aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
CIA afirmă în prezent că este mai probabil ca boala COVID-19 să fi provenit dintr-un laborator

CIA afirmă în prezent că este mai probabil ca boala COVID-19 să fi provenit dintr-un laborator

la 26 January 2025 17:09
21 Comentarii

CIA afirmă în prezent că este mai probabil ca boala COVID-19 să fi provenit dintr-un laborator

Foto: EPA-EFE/Alex Plavevski
26 January 2025 17:09
Agenţia Centrală de Informaţii (CIA) din Statele Unite a evaluat că pandemia COVID-19 este "mai probabil" să fi provenit dintr-un laborator decât din natură, a declarat sâmbătă un purtător de cuvânt al acestei agenţii americane, informează Reuters.
Agenţia Centrală de Informaţii (CIA) din Statele Unite a evaluat că pandemia COVID-19 este "mai probabil" să fi provenit dintr-un laborator decât din natură, a declarat sâmbătă un purtător de cuvânt al acestei agenţii americane, informează Reuters.

Trimite articolul

X

Reprezentanţii agenţiei au declarat timp de mai mulţi ani că nu pot concluziona dacă boala COVID-19 a fost rezultatul unui incident petrecut într-un laborator sau a apărut în natură. Însă, în ultimele săptămâni ale administraţiei Biden, precedentul director al CIA, William Burns, le-a cerut analiştilor şi oamenilor de ştiinţă din cadrul CIA să ajungă la o concluzie clară, subliniind importanţa istorică a pandemiei, potrivit unui înalt oficial american.

CIA afirmă că are “o încredere scăzută” (sintagmă utilizată de agenţia americană pentru a transmite că informaţiile din spatele analizei sale sunt fragmentate şi incomplete, potrivit The New York Times – n.red.) în evaluarea sa conform căreia “o origine a pandemiei de COVID-19 legată de cercetare este mai probabilă” şi notează în noua sa declaraţie că ambele scenarii – originea de laborator şi originea naturală – rămân plauzibile.

Ambasada Chinei la Washington nu a dat curs deocamdată unei solicitări transmise de Reuters pentru a face declaraţii pe această temă.

Nu este clar în ce măsură CIA a colectat noi informaţii cu privire la originea COVID-19 şi dacă aceste noi dovezi au fost utilizate pentru a formula cea mai recentă evaluare.

Guvernul Chinei afirmă că sprijină şi a participat la cercetări pentru a determina originea COVID-19 şi a acuzat Washingtonul de politizarea problemei, în special din cauza eforturilor depuse de agenţiile americane de informaţii de a investiga această chestiune.

Beijingul a declarat că afirmaţiile conform cărora o scăpare accidentală unui virus dintr-un laborator de cercetare ar fi cauzat pandemia nu sunt credibile.

Într-un interviu acordat pentru site-ul Breitbart News după confirmarea sa de către Senatul Statelor Unite în cursul zilei de vineri, noul director al CIA, John Ratcliffe, a declarat că una dintre priorităţile sale este ca agenţia pe care o conduce să facă o evaluare publică a originii pandemiei de COVID-19.

“Acesta este un lucru de făcut în prima zi de mandat pentru mine”, a declarat el. “După cum ştiţi, am afirmat în mod oficial că informaţiile noastre, ştiinţa noastră şi bunul simţ al nostru dictează faptul că originea COVID-19 a fost o scăpare accidentală a unui virus de la Institutul de Virusologie din Wuhan”, a adăugat noul director al CIA.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
china ,
pandemie covid-19 ,
sua
21 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. hopa... says:
    January 26, 2025 at 9:00 pm

    Se pare ca cei pe care ii numeam conspirationisti aveau dreptate.
    Desigur, cine vrea este rugat sa-si faca boosterul. OMS – Organizatoa Mortii Subite abia asteapta.

