aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Mâna dreaptă a lui Putin aruncă mărul otrăvit spre România

Mâna dreaptă a lui Putin aruncă mărul otrăvit spre România

la 25 June 2022 19:49 Reactualizat la: 25 June 2022 19:51
18 Comentarii

Mâna dreaptă a lui Putin aruncă mărul otrăvit spre România

Foto: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC
25 June 2022 19:49 Reactualizat la: 25 June 2022 19:51
Aderarea Republicii Moldova la UE este posibilă, nu direct, ci prin crearea „noii Românii Mari”, susţine vicepreşedintele Consiliului de Securitate al Rusiei, Dmitri Medvedev într-un interviu pentru agenţia rusă TASS.
Aderarea Republicii Moldova la UE este posibilă, nu direct, ci prin crearea „noii Românii Mari”, susţine vicepreşedintele Consiliului de Securitate al Rusiei, Dmitri Medvedev într-un interviu pentru agenţia rusă TASS.

Trimite articolul

X

“Republica Moldova a intrat în lunga coadă pentru aderarea la UE, întinsă pe parcursul a zeci de ani(…) Dar există o altă cale de a obţine aderarea la UE: crearea unei noi Românii Mari”, a declarat fostul preşedinte rus, un apropiat al actualui preşedinte Vladimir Putin.

El a acuzat”politicienii români că “fac dansuri politice în jurul Moldovei”.

“Prima şedinţă comună a parlamentelor moldovean şi român a fost finalizată prin faptul că legislatorii au dansat ţinându-se de mână. A părut destul de amuzant”, a spus Medvedev. “Cu toate acestea, consecinţele pot fi mult mai puţin amuzante.”.

Dmitri Medvedev a făcut referire la şedinţa comună a Parlamentelor României şi Moldovei ce a avut loc săptămâna trecută. Parlamentul Republicii Moldova şi Parlamentul României s-au reunit în şedinţă comună, iar la finalul şedinţei a fost adoptată o Declaraţie comună a celor două Legislative.

Preşedintele Republicii Moldova a deschis şedinţa comună care a avu loc la Chişinău la o zi după ce Moldovei i-a fost acceptat statutul de candidat la Uniunea Europeană.

„De-a lungul existenţei noastre, istoria ne-a pus la multe încercări. Multe dintre ele au fost în calea dezvoltării şi atingerii aspiraţiilor noastre de pace şi prosperitate şi au îngreunat evoluţia Republicii Moldova. Cea mai recentă dinre ele este acest război crunt şi nedrept de la graniţa noastră răsăriteană, care a mplificat multe dintre problemele sistemice ale Republicii Moldova”, a spus Maia Sandu, în deschiderea şedinţei celor două parlamente.

Maia Sandu a spus că în ciuda greutăţilor, moldovenii s-au strâns în jurul valorilor precum viaţa, libertatea, democraţia şi au respect pentru umanitate.

Din partea Parlamentului României au fost prezenţi preşedinţii celor două camere – Marcel Ciolacu şi Florin Cîţu, precum şi liderii de grup, şefii de comisii şi parlamentari de la toate partidele politice parlamentare de la Senat şi Camera Deputaţilor.

SURSA: MEDIAFAX

Trimite articolul

X
Taguri:
aderare UE ,
dmitri medvedev ,
moldova ,
Vladimir Putin
18 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Non.UE says:
    June 25, 2022 at 8:11 pm

    Asteptati ca Zelensky sa ne inapoieze Bucovina Luati-va un parasolar.

    Reply
    • cucu says:
      June 25, 2022 at 10:23 pm

      Astept sa iti traiesi viata de acum pana vei muri in Rusia

      Reply
      • camil says:
        June 27, 2022 at 1:03 pm

        Adica tu nu vrei sa ni se restituie nordul Bucovinei si Herta ??

        Reply
    • @non UE says:
      June 26, 2022 at 9:46 am

      vezi să nu….

      Reply
    • Tuluz-Lotrec says:
      June 26, 2022 at 1:23 pm

      Non-UE: De cate ori sa ti se explice pe Aradon ca in cazul Bucovinei s-a semnat un tratat bilateral romano-ucrainean in 1997? Pune burta pe carte si citeste, afla cine l-a ratificat, cine l-a semnat si de ce. Iar apoi nu-i mai vota pe cei care fac asemenea lucruri. Datul din gura nu ajuta la nimic, nici macar sa te faca sa pari mai destept.

      Reply
      • Suceava says:
        June 26, 2022 at 2:17 pm

        Ce vrei să spui cu asta. Tratatele sunt doar nişte bucăţi de hârtie, la fel cum e şi un certificat de căsătorie. Pot fi rupte oricând şi aruncate la gunoi, dacă îţi doreşti asta şi îţi dă mâna.

        Reply
        • Tuluz-Lotrec says:
          June 26, 2022 at 4:27 pm

          Oamenii ignoranti ca tine sunt periculosi atat pentru ei insisi, cat si pentru familie si societate in general.

          Reply
        • SoldatD says:
          June 27, 2022 at 12:17 pm

          @Suceava, pai daca esti marlan si nu te tii de cuvant da. Exact ca prietenii tai de prin est care spun una, fac alta si dupaia se supara ca nimeni nu-i mai baga in seama sau ii cred.

          Reply
  2. Bilbao says:
    June 25, 2022 at 9:00 pm

    Mana dreapta, aia cu care se sterge la … si se scarpina la…

    Reply
    • ROMANIA says:
      June 27, 2022 at 7:02 am

      Cu care se sterge la, poate, dar cu care se scarpina la, discutabil! Crezi ca mai are la…?

      Reply
  3. Rares says:
    June 25, 2022 at 9:24 pm

    Dacă aradon a ajuns să îl bage în seamă pe dezaxatul acesta …. îi grav…. mâine, poimâine ne dați știri cu și despre rahatul de kadârov.

