aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Germania: Mii de persoane au ieșit în stradă pentru a cere interzicerea AfD

Germania: Mii de persoane au ieșit în stradă pentru a cere interzicerea AfD

la 11 May 2025 21:21 Reactualizat la: 12 May 2025 14:06
16 Comentarii

Germania: Mii de persoane au ieșit în stradă pentru a cere interzicerea AfD

Foto: EPA-EFE/Filip Singer
11 May 2025 21:21 Reactualizat la: 12 May 2025 14:06
Mii de persoane au manifestat duminică în Germania pentru interzicerea AfD, în timp ce acest partid anti-imigrație contestă o decizie a serviciilor de informații interne de a-l clasifica drept „extremist” de dreapta, relatează AFP.
Mii de persoane au manifestat duminică în Germania pentru interzicerea AfD, în timp ce acest partid anti-imigrație contestă o decizie a serviciilor de informații interne de a-l clasifica drept „extremist” de dreapta, relatează AFP.

Trimite articolul

X

Protestatarii s-au adunat în peste 60 de orașe, de la Koln la Hamburg, trecând prin Berlin, la apelul rețelei asociative ‘Zusammen gegen Rechts’ (‘Împreună împotriva dreptei’).

FOTO: EPA-EFE/Filip Singer

‘AfD nu este un partid normal și nu trebuie tratat ca atare. Acum este timpul să examinăm serios interzicerea partidului’, se afirmă pe site-ul rețelei.

La Berlin, mitingul de la emblematica Poartă Brandenburg a atras în cursul după-amiezii peste 7.000 de oameni, conform organizatorilor, sau 3.000, conform poliției.

FOTO: EPA-EFE/Filip Singer

Ei au scandat ‘toți împreună împotriva fascismului’, afișând steaguri în culorile curcubeului și pancarte împotriva partidului, care a obținut 20% din voturi la ultimele alegeri legislative.

Cu câteva zile înainte de învestirea noului cancelar conservator Friedrich Merz, serviciile de informații interne au clasificat AfD ca fiind ‘extremist’ de dreapta, ceea ce înseamnă că poate reprezenta un pericol pentru ordinea democratică.

FOTO: EPA-EFE/Filip Singer

Joi, serviciile de informații interne germane au suspendat temporar această hotărâre așteptând ca justiția, sesizată cu un recurs de partid, să își anunțe decizia.

Hotărârea a provocat deja tensiuni politice acute, în special în relațiile cu administrația Trump, care a luat partea AfD.

FOTO: EPA-EFE/Filip Singer

De asemenea, hotărârea a revigorat dezbaterea despre interzicerea sa, un subiect delicat pentru Friedrich Merz, responsabil cu limitarea ascensiunii formațiunii, care a ajuns pe locul al doilea în alegerile legislative din februarie.

‘CDU trebuie, în cel mai scurt timp, să facă față pericolelor reprezentate de AfD și să se poziționeze clar’, a cerut în acest weekend Britta Hasselmann, șefa fracțiunii ecologiste din Bundestag, într-un interviu pentru RND.

Până acum, conservatorii și-au exprimat opoziția, pentru a nu întări AfD în presupusul său rol de victimă.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
AFD ,
berlin ,
conservatori ,
Friedrich Merz ,
Germania ,
in strada ,
interzicere ,
manifestatie ,
mii de persoane ,
miting ,
partid anti-imigratie ,
Poarta Brandenburg
16 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. TantrumEnabler says:
    May 11, 2025 at 10:03 pm

    Acelasi gen de oameni care au iesit si prin orasele Romaniei,pentru a protesta pentru pro-europa,pro-democratie. Gloata de genii,prea inteligenti,prea culti,dar cel mai important!!!: prea naivi.

    Reply
    • E.U. says:
      May 12, 2025 at 9:57 am

      Mars id0tule de serviciu al ruzziei!

      Reply
    • Tuluz-Lotrec says:
      May 12, 2025 at 6:10 pm

      Bre ciolovecule, daca nu-ti place in Europa, nu te tine nimeni aici, pleaca in Rusnacia, drum bun. Acolo ai democratie si libertate cata vrei, iar daca nu mai vrei libertatea ruseasca, te vor ajuta sa o accepti altfel inveti sa zbori de la fereastra.