    Reply
    • Anonimul arădean says:
      January 27, 2025 at 1:44 pm

      Deloc, dar matale ești confuz și tolomac și e firesc să crezi că dacă pe două borcane scrie “sare” atunci automat e vorba de același tip de “sare”, doar că nu e. Așa funcționează mințile simpluțe ale consumatorilor de conspiraționită 🤷🏻‍♂️

      Reply
      • eu says:
        January 27, 2025 at 8:20 pm

        Vezi deliratule ca tot asa a fost si cu invazia Irak-ului. Tot CIA-ul a venit cu “borcanul de sare” pe care l-a prezentat lumii ca fiind o arma de distrugere in masa, a lui Saddam. Mai apoi, au venit tot ei si au spus :”am fost fals informati”. Asta dupa ce Irak-ul a fost facut praf si Saddam, mort.

        Reply
        • Anonimul arădean says:
          January 28, 2025 at 1:24 pm

          Iarăși agiți omuleți de paie și heringi purpurii 😉.
          Înțeleg că-ți pare rău după Sadam, era un lider politic perfect pe gustul său… cică în limba lui, Sadam însemnă “democratul” 😁

          Reply
    • statista says:
      January 27, 2025 at 2:29 pm

      Ai o statistică care arată câte persoane vaccinate au murit, că datul din gura degeaba e sport național și suveranist?

      Reply
      • eu says:
        January 27, 2025 at 8:18 pm

        Cauta singur acele statistici. Vezi miile de morti din Italia, Romania si alte tari ale lumii.

        Reply
        • Anonimul arădean says:
          January 29, 2025 at 12:27 pm

          Ce mii, stimabile, miliarde. Au mai rămas doar vreo 3 în total 😁

          Reply
          • eu says:
            January 31, 2025 at 2:09 pm

            Da, tu si ceilalti doi (turtuluz si expert-ologul). Pacat.

          • Anonimul arădean says:
            February 4, 2025 at 10:11 am

            Era vorba de 3 miliarde, dar matale m-ai obișnuit deja cu incapacitatea de înțelegere a unui text scris 😁

  2. opala.... says:
    January 27, 2025 at 5:23 am

    Continuarea testelor pe oameni după procesul de la niurberg a fost zamblemia aia, iar mulți din west sunt înțepați pe lângă, ca ei nu au fost prosti ca și clasa muncitoare care a pus botul la botanica zamblemia.

    Reply
    • Anonimul arădean says:
      January 29, 2025 at 12:28 pm

      Vezi ce pățești dacă amesteci kremlinita cu tămâie…ți-au pușcat nanocipurile 😂

      Reply
  3. Stan says:
    January 27, 2025 at 8:58 am

    Hopaaa! Ce avem noi aicea?? Apar informatii declasificate.Asteptam si marlania cu vaxinurile…Tic-tac,tic-tac…

    Reply
    • Anonimul arădean says:
      January 28, 2025 at 1:26 pm

      Numeri secundele până la doza următoare de conspiraționită? 😁

      Reply
  4. Tuluz-Lotrec says:
    January 27, 2025 at 10:46 am

    Desi s-a banuit ca s-ar putea ca virusul sa provina dintr-un laborator chinezesc, China, marea democratie a planetei, prietena Rusiei, a negat vehement de fiecare data. Cu ocazia Covid China a implementat si mai drastic controlul asupra popu latiei, aducand pe culmi nebanuite sistemul de credit social

    Reply
    • Ura !!!si pe trotineta says:
      January 27, 2025 at 4:44 pm

      Ciumpalacule…vezi ca si amerlocii au lucrat cot la cot cu chinezii in laborator.

      Reply
      • Tuluz-Lotrec says:
        January 27, 2025 at 6:49 pm

        Chinezii au lucrat totodata si cu gorilienii si clingonienii, dar si si cu marmota care-ti invelea tie capul patrat in staniol

        Reply
        • eu says:
          January 27, 2025 at 8:24 pm

          Se stie demul ca acel laborator apatinea americanilor si a fost finantat de CIA. Intreaba-l pe Faucci despre declaratiile sale in fata Congresului american. Si totusi plandemia nu a pornit de la “mancatorii de lilieci”, asa cum s-a vehiculat in presa. 🙂

          Reply
          • Anonimul arădean says:
            January 29, 2025 at 12:30 pm

            De la atâta agitație psihomotorie ai ratat niște litere 😂
            demult
            apatinea

          • Tuluz-Lotrec says:
            January 29, 2025 at 7:28 pm

            Iarasi au ramas fabricile de dulciuri din Europa fara staniol, ca ti-ai facut tu tichii si coifuri.

