aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Rezoluție ONU blocată de Rusia prin veto, care condamnă anexarea a patru teritorii ucrainene. Care sunt țările care s-au abținut

Rezoluție ONU blocată de Rusia prin veto, care condamnă anexarea a patru teritorii ucrainene. Care sunt țările care s-au abținut

la 1 October 2022 11:36
6 Comentarii

Rezoluție ONU blocată de Rusia prin veto, care condamnă anexarea a patru teritorii ucrainene. Care sunt țările care s-au abținut

Foto: EPA-EFE/Justin Lane
1 October 2022 11:36
Rusia s-a opus vineri prin veto unei rezoluţii a Consiliului de Securitate al ONU care descria încercările sale de a anexa ilegal patru regiuni ale Ucrainei. În rezoluţie se arată că aşa-numitele referendumuri ale lui Putin sunt ilegale şi o încercare de a modifica frontierele recunoscute la nivel internaţional ale Ucrainei. Vorbind înainte de vot, ambasadoarea Statelor Unite, Linda Thomas-Greenfield, a declarat că referendumurile au fost o „farsă”, prestabilită la Moscova, „desfăşurată în spatele ţevii tunurilor ruseşti”.
Rusia s-a opus vineri prin veto unei rezoluţii a Consiliului de Securitate al ONU care descria încercările sale de a anexa ilegal patru regiuni ale Ucrainei. În rezoluţie se arată că aşa-numitele referendumuri ale lui Putin sunt ilegale şi o încercare de a modifica frontierele recunoscute la nivel internaţional ale Ucrainei. Vorbind înainte de vot, ambasadoarea Statelor Unite, Linda Thomas-Greenfield, a declarat că referendumurile au fost o „farsă”, prestabilită la Moscova, „desfăşurată în spatele ţevii tunurilor ruseşti”.

Trimite articolul

X

Rezoluţia stipulează că ceremonia oficială la Moscova a reprezentat „o ameninţare la adresa păcii şi securităţii internaţionale” şi cere ca decizia să fie anulată imediat şi necondiţionat.

Proiectul de rezoluţie, distribuit de Statele Unite şi Albania, a fost susţinut de zece din cei cincisprezece membri ai Consiliului, Rusia votând împotrivă. Patru membri s-au abţinut: Brazilia, China, Gabon şi India, conform site-ul ONU.

Pe scurt, proiectul descria aşa-numitele referendumuri organizate de Rusia în cele patru regiuni din Ucraina pe care Moscova le consideră în prezent teritoriu suveran – Luhansk, Doneţk, Kherson şi Zaporizhzhya – ca fiind ilegale şi o încercare de a modifica frontierele recunoscute la nivel internaţional ale Ucrainei.

Prin rezoluţie se solicită tuturor statelor, organizaţiilor şi agenţiilor internaţionale să nu recunoască declaraţia de anexare a Rusiei şi din contră, Rusia „să îşi retragă imediat, complet şi necondiţionat toate forţele militare” de pe teritoriul ucrainean.

Ce urmează

Din cauza veto-ului Rusiei, ca urmare a unei noi proceduri adoptate în Adunarea Generală a ONU în aprilie, Adunarea trebuie să se reunească acum automat în termen de zece zile pentru ca organismul format din 193 de membri să analizeze şi să comenteze votul. Orice utilizare a dreptului de veto de către oricare dintre cei cinci membri permanenţi ai Consiliului declanşează o reuniune.

Joi, secretarul general al ONU, António Guterres, a condamnat planul de anexare ca fiind o încălcare a dreptului internaţional, avertizând că acesta marchează o „escaladare periculoasă” a războiului de şapte luni care a început cu invazia Rusiei în Ucraina pe 24 februarie.

„Carta este clară”, a declarat şeful ONU.

„Orice anexare a teritoriului unui stat de către un alt stat care rezultă din ameninţarea sau folosirea forţei este o încălcare a principiilor Cartei ONU”.

Linda Thomas-Greenfield a mai spus că „toţi avem un interes în apărarea principiilor sacre ale suveranităţii şi integrităţii teritoriale, în apărarea păcii în lumea noastră modernă”, le-a spus ea ambasadorilor.

„Cu toţii înţelegem implicaţiile pentru graniţele noastre, pentru economiile noastre şi pentru ţările noastre, dacă aceste principii sunt aruncate. Este vorba despre securitatea noastră colectivă, despre responsabilitatea noastră colectivă de a menţine pacea şi securitatea internaţională… Acesta este rolul acestui organism”, a mai spus ea.

Răspunsul tranşant al Rusiei

Răspunzând din partea Rusiei, ambasadorul Vasily Nebenzya i-a acuzat pe autorii rezoluţiei de o „provocare de joasă speţă”, pentru a forţa ţara sa să îşi folosească dreptul de veto.

„Astfel de acţiuni deschis ostile din partea Occidentului reprezintă un refuz de a se angaja şi de a coopera în cadrul Consiliului, un refuz al practicilor şi al experienţei dobândite de-a lungul multor ani”, a spus acesta.

Oficialul a declarat că a existat un sprijin „copleşitor” din partea locuitorilor din cele patru regiuni pe care Rusia le revendică acum.

„Locuitorii din aceste regiuni nu vor să se întoarcă în Ucraina. Ei au făcut o alegere informată şi liberă, în favoarea ţării noastre”.