      Reply
  2. Briksel mins holo ca us t says:
    May 12, 2025 at 5:35 am

    Măi Merț, normal ai căzut la alegeri căci ti-au lipsit 6 VOTURI, și ce ai făcut tu la comanda ști tu cui?, te-ai dus și ai dat niște ceva undeva căci altfel trebuiau să aibe loc Alegeri Anticipate în țara voastră și se stie că președintelui vostru ștainmaier nu ii place deloc de AFD el fiind efectiv Șocat că a ajuns AFD ul pe locul 2 in Bundestag. Oricum cel mai târziu la nächste alegeri la voi, câștigă AFD ul cu peste 65 de procente, vergiss das nicht.

    Reply
    • Gicu stie tot says:
      May 12, 2025 at 9:19 am

      Imi place mult de voi, cum le stiti voi si le-ati inteles voi pe toate. Aveti voi informații si cunoasteti si înțelegeți toate dedesubturile. Ciudat, pt ca majoritatea astora n-au tinut prea multe carti in mana. Plin de experti si in economie, multi care n-au tinut in viata lor 5000€ in mana

      Reply
      • Gicu de la mezanin says:
        May 12, 2025 at 12:21 pm

        Vorbește un expert ce sta pe social și are timp sa palavragească pacilea.

        Reply
    • no-nazi says:
      May 12, 2025 at 2:04 pm

      Nazi e fan nazi, nimic nou sub soare. Ai poza lui Hitler pe perete, pusă lângă cea a lui Putin, nu??

      Reply
    • Nono says:
      May 12, 2025 at 5:30 pm

      Viseaza mai departe rusnacule!

      Reply
  3. Werder says:
    May 12, 2025 at 11:30 am

    A dus Ursula UE la gunoi. Prin deciziile care sunt luate de ea, va aduce extremismul la putere in majoritatea statelor
    Cand vor pica ea si aghiotanții ei atunci (poate) isi va reveni si UE

    Reply
    • Amin says:
      May 12, 2025 at 12:23 pm

      Mai mult ca sigur căci când va pica ea și acoliții bolnavi, alianta UE va reveni la valorile economice dintre statele membre și cam atât. Doamne ajută.

      Reply
  4. lol says:
    May 12, 2025 at 10:55 pm

    Pai partidul nu convine unor spalati pe creier, unor intepati, unor sorosisti… ei si ce?
    Saracia a adus-o in Germania globalismul care a visat sa fure resursele Rusiei. Ei bine, mai incercati. A facut-o si Hitler, si Napoleon si ambii au ratatatata.

    Reply
    • Tuluz-Lotrec says:
      May 13, 2025 at 8:50 am

      Ratatatata e si ce ai tu in dovleacul bolsevic de pe umeri

      Reply
      • timpul says:
        May 13, 2025 at 3:17 pm

        Tuluze, lumea s-a schmbat si nici macar nu ti-ai dat seama.
        Ce vine NU poate fi oprit sub nicio forma pentru ca este Voia Lui Dumnezeu, Plan care s-ar putea sa nu te includa.
        De cand va tot zic ca ceea ce vine nu poate fi oprit?
        Dar voi tot socati, tot uimiti, tot cu rusofobia in sange…
        Timpul vostru a trecut.

        Reply
        • Tuluz-Lotrec says:
          May 14, 2025 at 10:59 am

          Amenintarile unor nostalgici bolsevici cu idei habotnic-ortodoxe nu ma impresioneaza. Pupa-ti tu moastele putiniste, dar lasa Romania in pace pe drumul ei european. Noua nu ne trebuie rusnaci medievali pusi pe jafuri, violuri si crime, astea le poti pastra pentru membrii tribului tau migrator mongoloid.

          Reply
        • Tuluz-Lotrec says:
          May 14, 2025 at 1:34 pm

          Esti cu dumnezeu in gura toata ziua, dar totodata cu foarte multa ura. Am scris dumnezeu fara majuscule intentionat, deoarece ceea ce propovaduiesti tu nu este despre adevaratul Dumnezeu, ci despre dumnezeul rusesc al urii, fricii, terorii, distrugerii, crimelor si violurilor. Acela nu este Dumnezeu.

