aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Francisc, papa celor defavorizați, care a încercat să schimbe Biserica

Francisc, papa celor defavorizați, care a încercat să schimbe Biserica

la 21 April 2025 12:16

Francisc, papa celor defavorizați, care a încercat să schimbe Biserica

Foto: EPA-EFE/TOLGA BOZOGLU
21 April 2025 12:16
Francisc, care a murit luni la vârsta de 88 de ani, a fost papa celor defavorizați în cei puțin peste 12 ani de pontificat, în care a încercat să schimbe mecanismele unei Biserici prea centralizate în Curia Romană, să combată abuzurile acesteia și să își schimbe limbajul pentru a vorbi despre milă și despre cei din urmă. Doar timpul și succesorul său vor putea confirma dacă a reușit, comentează EFE.
Francisc, care a murit luni la vârsta de 88 de ani, a fost papa celor defavorizați în cei puțin peste 12 ani de pontificat, în care a încercat să schimbe mecanismele unei Biserici prea centralizate în Curia Romană, să combată abuzurile acesteia și să își schimbe limbajul pentru a vorbi despre milă și despre cei din urmă. Doar timpul și succesorul său vor putea confirma dacă a reușit, comentează EFE.

Trimite articolul

X

Argentinianul Jorge Mario Bergoglio, care a murit la 7:35 a.m. (5:35 GMT) în reședința sa de la Casa Santa Marta, a fost primul papă non-european și primul iezuit, ales la 13 martie 2013, după ce a convins majoritatea cardinalilor în timpul reuniunilor pre-conclave cu un discurs de schimbare și descentralizare a bisericii.

În fața credincioșilor, acest cardinal argentinian, considerat moderat și deschis dialogului – deși s-a opus ferm kirchnerismului în privința legii avortului și a căsătoriilor homosexuale -, iubitor de tango și suporter al echipei de fotbal San Lorenzo, s-a prezentat cu un simplu „bună ziua” și a adăugat: „Este clar că cardinalii au vrut să aleagă episcopul Romei de la capătul lumii”.

Francisc a primit un pontificat anormal după demisia lui Benedict al XVI-lea, cu doi papi care au trăit împreună timp de aproape 10 ani la Vatican și, deși potrivit lui Bergoglio relația a fost foarte bună, uneori a scos în evidență cele două aripi ale Bisericii, cea moderată și cea mai conservatoare și reacționară.

Foto: EPA-EFE/CLAUDIO PERI

Papă al săracilor

Papa, care și-a ales numele Francisc după ce cardinalul brazilian Hummes i-a spus să își amintească de săraci după alegerea sa în Capela Sixtină, a subliniat în primul său discurs ideea unei „biserici sărace pentru săraci” și de atunci toate eforturile sale s-au concentrat pe reformarea Sfântului Scaun, eliminând privilegiile cardinalilor și făcând mai transparente finanțele necontrolate, ceea ce a creat mai mulți dușmani în biserică.

Marea sa schimbare a fost noua constituție „Praedicate Evangelium” (Predicați Evanghelia), care a schimbat administrația Vaticanului cu noi ministere precum Evanghelizarea și Finanțele, care au preluat controlul tuturor fondurilor pentru a evita ilegalitățile.

Marea problemă cu care a trebuit să se confrunte a fost abuzul sexual din partea preoților. El a fost clar că unul dintre obiectivele sale a fost să lupte împotriva pederastiei în Biserică și să asculte victimele și a dat o serie de reguli pentru ca diocezele din întreaga lume să poată pune capăt acestui flagel. Cu toate acestea, cazuri recente au arătat clar că Biserica are încă multe de făcut.

Foto: EPA-EFE/DIEGO AZUBEL

Călătoriile sale la periferiile lumii

În plus, Francisc a introdus un nou limbaj în Biserica Catolică care, încurajată de discursurile sale și de călătoriile sale apostolice, a început să se ocupe de cei mai nevoiași, de ultimii, de „periferiile existențiale”, un termen inventat de Bergoglio și care rezumă direcția magisteriului său.

Acest lucru s-a reflectat, de asemenea, în călătoriile sale, începând cu Lampedusa, mica insulă siciliană care este o „poartă spre Europa” pentru mii de migranți, precum și în cele 47 de vizite internaționale în care a atins țări cu mici minorități catolice.

Foto: EPA-EFE/CIRO FUSCO

Sub Francisc, Biserica a început, de asemenea, să vorbească despre primirea homosexualilor și a celor divorțați și recăsătoriți, ceea ce era de neconceput acum câțiva ani.

În timpul pontificatului său, a fost aprobat documentul de acceptare a binecuvântării cuplurilor homosexuale, pe care mulți episcopi nu l-au acceptat și care va fi unul dintre argumentele cheie pentru următorul pontif.

Papa celor defavorizați s-a născut la Buenos Aires în 1936 într-o familie de origine italiană și și-a început cariera în Biserică la vârsta de 21 de ani, după ce a studiat chimia. A fost hirotonit preot pe 13 decembrie 1969 și, în plină dictatură militară argentiniană, între 1973 și 1979, a fost trimis în Germania, de unde s-a mutat la biserica Compania de Jesus din Cordoba, Spania

Cunoscut pentru simplitatea sa, Bergoglio a locuit singur într-un apartament de la primul etaj al clădirii Curiei de lângă Catedrala din Buenos Aires, în inima orașului, iar în calitate de papă a părăsit apartamentele papale pentru a locui în Casa Santa Marta, o reședință pentru preoții care tranzitează Roma.

