aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Prim-ministrul Saxoniei vrea reluarea aprovizionării cu energie din Rusia după încheierea războiului în Ucraina

Prim-ministrul Saxoniei vrea reluarea aprovizionării cu energie din Rusia după încheierea războiului în Ucraina

la 15 November 2025 20:23
17 Comentarii

Prim-ministrul Saxoniei vrea reluarea aprovizionării cu energie din Rusia după încheierea războiului în Ucraina

Foto: EPA/HANNIBAL HANSCHKE
15 November 2025 20:23
Prim-ministrul landului german Saxonia (est), Michael Kretschmer, s-a pronunţat pentru reluarea aprovizionării cu resurse energetice din Rusia după încheierea războiului în Ucraina, transmite dpa.
Prim-ministrul landului german Saxonia (est), Michael Kretschmer, s-a pronunţat pentru reluarea aprovizionării cu resurse energetice din Rusia după încheierea războiului în Ucraina, transmite dpa.

Trimite articolul

X

Berlin. „Este în interesul nostru să reluăm livrările de energie din Rusia după o încetare a focului”, a declarat Kretschmer sâmbătă pentru grupul media Funke.

„Rusia trebuie să fie din nou un partener comercial în viitor, fără să redevenim dependenţi de aceasta”, a spus responsabilul german, subliniind că relaţiile economice bune cresc de asemenea securitatea Germaniei.

Kretschmer, membru al Uniunii Creştin-Democrate (CDU) a cancelarului Friedrich Merz, a vorbit în mod repetat în favoarea reluării aprovizionării cu gaz rusesc după ce războiul se va încheia în cele din urmă. Pentru această poziţie, el a fost criticat inclusiv din rândurile propriei formaţiuni politice.

Uniunea Europeană a impus sancţiuni extinse Rusiei pentru războiul din Ucraina. Preşedintele rus, Vladimir Putin, le-a caracterizat ca fiind un război economic şi a afirmat în mod repetat că Europa, în special, suferă de pe urma lor.

În opinia lui Kretschmer, Germania „trebuie să analizeze sancţiunile împotriva Rusiei şi din propria noastră perspectivă economică”. Politica energetică germană conduce la dezindustrializare, a arătat el.

Întrebat dacă se simte ameninţat de preşedintele rus, Kretschmer a răspuns: „Rusia a atacat o altă ţară. Prin urmare, trebuie să ne poziţionăm pentru a ne apăra”. Aceasta se poate realiza doar dacă Germania este puternică economic, a subliniat el.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
după încheierea războiului în Ucraina ,
Michael Kretschmer ,
Prim-ministrul Saxoniei ,
reluarea aprovizionării ,
resurse energetice din Rusia
17 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. pace! says:
    November 16, 2025 at 12:01 am

    Vechea problema a nazistilor revine pe tapet: spatiul vital si resursele. Daca nu au putut invinge Rusia sacrificand Ucraina, merg din nou pe schema afacerilor.
    E si asta un mod tacit de a recunoaste ca fara Rusia, motorul Europei se opreste.

    Reply
    • Gabi says:
      November 16, 2025 at 3:17 am

      Foarte putini reusesc sa inteleaga cele scrise se tine. Pur si simplu…refuza sa accepte realitatea. Dezvoltarea nu poate avea loc fara RESURSE -toata lumea stie unde sunt. Restul
      …povesti false pt naivi.
      Pace si Simplitate!

      Reply
    • … says:
      November 16, 2025 at 6:33 am

      Nici România nu stă mai bine la acest capitol! Se dau cu cel mai tare… și întorc armele împotriva celui mai slab. De două ori ne-a demonstrat asta istoria.

      Reply
    • Apolevna says:
      November 16, 2025 at 8:19 am

      Crezi sa toată lumea care vrea spațiu și resurse e nazist? Prin altceva s-au facut urâți acei naziști.

      Reply
    • Cetatean says:
      November 16, 2025 at 8:21 am

      Oprirea o simt si romanii. numai ca politicienilorromani le este frica sa recunoasca adevarul, nu cumva gruparea Ursulei sa le dea peste nas.

      Reply
    • Name says:
      November 16, 2025 at 10:55 am

      Kretschmer, un idiot care si-ar vinde-o si pe ma-sa pentru niste gaz mai ieftin si pentru a impinge inainte rahatul popu-list suveranist care nu mai are limite. Legat de tovarasul rus cu “pacea”-n gura si razboiul in minte, mai lasa-ne nene, du-te-n Rusia matale si lasa Europa in pace (pun intended), Europa nu e pentru cei ca voi. Europa va merge inainte si fara razboaiele rusesti si fara gazul rusesc.