          Reply
    • LOL says:
      May 14, 2025 at 12:01 pm

      Ești nervos că ai pierdut locul de pe lista cu casele de 35000 de Euro LOL? hahahahaha

      Reply
  5. Cele mai citite știri

    1
    Despăgubiri primite direct de la bănci?
    2
    Majoritatea licențelor sălilor de jocuri de noroc din Arad expiră în acest an, apoi se închid
    3
    Zelenski a discutat cu Vucic în prima sa vizită în Serbia, o țară aliată a Rusiei
    4
    Foto. A treia încercare pentru „Ghiba Birta”
    5
    Omul de afaceri Mirco Maschio a devenit Cetățean de Onoare al Județului Arad
    6
    Nicușor Dan: Viitorul guvern va fi unul prooccidental și foarte atent cu finanțele și reformele
    7
    POLITIC. Dorian Curcanu continuă inventarul drumurilor: strada Preparandiei
    8
    Cod galben de caniculă în Arad şi alte 15 judeţe
    9
    Veștea: Prin modificarea Statutului PNL se dorește o concentrare de putere pentru Bolojan și pentru mine o excludere
    10
    Mititelu rămâne pentru al patrulea sezon la FCC UAV Arad

    Mapamond

    Zelenski a discutat cu Vucic în prima sa vizită în Serbia, o țară aliată a Rusiei
    Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a discutat sâmbătă, în Serbia, un aliat tradițional al Moscovei, cu omologul său Aleksandar Vucic despre energie, securitate și Uniunea Europeană, în contextul în care Ucraina încearcă să își consolideze sprijinul internațional pe fondul intensificării atacurilor rusești, informează EFE.

    Mapamond

    Iranul solicită SUA compensații pentru încălcarea memorandumului din iunie în schimbul redeschiderii Strâmtorii Ormuz
    Iranul a condiționat sâmbătă redeschiderea Strâmtorii Ormuz de acordarea unor compensații din partea Statelor Unite pentru presupuse încălcări ale memorandumului de înțelegere convenit în iunie, în timp ce Republica Islamică și Omanul avansează în negocierile pentru stabilirea unei noi rute de navigație pe această cale navigabilă strategică, informează EFE.

    Mapamond

    Diplomația rusă susține că Ucraina și UE încearcă să atragă Georgia într-un nou război cu Moscova
    Kievul și Bruxelles-ul încearcă să atragă Tbilisi într-un nou conflict armat cu Rusia, a declarat sâmbătă Ministerul rus de Externe, cu ocazia marcării războiului din 2008 din Georgia și a tensiunilor nerezolvate dintre statul georgian și republicile separatiste Abhazia și Osetia de Sud, informează EFE. 2

    Mapamond

    Drona prăbușită în Bulgaria este un aparat de zbor „utilizat pe scară largă” de armata ucraineană
    4

    UT Arad

    Noul portar al echipei UTA, Marcio Rosa, la primele impresii după sosirea la Arad
    Noul portar al UTA-ei, Marcio Rosa, a semnat astăzi contractul cu clubul arădean și vorbește despre primele impresii după sosirea la Arad, motivele pentru care a ales UTA, experiența de la Campionatul Mondial și obiectivele sale în România. 1

    România

    MApN, despre drona explodată în Bulgaria: Radarele noastre nu au detectat niciun vehicul aerian
    Ministerul Apărării Naționale (MAp) precizează, în legătură cu explozia produsă pe teritoriul Bulgariei sâmbătă, în jurul orei 8:20, în proximitatea frontierei cu România, că sistemele de supraveghere radar ale sale nu au detectat niciun vehicul aerian care să fi traversat spațiul aerian românesc către Bulgaria.

    România

    O dronă a intrat din România în Bulgaria și a explodat la 100 de metri de graniță
    8

    Local

    „Noi” autobuze second-hand pentru CTP
    Compania de Transport Public Arad continuă să își „înnoiască” parcul auto cu autobuze rulate, cumpărate de pe piața second-hand. 3

    Local

    „Inteligența artificială și problema libertății umane”
    Istoricul și jurnalistul arădean Antoniu Martin vorbește despre momentul în care inteligența artificială va ajunge să decidă în locul omului, dar și despre posibila dispariție a liberului arbitru. 3
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.