    Reply
  4. roman says:
    June 26, 2022 at 8:14 am

    cei de peste Prut vor in UE si in NATO dar mai nou tac cand se vorbeste de unirea cu patria mamă.
    Daca militau pt unirea cu Romania intrau fara probleme in UE si NATO sa fie clar Asa ca……pa!

    Reply
    • ROMANIA says:
      June 27, 2022 at 7:03 am

      Romania a recunoscut Republica Moldova ca stat independent, asa ca MUCLES, sosocare!

      Reply
      • Leher says:
        June 27, 2022 at 3:45 pm

        Daca e stat independent are si interdictia de a se uni cu Romania? logica la tine e varza ,hashtagistule cordit!

        Reply
  5. antimarxist says:
    June 26, 2022 at 1:36 pm

    Mărul a fost otrăvit de UE și USA.

    Reply
    • Expertologul says:
      June 26, 2022 at 7:40 pm

      Mărul a fost otrăvit de ruși și de acoliții lor, inclusiv de sosocii din România

      Reply
    • ROMANIA says:
      June 27, 2022 at 7:05 am

      proputlerist, ti s-a marit doza de ruble primita per idioteniile debitate?

      Reply
  6. coco says:
    June 26, 2022 at 11:48 pm

    Nu cred ca se v-a intampla vreodata ca moldova si alte imitatii de tari , sa intre in UE. Moldovenii se vor uita cu jind la Romania inca multa vreme, de pe malul asiatic al Prutului.

    Reply
  7. Cele mai citite știri

    1
    FOTO| Pomenirea la 40 de zile a lui PS Emilian Crișanul
    2
    Val migrator masiv către exclava spaniolă Ceuta
    3
    UTA și Rapid s-au întrecut în ocazii, fără să marcheze!
    4
    POLITIC. „AUR a votat împotriva înzestrării Armatei române”
    5
    „Nu are 18 ani” vs. „Nu se poate șterge cu buretele”
    6
    Locul de joacă din zona Parcului Europa se închide temporar
    7
    Centrala nucleară Paks din Ungaria, ar putea rămâne oprită mai multe săptămâni
    8
    Avansări în grad la Inspectoratul de Jandarmi Județean Arad
    9
    Toate „tunurile” pe FC Voluntari!
    10
    FOTO. Tunelurile, aproape gata pe ciotul lipsă de autostradă

    UT Arad

    UTA și Rapid s-au întrecut în ocazii, fără să marcheze!
    A fost 0-0, după două reprize diametral opuse. Arădenii au ratat în prima repriză, oaspeții, în cea secundă.

    Mapamond

    SUA: Construcția imensei săli de bal de la Casa Albă, blocată de o curte de apel federală
    O curte de apel federală a blocat vineri construcția la Casa Albă a sălii de bal de mari dimensiuni dorite de președintele Donald Trump, informează AFP și Reuters.

    România

    Proiectul privind aprobarea metodelor de intervenție pentru prevenirea atacurilor exemplarelor de urs brun - trimis la reexaminare
    Președintele Nicușor Dan a trimis vineri Parlamentului spre reexaminare proiectul de lege privind metodele de intervenție imediată pentru prevenirea și combaterea atacurilor exemplarelor de urs brun asupra persoanelor și bunurilor acestora.

    ARADON Sport local

    Doi studenți ai UAV, medaliați cu aur la RomGym Trophy 2026
    Alți doi sportivi legitimați la CS Universitatea Arad au avut prestații bune la Oradea, în competiția juniorilor.

    Local

    GALERIE FOTO
    GALERIE FOTO| Arădenii s-au închinat la moaștele Sfântului Francisc de Assisi
    Sute de credincioși au trecut, vineri, pragul Bisericii Minoriților din Arad pentru a se închina Relicvei Sfântului Francisc de Assisi, adusă pentru prima dată în municipiu și, totodată, pentru prima dată în România. Evenimentul face parte din pelerinajul organizat în cadrul Anului Jubiliar Franciscan 2026.

    Local

    Primăria Arad vrea să „reînvie” Castelul Mocioni de la Bulci. Ce ar urma să devină fostul sanatoriu TBC
    Castelul Mocioni din Bulci, aflat în proprietatea Municipiului Arad și nefolosit ca unitate sanitară de 15 ani, ar putea primi o nouă destinație. Consiliul Local este chemat să își dea acordul de principiu pentru transformarea monumentului istoric într-un centru multifuncțional, însă decizia finală depinde de aprobarea Ministerului Sănătății.

    Local

    POLITIC. Anghel: „PSD și AUR pun în pericol banii europeni pentru răfuieli politice”
    Senatorul Răzvan Anghel vorbește despre amendamentele propuse de PSD și AUR, care pun în pericol PNRR. 3

    România

    Cadrul legal necesar Transelectrica pentru a dispune măsuri de siguranță pe piața de energie electrică, aprobat de Guvern
    Guvernul a adoptat vineri cadrul legal necesar pentru ca C.N.T.E.E. Transelectrica S.A., prin Dispecerul Energetic Național, să poată dispune, până la data de 31 august, o serie de măsuri de siguranță dacă evoluția Sistemului Electroenergetic Național o va impune.

    România

    România, țara UE cu cea mai redusă alocare bugetară pe locuitor pentru cercetare și dezvoltare, în 2025
    Alocările bugetare guvernamentale pentru cercetare și dezvoltare (GBARD) la nivelul Uniunii Europene s-au situat anul trecut la 288,9 euro pe locuitor, o creștere de 57,7% față de 2015 (183,2 euro pe persoană), arată datele publicate vineri de Oficiul European pentru Statistică (Eurostat). 3
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.