      Reply
    • Pacea rusească nu există says:
      November 16, 2025 at 1:09 pm

      Ți-au spus ție vocile că fără Rusia Europa se oprește? Și uite că totuși Europa îi dă înainte frumos, în pace, iar Rusia e blocată într-un război, cu sute de mii de ruși, floarea armatei roșii, morți pe frontul deschis de Putin și cu economia in franjuri – de aceea cere Putin de fiecare dată eliminarea sancțiunilor occidentale (care nu trebuie eliminate cel puțin încă vreo 20 de ani pe puțin). În Europa e pace, în Rusia e război, și așa ai cel mai bun exemplu despre ce mentalitate și civilizație avem în Occident și ce ideologii criminale aveți în Rusia.

      Reply
      • pace says:
        November 17, 2025 at 7:24 am

        Europa este marea invinsa in ecuatia asta: ideologii impotriva Lui Dumnezeu si a omului implementate cu forta si pe repede inainte, imigranti ce nu tin de civilizatia crestina europeana si care distrug civilizatia atata cata mai exista, lipsa de resurse, dezindustrializare, inarmare scumpa dar ineficienta, pace dar care duce zi de zi spre o democratie a lor adica de la saracie spre tiranie.
        Asa cum am precizat de la inceput: Rusia a invins Europa fara sa traga un foc de arma.
        Occidentul este un univers in destramare. Mai vorbim cand te-or lua cu duva de pe strada sa lupti dar mai ales sa mori pentru globalismul satanist.

        Reply
        • Name says:
          November 17, 2025 at 11:22 am

          Rusia nu e in stare sa invinga Ucraina. End of story.
          Pe de alta parte Rusia, prin interpusii si lacheii sai imorali, a reusit sa cultive in Romania niste generatii de cretini putinizati, manati de paranoia conspirationista, nostalgii ceausiste, habotnicie ortodoxa dacopata

          Reply
          • wow says:
            November 17, 2025 at 3:33 pm

            Esti cam limitat. Folosesti multe etichete care nu iti fac cinste.
            Revenind: Rusia invinge in Ucraina si toaca intre timp si fortele armate si puterea militara a Europie si o face cu arme din anii 50 si tehnologii invechite.
            End of story o sa fie la capitulare si probabil dupa cucerirea unei Europe care nu mai are simtul autoconservarii.

          • Name says:
            November 17, 2025 at 8:29 pm

            Rusia pierde in Ucraina de aproape 4 ani, deoarece nu a ajuns la Kiev, nu a ajuns nici la Odesa, nu a “denazificat” nimic. Rusia isi macina continuu fortele armate intr-o inclestare fara sorti de izbanda, si-a distrus tehnica militara de miliarde incat a ajuns sa aduca arme din Coreea de Nord, mor sute de mii de soldati rusi si a adus soldati nord-coreeni sa-si improspateze fortele uzate moral si tehnic. In acest timp europenii nu au pierdut nici macar un singur soldat pe frontul ucrainean, iar in Europa este pace. Simplu destul pentru creierasul obosit al matale?

          • Mihai says:
            November 17, 2025 at 9:17 pm

            Incredibil câtă susținere pentru regimul putinist din partea unor idioți utili care nu-și cunosc istoria. Vai de țara noastră!

          • Pacem says:
            November 18, 2025 at 10:41 am

            Unde vezi victoria rusa in Ucraina?? Ca eu vad o zbatere continua de atatia ani pentru a prelua niste zone dintr-o tara, fara mare succes.
            Europa a invins Rusia fara sa traga un foc de arma

  2. Luftinspektor Wolf says:
    November 16, 2025 at 11:41 am

    Și dacă se va relua achiziția de gaz din Rusia va fi la un preț ridicat pentru tarile care au sprijinit Ukraina.
    Nemtalaii nu vor mai avea gaz ieftin pana e lumea lume.
    Singura șansă e sa mute toata industria la unguri.

