aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Olaf Scholz critică o eventuală condiţionare a ajutorului SUA pentru Ucraina

Olaf Scholz critică o eventuală condiţionare a ajutorului SUA pentru Ucraina

la 8 February 2025 15:31
13 Comentarii

Olaf Scholz critică o eventuală condiţionare a ajutorului SUA pentru Ucraina

Foto: EPA-EFE/OLIVIER HOSLET
8 February 2025 15:31
Cancelarul german, Olaf Scholz, a criticat cererile preşedintelui american, Donald Trump, de a primi o garanţie asupra pământurilor rare din Ucraina în schimbul ajutorului militar acordat de SUA, relatează AFP şi dpa.
Cancelarul german, Olaf Scholz, a criticat cererile preşedintelui american, Donald Trump, de a primi o garanţie asupra pământurilor rare din Ucraina în schimbul ajutorului militar acordat de SUA, relatează AFP şi dpa.

Trimite articolul

X

Ucraina. „Ucraina este atacată şi noi o ajutăm, fără a cere o plată în schimb. Aceasta ar trebui să fie poziţia tuturor”, a declarat Olaf Scholz, într-un interviu publicat sâmbătă de grupul media german RND, întrebat despre cererile lui Trump privind o eventuală condiţionare a ajutorului american.

Cancelarul german a descris deja cererile formulate luni de Trump ca fiind foarte egoiste, în cadrul unei conferinţe de presă la un summit european informal de la Bruxelles în aceeaşi zi.

La finalul summitului UE, liderul german a spus că, în opinia sa, resursele Ucrainei ar trebui folosite pentru a finanţa tot ce este necesar după război, precum reconstrucţia şi menţinerea unei armate ucrainene puternice.

„Ar fi foarte egoist, foarte interesat, să spunem că folosim banii pentru a finanţa ajutorul pentru apărare”, a spus el.

Ca răspuns la declaraţiile lui Trump, preşedintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a declarat marţi că ţara sa este pregătită să accepte „investiţii din partea companiilor americane” în pământurile sale rare, metale utilizate pe scară largă în electronică.

Într-un plan de pace dezvăluit în octombrie, Volodimir Zelenski, fără a menţiona în mod specific pământurile rare, a propus un acord special cu partenerii Ucrainei, care să permită protecţia comună şi exploatarea comună a resurselor strategice ale ţării sale.

El a dat ca exemplu uraniul, titanul, litiul, grafitul şi alte resurse strategice valoroase.

Metalele rare precum europiul şi ceriul sunt esenţiale pentru economia de mâine, în special pentru tehnologiile-cheie legate de tranziţia energetică. Acestea pot fi găsite în drone, turbine eoliene, hard diskuri, motoare de maşini electrice, lentile de telescop sau avioane de luptă.

Zelenski a declarat vineri că Washingtonul şi Kievul plănuiesc întâlniri şi discuţii, după ce preşedintele american a menţionat posibilitatea unei întâlniri cu liderul ucrainean săptămâna viitoare.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
critica ,
eventuală condiţionare a ajutorului ,
Germania ,
Olaf Scholz ,
razboi Ucraina ,
sua
13 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Aradeanu' says:
    February 8, 2025 at 5:23 pm

    Asa e cand castiga un circar alegerile in cea mai puternica tara dpdv militar. Deja se comporta ca si cand lumea ar fi a lui, cumpara, vinde, vrea sa anexeze sau sa ocupe teritorii dupa cum il taie capul. Are impresia ca poate face orice. Deja Putin mi se pare mic copil pe langa debilul blond.

    Reply
  2. aradean says:
    February 8, 2025 at 9:16 pm

    Mda, s-a trezit si Scholtz. germania scartaie, America isi ia partea leului Si asa, incepe sa se destrame visul de a repune germania in top o vreme. Asta inseamna sa faci politica de slugoi. Chia a contractat gazul rusesc ieftin pe o perioada mare, industria auto chineza infloreste pe cand cea germana scartaie din toate incheieturile. Si ma tem ca inca nu am vazut nimic. O sa ne taraie si pe noi in porcaria asta, suntem dependenti aproape de automotive. Fai vremuri. Un an, doi o fi de rau in romania cel putin. In germania, deja este.

    Reply
    • Expertologul says:
      February 11, 2025 at 9:26 pm

      Nu e nici o problemă pentru dumneata, te muți înapoi în Rusia dumitale

      Reply
  3. Gabi says:
    February 9, 2025 at 10:18 am

    Trump care este om de afaceri vede partea financiara a acestui conflict. Săptămâna viitoare a declarat că îl așteaptă pe Zelinschi la Washington să vină cu lista resurselor naturale ale Ucrainei pe care le va dona Americii în schimbul ajutorului primit și să vadă ce le mai poate da.
    Mulți au crezut că America a investit în războiul din Ucraina doar pentru libertate și democrație dar acum văd rezultatul tronului dintre americani și rușii.
    După ce au epuizat și îndatorat Ucraina acum urmează împărțirea acesteia pe bucăți, adică rușii iau ce au ocupat adică 20% din teritoriul Ucrainei și 60 % din rezervele de pământuri rare iar americani cealaltă parte.
    Ieri Trump a afirmat că a discutat telefonic cu Putin și se pare că războiul este pe sfârșit așa că așteptăm verdictul final.
    Cel mai mare pierzător după acest conflict este UE care a fost pus deoparte de marile puteri așa că va rămâne și cu banii dați și nu va primi nimic de la masa bogățiilor.
    Ursula a fost cel mai corupt și slab președinte al UE și care se pare va avea zilele numărate la conducerea uniuni după un așa dezastru economic și financiar.