Foto: EPA-EFE/TOLGA BOZOGLU

Papa care i-a sfidat pe conservatori

A fost, de asemenea, papa care, pentru prima dată, s-a confruntat public cu cea mai ultraconservatoare zonă a Bisericii Catolice, care și-a arătat fără ezitare opoziția față de orice decizie a pontifului.

Au existat multe exemple ale acestei opoziții clare față de Francisc, dar cel mai evident a fost scrisoarea publică pe care patru cardinali i-au scris-o papei, exprimându-și „dubia” (îndoielile) cu privire la unele dintre scrierile sale și cerând un răspuns. Sau nota anonimă care a circulat printre oponenții papei – fiind scrisă de cardinalul australian George Pell după cum s-a descoperit după moartea acestuia – care descria pontificatul ca fiind catastrofal.

Foto: EPA-EFE/ETTORE FERRARI

Moștenirea sa va fi reflectată în enciclicele sale și în special în „Laudato si”, în care a făcut apel la fraternitatea universală și la „prietenia socială” în mijlocul conflictelor, cum ar fi războiul din Ucraina, pe care a trebuit să-l trăiască la sfârșitul vieții sale și în care a încercat cu toate mijloacele diplomatice aflate la dispoziția sa să medieze, dar nu a reușit.

De asemenea, a fost aspru criticat pentru că a denunțat violența împotriva poporului palestinian din Israel, cum ar fi atunci când a spus că ar trebui să se pună întrebarea dacă se comite un genocid.

Foto: EPA-EFE/ANGELO CARCONI

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
a murit papa ,
biserica catolica ,
papa francisc ,
Vatican
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    Oana Ţoiu a subliniat la Munchen necesitatea utilizării finanţării UE pentru nevoile de apărare NATO
    2
    A plouat cu jocuri amicale în fotbalul mic
    3
    Nicușor Dan: Suntem supuși, ca toată Europa, unui război informațional. Știm și cine îl face - Rusia
    4
    SUA sunt pregătite să „reinstaurareze” ordinea mondială, afirmă Marco Rubio la conferința de Securitate de la Munchen
    5
    BTA: Înotătorul David Popovici, ales cel mai bun sportiv din Balcani în 2025
    6
    Prins cu 5.000 de pachete de țigări netimbrate, în Arad
    7
    Grindeanu: Coaliția a acceptat ca sistemul de ordine publică, educația și sănătatea să fie exceptate de la tăierile cu 10%
    8
    Bolojan: Spre sfârșitul anului ar trebui să ajungem la o inflație care să se apropie de 4%
    9
    Gigi Becali: „UTA este o echipă foarte slabă”
    10
    Tinerii oameni ai legii au deprins tacticile polițienești

    România

    VIDEO
    Nicușor Dan: Suntem supuși, ca toată Europa, unui război informațional. Știm și cine îl face - Rusia
    România este supusă unui „război informațional” orchestrat de Rusia, care afectează inclusiv încrederea oamenilor în medici, a afirmat, joi, președintele Nicușor Dan, la Gala Colegiului Medicilor din România - „Medic pentru România. România medicală contează”.

    Ştiri sportive

    România ratează o nouă calificare la Cupa Mondială după ce a fost învinsă de Turcia cu 1-0
    Naționala de fotbal a României a ratat o nouă calificare la Cupa Mondială, după ce a fost învinsă de Turcia cu scorul de 1-0 (0-0), joi seara, pe Beșiktaș Park din Istanbul, în semifinalele barajului de calificare la turneul final din 2026. 1

    România

    Ministerul Finanțelor: Deficit bugetar de 0,7% din PIB după două luni, la jumătate față de ianuarie-februarie 2025
    Execuția bugetului general consolidat în primele două luni ale anului 2026 s-a încheiat cu un deficit în termeni nominali de 14,23 miliarde lei, respectiv 0,70% din PIB, în scădere la jumătate față de deficitul de 30,24 miliarde lei, respectiv de 1,58% din PIB, aferent celor două luni ale anului 2025, a anunțat joi Ministerul Finanțelor.

    Mapamond

    Premierul slovac Robert Fico vine în România
    Premierul slovac, Robert Fico, va efectua vineri o vizită oficială în România, urmând să aibă discuții cu prim-ministrul Ilie Bolojan, la Palatul Victoria.

    România

    VIDEO
    Nicușor Dan: În orizontul imediat nu se pune problema de raționalizare a carburanților
    Președintele Nicușor Dan a afirmat, joi, că, în orizontul imediat, nu se pune problema de raționalizare a carburanților. 1

    România

    Pensiile vor fi plătite mai devreme în luna aprilie
    Toate pensiile care se achită prin intermediul factorilor poștali vor fi distribuite până la data de 9 aprilie, iar conturile bancare pentru beneficiarii care au optat pentru această modalitate de plată vor fi alimentate pe data de 8 aprilie, a anunțat joi, Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale (MMFTS). 1

    Mapamond

    Washingtonul nu a informat aliații NATO că urma să atace Iranul de teama unor scurgeri de informații, susține Rutte
    Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a declarat joi că președintele american Donald Trump nu și-a informat aliații că urma să atace Iranul întrucât dorea „să păstreze secretă campania” inițială de bombardamente și se temea de scurgeri de informații, relatează agenția EFE.

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor loto din data de 26-03-2026 sunt următoarele:

    Mapamond

    Media: Iranul a transmis un răspuns la planul propus de Statele Unite
    Iranul a transmis un răspuns la planul în 15 puncte propus de Statele Unite pentru încheierea războiului din Orientul Mijlociu, a relatat joi agenţia oficială iraniană Tasnim, citând o sursă familiarizată cu subiectul, căreia i s-a păstrat anonimatul - potrivit dpa. 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.