    Reply
    • Valea says:
      November 17, 2025 at 11:41 am

      Si totusi economia Germaniei este cu muuuuult peste cea a Rusiei, asa ca poti face matale spume la gura cat vrei si n-ai decat sa inghiti tot gazul rusesc din rafinarii

      Reply
  3. eu says:
    November 16, 2025 at 2:42 pm

    Asta e mao tolomac decat prevede lege si nu e singurul din politica germana. Ei impun sanctiuni Rusiei, ii apara pe teroristii ucrainieni care au devastat prin sabotaj infrastructura Germaniei, ameninta Rusia cu trimiterea de rachete Taurus (pe langa multe altele trimise : Leopard, Howitzer, etc), iar acum se gandesc sa apeleze la Rusia pentru achizitionarea de gaz si petrol. Asta inseamna sa fii debil cu acte in regula.

    Reply
    • Greg says:
      November 17, 2025 at 2:57 pm

      Debili au fost europenii ca s-au bazat pe statul terorist rus, crezand ca ar putea fi un partener de incredere, cand de fapt rusii nu inteleg pacea, onoarea si libertatea, ci doar razboiul, furtul si ura.

      Reply
  4. Cele mai citite știri

    1
    Trei din patru merg mai departe
    2
    UTA, gata să se despartă de cipriotul Marinos Tzionis
    3
    Nevăzătorii, recunoscători celor care le-au fost alături în 2025
    4
    Odada și-a aflat pedeapsa după eliminarea cu FCSB
    5
    Vreme severă în vestul țării: ninsori, precipitații mixte și risc de polei în județul Arad
    6
    Ana Bărbosu, votată cea mai bună gimnastă a anului 2025 în Europa
    7
    Trump: Vom conduce Venezuela până când va avea loc o tranziție corespunzătoare și sigură
    8
    SUA desfășoară lovituri militare împotriva Venezuelei, anunță un oficial american
    9
    Rusia condamnă „actul de agresiune armată” al Statelor Unite împotriva Venezuelei
    10
    Noul ambasador al SUA la București i-a prezentat scrisorile de acreditare președintelui Nicușor Dan

    Ştiri sportive

    Ana Bărbosu, votată cea mai bună gimnastă a anului 2025 în Europa
    Românca Ana Bărbosu a fost votată cea mai bună gimnastă a anului 2025 pe continent, în cadrul anchetei organizate de European Gymnastics, forul european de specialitate.

    România

    Ivan, despre prețul carburanților: Ar putea ajunge la pragul psihologic de 10 lei/litru, dacă barilul de petrol va depăși 120 de dolari
    Prețul carburanților în România ar putea ajunge la 10 lei/litru dacă barilul de petrol va depăși 120 de dolari și dacă va mai crește în continuare prețul la tona de motorină, a transmis, marți, ministrul Energiei, Bogdan Ivan.

    UT Arad

    Trei din patru merg mai departe
    Doar juniorii mari ai Academiei UTA nu s-au calificat în fazele superioare ale Cupei României.

    România

    România participă la discuțiile privind umbrela nucleară a Franței (surse)
    România participă la discuțiile privind umbrela nucleară a Franței, însă, pentru moment, este prea devreme pentru o concluzie, au afirmat, marți, surse oficiale.

    Local

    FOTO
    Galerie foto| Dezbatere publică, în organizarea Prefecturii: Jocurile de noroc, între interzicere, zonare și reglementare strictă
    Impactul asupra sănătății publice, legătura cu infracționalitatea, argumentul moral, contribuția economică, riscul migrării în online și varianta unor zone dedicate în afara orașului – toate au fost puse pe masă într-o dezbatere organizată de Instituția Prefectului, care a reunit specialiști, reprezentanți ai industriei și aleși locali, înaintea unei decizii ce va aparține Consiliului Local Arad. 1

    Local

    Din caravana de sănătate, direct la Urgențe!
    Un bărbat de 67 de ani din Cermei care venise la un control de rutină la caravana Crucii Roșii a fost preluat de un echipaj SMURD și transportat la spital.

    Local

    Cu gândul la reorganizarea administrativă a Aradului
    Reprezentanții Consiliului Județean Arad vor organiza o dezbatere referitoare la reorganizarea administrativă a județului nostru. 1

    UT Arad

    Dacă trece vizita medicală, kosovarul vine la UTA
    2

    Local

    Ce proceduri urmează în cazul lui Codrin Miron?
    Procurorul arădean, ales de Ministerul Justiției pentru funcția de procuror-șef al DIICOT, trebuie să mai treacă două hopuri până la preluarea funcției.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.