February 17, 2022 at 9:50 pm

    Reptila aia senila de peste ocean vrea razboi cu tot dinadinsul, cred ca el pune sa plateasca bande de rebeli care sa provoace tulburari. O cauata cu lumanarea; o arata comentariile violente cu care iese pe media, hodorogul manipulat din umbra

    Reply
  11. Cele mai citite știri

    1
    Trump anunță reluarea bombardamentelor împotriva Iranului
    2
    Cerșetorii, „vizitați” de polițiști 
    3
    Fenomen spectaculos în Bihor. Vârtej impresionant observat lângă Salonta
    4
    O nouă încercare pentru centrul din Sântana
    5
    Percheziții ale DNA la Arad și Timișoara: Prejudiciu de 13,5 milioane de lei
    6
    Secetă devastatoare în mare parte din Arad
    7
    Procurorul Sandu critică „listele negre” de la CSM: Afirmația că 3.580 de judecători susțin acest demers e o minciună
    8
    Două companii din Arad primesc undă verde pentru angajări și majorări salariale aprobate de Guvern
    9
    Pîslaru: Rata de ocupare a forţei de muncă în România este o catastrofă
    10
    FOTO|VIDEO: A dispărut sub ochii fraților săi. Cum s-a produs tragedia de la Neudorf

    România

    Fenomen spectaculos în Bihor. Vârtej impresionant observat lângă Salonta
    Un fenomen atmosferic rar întâlnit, dar specific zilelor toride și uscate, a fost surprins sâmbătă după-amiază în apropiere de Salonta, în județul Bihor.

    Local

    Război în lumea modei: Eli Lăslean sare la gâtul lui Cătălin Botezatu
    Creatoarea de modă din Arad vorbeşte despre furtul de identitate. Designerul învinovăţit invocă ipocrizia acuzatoarei. 2

    Mapamond

    VIDEO
    Trei morți și 15 răniți în urma unei explozii într-o cafenea din Moscova
    Cel puțin trei persoane au fost ucise și alte 15 rănite sâmbătă într-o explozie produsă într-o cafenea din Moscova, a anunțat poliția din capitala Rusiei, fără a specifica imediat cauza incidentului, relatează AFP.

    Ştiri sportive

    UEFA a salutat decizia FIFA de a renunța la planul de a vinde participații la Cupa Mondială
    UEFA a salutat decizia FIFA de a retrage planurile sale de a vinde participații la Cupa Mondială și cere ca responsabilii „planurilor secrete, procesate în regim de urgență să dea socoteală”, scrie AFP.

    Ştiri sportive

    Infantino a anunțat că FIFA renunță la planul de a vinde participații la Cupa Mondială
    Președintele FIFA, Gianni Infantino, a declarat vineri că forul de conducere al fotbalului mondial a renunțat la planurile de a vinde o participație la Cupa Mondială către investitori privați, după un val masiv de critici, transmite Reuters.

    ARADON Sport local

    Între „mondiale” şi „europene”
    CALI. România a fost reprezentată în luna iulie la Campionatele Mondiale de haltere pentru juniori II (U17) de la Cali (Columbia) de șase sportivi, iar bilanțul a fost foarte bun: patru medalii, dintre care două de argint, câștigate de sportiva Adelina Lorint și două de bronz, obținute de Maia Andrei și Flavia Hreapca.

    Local

    VIDEO
    Căprioară rănită, salvată de jandarmii arădeni
    ARAD. Un echipaj de intervenție din cadrul Detașamentului 1 Jandarmi Mobil al Inspectoratului de Jandarmi Județean (IJJ) Arad a intervenit, sâmbătă, în urma unui apel primit prin Sistemul Național Unic pentru Apeluri de Urgență 112, prin care era semnalată o căprioară blocată într-un gard.

    UT Arad

    Cum a comentat Adrian Mihalcea înfrângerea de la Voluntari?
    „Dacă de la portar până la ultimul care a intrat se joacă modest, atunci e o problemă de management al acestei săptămâni”.

    UT Arad

    Cine le spune utiștilor să se trezească?
    Elevii lui Adrian Mihalcea au jucat precum în meciurile amicale și – normal – au pierdut. 4
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.