Rebelii au folosit împotriva militarilor arme improvizate din paletele ventilatoarelor sau grinzi desprinse din structura celulelor în care sunt închişi. Revolta a fost înnăbuşită fără mari dificultăţi, în scurt timp. Acest incident a venit la numai o zi după ce Comisia ONU împotriva torturii a cerut Statelor Unite să închidă lagărul de la Guantanamo.
Trei deţinuţi au încercat să îşi pună capăt zilelor cu ajutorul medicamentelor, iar un al patrulea a vrut să se spânzure. Tentativele de suicid au avut loc în unul din spaţiile rezervate prizonierilor mai puţin periculoşi. Confruntarea dintre gardieni şi prizonieri a durat doar cinci minute, timp în care militarii au folosit spray-uri paralizante şi gloanţe de cauciuc. Deţinuţii implicaţi în răzmeriţă au fost transferaţi apoi în sectoarele de maximă securitate ale închisorii.
În faţa cererii Comisiei ONU împotriva torturii de a desfiinţa lagărul de la Guantanamo, Administraţia de la Washington a declarat că existenţa acestuia este justificată de necesitatea protejării poporului american.
Purtătorul de cuvânt al Casei Albe, Tony Snow, a precizat că prizonierii sunt bine trataţi şi metodele de interogare ale acestora respectă procedurile juridice americane. El nu a oferit nici un răspuns în legătură cu existenţa închisorilor secrete, evocată comisia ONU.
El nu a răspuns nici acuzelor potrivit cărora Statele Unite trimit persoane suspectate de terorism în terţe state, unde riscă să fie torturate. Snow a precizat că administraţia aşteaptă o decizie a Curţii Supreme de Justiţie a Statelor Unite, care urmează să stabilească dacă deţinuţii de la Guantanamo vor fi judecaţi de tribunale civile sau militare.
Trimite articolul
Xdemocratia americana in care succesiunea la tron are loc pe criterii familiale ne arata ca scopul scuza orice mijloace. deasemenea imparte lumea desi nu se recunoaste in noi si ei.