  5. Anonimul arădean says:
    January 27, 2025 at 1:40 pm

    Zevzecii consumatori de conspiraționită s-au activat degeaba. Le-au scăpat două aspecte importante ale știrii: 1. Până și CIA afirmă că încrederea în această concluzie este scăzută, chiar dacă o consideră cea mai plauzibilă și 2. Ceea ce CIA înțelege prin originea de laborator, n-are nimic comun cu trăsnăile conspiraționiste asociate originii de laborator. Dar nah, trăsniții vot face spectacol…

    Reply
    • Anonimul arădean says:
      January 27, 2025 at 9:03 pm

      *vor face

      Reply
  6. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Trecem la ora de iarnă
    3
    Papa Leon al XIV-lea beatifică 11 preoți uciși de naziști și de dictatura comunistă
    4
    Culorile toamnei și ale recoltei, sărbătorite de „grădinarii” din Semlac
    5
    Peste 2.700 de arme de foc indisponibilizate de polițiști în primele 9 luni ale anului
    6
    Donaţie de la Socodor pentru Cantina Socială a Arhiepiscopiei
    7
    Dublă înfrângere la Ovidiu, cu Farul Constanța
    8
    „Bucate și Vinuri Ardelenești”, o celebrare a gustului și tradiției locale, la UAV
    9
    500 de vizitatori la Palatul de Justiție
    10
    UTA, mari probleme de lot înainte de meciul cu FCSB

    Local

    FOTO
    Italianul care a reprezentat Aradul în... Italia
    Un italian stabilit în Arad a participat la un concurs extrem în Italia, reprezentând orașul nostru chiar în țara lui de baștină.

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor loto din data de 18-12-2025 sunt următoarele:

    Local

    Anunță primele investiții în baza sportivă de la Moneasa

    România

    Rapperul Wiz Khalifa, condamnat definitiv la 9 luni închisoare cu executare pentru consum de droguri la „Beach, Please!”'
    Rapperul american Wiz Khalifa a fost condamnat definitiv joi de Curtea de Apel Constanța la o pedeapsă de 9 luni de închisoare cu executare pentru săvârșirea infracțiunii de deținere de droguri de risc, fără drept, în vederea consumului propriu, după ce în iulie 2024 și-a aprins o țigară cu canabis pe scenă, în timp ce susținea un concert la Festivalul „Beach, Please!” de la Costinești.

    ARADON Sport local

    Primii 10 performeri de la CSM Arad
    ARAD. Clubul Sportiv Municipal Arad încheie anul 2025 cu rezultate și performanțe notabile. Ierarhia celor mai valoroşi 10 sportivi a fost întocmită în baza punctajului obținut în competițiile oficiale naționale și internaționale.

    Local

    Crucea Roşie, recunoscătoare colaboratorilor săi
    Conducerea filialei judeţene de Cruce Roşie a făcut bilanţul pe 2025 şi le-a mulţumit voluntarilor.

    Local

    FOTO
    Emoţie şi bucurie pentru copiii din centrele sociale
    Magia Crăciunului a prins viață alături de copiii din centrele sociale din municipiul Arad.

    Evenimente

    Sava Negrean-Brudașcu, Gheorghe Turda şi Ștefan Hrușcă concertează la Săvârşin
    Recitalurile ceor trei artişti sunt programate în cadrul Târgului de Crăciun de pe Domeniul Regal. 2

    Local

    FOTO
    „Satul lui Moș Crăciun” - magie, lumină şi provocare la Grăniceri
    Publicul este invitat pe 19 și 20 decembrie să descopere Grăniceriul „îmbrăcat” în mii de lumini și să trăiască magia sărbătorilor de iarnă, în mediul rural.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.