    Reply
    • Anonimul arădean® says:
      February 9, 2025 at 1:37 pm

      Și propaganda putinistă anti-UE continuă. Vin tovarășul Gabinsky cu verdicte 😁

      Reply
      • Anonimul arădean® says:
        February 10, 2025 at 10:27 am

        *Vine

        Reply
      • eu says:
        February 11, 2025 at 1:09 pm

        La asa “contra-argumente solide” , ma mir ca nu ai reusit inca un seppuku executat corect.

        Reply
        • Expertologul says:
          February 11, 2025 at 9:28 pm

          Nici dumneata, dar continuă până îți iese

          Reply
          • eu says:
            February 12, 2025 at 7:59 pm

            Mai ai frati sau surori, ca s-a terminat “materialul didactic”?

    • f.b. says:
      February 10, 2025 at 7:13 am

      Bate cu pumnul in masa sa-ti faca si tie portie!

      Reply
      • Anonimul arădean® says:
        February 10, 2025 at 10:28 am

        El își ia zilnic porția, de kremlinită 🤷🏻‍♂️

        Reply
    • Tuluz-Lotrec says:
      February 10, 2025 at 11:12 am

      Tranca fleanca in limba rusa a lui Ivan, aka Gabi de Tiraspol

      Reply
  4. cititor says:
    February 9, 2025 at 10:26 am

    Na Ja acum nici de Trump nu sunteti multumiti?

    Reply
  5. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    GALERIE FOTO| Mii de flori și multă culoare în prima zi a festivalului FlorAr 2026
    3
    GALERIE FOTO| “Laboratorul noilor idei pentru Europa de mâine”, la LNI
    4
    ANAF va realiza controale pe domenii de activitate, cu tematică publică
    5
    Punctele vin doar din play-out
    6
    GALERIE FOTO| Zeci de arădeni au participat la târgul de adopție canină din Parcul Eminescu
    7
    Bucureștiul va găzdui miercuri Summitul B9 și al Țărilor Nordice. Participă șeful NATO, oficiali din mai multe țări
    8
    Liga 4 se reia fără Victoria Nădlac
    9
    „Ultima rețetă”, vineri seara, la „Arta”
    10
    9 Mai - Ziua Europei

    România

    VIDEO
    Ilie Bolojan, ovaționat în Cetatea Oradea după apariția alături de partenera sa, ieșind dintr-un restaurant
    Mai mulți participanți la evenimentul Majális, organizat de comunitatea maghiară în cadrul Festum Varadinum, l-au aplaudat vineri seară, 8 mai, pe Ilie Bolojan, în Cetatea Oradea.

    Local

    GALERIE FOTO
    GALERIE FOTO| Tripla semnificație a zilei de 10 Mai, sărbătorită în Piața Avram Iancu
    ARAD. Defilări militare, momente solemne și aplauze au marcat, duminică, în centrul Aradului, ceremonia organizată cu ocazia Zilei Victoriei în Europa, Zilei Uniunii Europene și Zilei Independenței Naționale a României.

    Mapamond

    Nava de croazieră MV Hondius pe care au apărut cazurile de hantavirus, a ajuns pe insula Tenerife pentru evacuarea pasagerilor
    Nava de croazieră MV Hondius, unde a fost detectat un focar de hantavirus, a ajuns duminică dimineața pe insula spaniolă Tenerife din Canare, înainte de evacuarea imediată a peste 100 de pasageri și membri ai echipajului, relatează AFP.

    ARADON Sport local

    Punctele vin doar din play-out
    Unirea Sântana și Progresul Pecica au pus adversarii la respect. Viitorul Arad, la a șasea înfrângere consecutivă!

    România

    Report de peste 4,14 milioane de euro la Loto 6/49 și de 1,18 milioane de euro la Noroc, la tragerea de duminică
    Categoria I a jocului Loto 6/49 înregistrează un report de peste 21,8 milioane de lei (peste 4,14 milioane de euro), în timp ce reportul cumulat la Noroc depășește 6,26 milioane de lei (peste 1,18 milioane de euro), informează Loteria Română.

    România

    Cutremur de 3,6 grade, produs în noaptea de sâmbătă spre duminică, în județul Buzău
    Un cutremur cu magnitudinea de 3,6 s-a produs duminică, la ora locală 1:50, în zona seismică Vrancea, județul Buzău, potrivit informațiilor publicate de Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).

    România

    VIDEO
    10 mai - Ziua Independenței Naționale a României
    La 10 mai este aniversată Ziua Independenței Naționale a României, în baza Legii nr. 189 din 8 iulie 2021. 3

    UT Arad

    Old Boys UTA a remizat în judeţul Sălaj
    JIBOU. Old Boys UTA „Bătrâna Doamnă” a făcut spectacol într-un joc demonstrativ cu reprezentanta județului Sălaj, încheiat cu un 4-4…ca la teatru. Pe lista marcatorilor și-au trecut numele Toderaș, Dobre, Fricățel și Chiș.

    ARADON Sport local

    Fotbal – Liga 3, etapa 6
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.