El a mai spus că rezultatul aşa-numitelor referendumuri a fost recunoscut de observatorii internaţionali, iar acum, după ce a fost aprobat de Parlamentul rus şi prin decrete prezidenţiale, „nu va exista nicio cale de întoarcere, aşa cum ar încerca să impună proiectul de rezoluţie de astăzi”.

SURSA: MEDIAFAX

Trimite articolul

X
Taguri:
anexare ,
onu ,
putin ,
Rusia
6 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Tuluz-Lotrec says:
    October 1, 2022 at 5:05 pm

    Ar trebui retras dreptul de veto al Rusiei, este incompatibil cu situatia actuala.

    Reply
    • cinefil says:
      October 1, 2022 at 8:42 pm

      Tuluzule, nu numai dreptul de veto ar trebui sa i se retragă rusaraiei, ci si dreptul de-a se mai procreea!

      Reply
      • .. says:
        October 1, 2022 at 9:45 pm

        Adica ,,castratii chimic “”…la toti rusnacii.

        Reply
    • anonim says:
      October 2, 2022 at 11:43 am

      Exact acest lucru am vrut sa l spun si eu , adica cum …

      „Astfel de acţiuni deschis ostile din partea Occidentului reprezintă un refuz de a se angaja şi de a coopera în cadrul Consiliului,, — Afirmatia lui Vasily Nebenzya , ambasador rus la ONU … mai exact rusia e deranjata ca nu i se aproba toate marsaviile care le face ! Rusia ar trebui efectiv exclusa din ONU nu doar suspendat dreptul de vot

      Reply
      • anotimp says:
        October 3, 2022 at 8:54 am

        Ba da corect! ostile din partea Occidentului, si justificat!
        Sa se stie cine guverneaza lumea asta!
        Sa se stie unde e Haga, ONU, FMI, si alte organizatii mondiale, nu pe teritoriu rusesc!

        M___ la rusi!

        Reply
  2. sam says:
    October 2, 2022 at 12:08 pm

    nici n-ar trebui sa aiba drept de veto si nici de vot,din moment ce e parte din conflict..este o prostie.ONU a devenit penibil.

    Reply
  3. Cele mai citite știri

    1
    Proiect pentru conectarea studenților la mediul de afaceri, la UAV
    2
    POLITIC. Falcă: Competitivitatea începe cu investiția în oameni
    3
    A sosit oferta privată. 220 de bilete de tratament
    4
    Ministrul demisionar al apărării din Ucraina îl acuză pe comandantul-șef al armatei că încearcă să divizeze țara
    5
    Președintele Ungariei a promulgat amendamentul constituțional care îi încheie mandatul
    6
    Bolojan anunță două forme de sprijin care urmăresc să reducă facturile la energie
    7
    Premierul Magyar îi va propune funcția de președinte al Ungariei șahistei Judit Polgar
    8
    Obiectiv îndrăzneţ la „Vladi”
    9
    Zeci de mii de hectare calamitate în Arad. Grâul și rapița, în topul culturilor distruse de secetă
    10
    Hărți de 31 de mii de euro, la Consiliul Județean

    Local

    A sosit oferta privată. 220 de bilete de tratament
    Biletele au fost alocate pentru Seria 8, cu începere din 17 august, şi acoperă 22 de staţiuni din toată ţara.

    Local

    VIDEO
    VIDEO| Pompierii intervin la trei incendii izbucnite aproape simultan
    Trei incendii au izbucnit, joi după-amiază, aproape în același timp în județul Arad. Pompierii acționează la un incendiu de locuință în Ilteu și la alte două incendii de vegetație uscată, în Neagra și în zona Ineu.

    UT Arad

    Căpitanul Alex. Benga: „Nu vom ceda, 100%”

    Local

    RO-Alert și Cod Portocaliu de furtuni în mai multe localități din județ
    Două avertizări nowcasting Cod Portocaliu au fost emise joi după-amiază pentru o mare parte a județului Arad. Fenomenele prognozate includ ploi torențiale, vijelii și grindină, iar autoritățile au transmis mesaje RO-Alert în toate localitățile vizate.

    România

    ÎCCJ dispune începerea judecății pe fond în dosarul Georgescu - gruparea Potra
    Înalta Curte de Casație și Justiției a respins, joi, contestațiile și a dispus începerea judecății pe fond în dosarul în care fostul candidat la alegerile prezidențiale Călin Georgescu este acuzat, alături de gruparea mercenarului Horațiu Potra, de acțiuni împotriva ordinii constituționale.

    Local

    Cionca „pune tunurile” pe transportatorii „nesătui”
    Chiar și în zilele caniculare, patronii „nesătui” ai firmelor de transporturi au supraîncărcat camioanele care circulau pe drumurile județene.

    Local

    Centrul Aradului, cucerit de șahiști
    Concurenții Festivalului Internațional de Șah Arad au ieșit miercuri seara din sala de concurs și au jucat în fața publicului, în cadrul tradiționalului Street Chess, unul dintre cele mai îndrăgite evenimente ale competiției.

    Local

    Medicina Legală, aproape gata
    Lucrările la noua prosectură se apropie de finalizare, anunță cei de la Consiliul Județean Arad.

    România

    Ministerul Energiei face apel la consumatorii casnici, companii, instituții publice și prosumatori să contribuie, voluntar, la reducerea consumului
    Ministerul Energiei face apel la consumatorii casnici, companii, instituții publice și prosumatori să contribuie, prin măsuri voluntare, la reducerea consumului de energie electrică în intervalul orar 19:00-23:00, până la data de 31 august 2026, în contextul valorilor extrem de scăzute înregistrate de debitul Dunării.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.