aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Rusia s-a opus rezoluţiei ONU privind prelungirea sancţiunilor impuse Mali

Rusia s-a opus rezoluţiei ONU privind prelungirea sancţiunilor impuse Mali

la 31 August 2023 08:41
13 Comentarii

Rusia s-a opus rezoluţiei ONU privind prelungirea sancţiunilor impuse Mali

Foto: EPA-EFE/JUSTIN LANE
31 August 2023 08:41
Rusia, aliat al Mali, şi-a exprimat miercuri dreptul de veto în privinţa rezoluţiei Consiliului de Securitate al ONU ce viza prelungirea sancţiunilor împotriva celor care ameninţă pacea în această ţară africană, sancţiuni pe care junta de la Bamako le dorea ridicate, transmite AFP.
Rusia, aliat al Mali, şi-a exprimat miercuri dreptul de veto în privinţa rezoluţiei Consiliului de Securitate al ONU ce viza prelungirea sancţiunilor împotriva celor care ameninţă pacea în această ţară africană, sancţiuni pe care junta de la Bamako le dorea ridicate, transmite AFP.

Trimite articolul

X

Mali. Rezoluţia care prevedea prelungirea cu un an al regimul de sancţiuni instituit în 2017 împotriva persoanelor care pun în pericol acordul de pace din 2015 şi mandatul comitetului de experţi responsabil cu monitorizarea acestora a primit 13 voturi favorabile, un vot împotrivă din partea Rusiei, în timp ce China s-a abţinut.

Rusia era de acord cu prelungirea sancţiunilor, doar pentru o ultimă oară, dar, mai ales, dorea să dizolve comitetul de experţi a cărui obiectivitate o contestă alături de Bamako. Rezoluţia sa în acest sens a fost respinsă, cu un vot pentru, unul împotrivă şi 13 abţineri.

Cel mai recent raport al comitetului de experţi, publicat săptămâna trecută, a evidenţiat în special violenţele împotriva femeilor comise într-un „mod sistematic şi organizat” de către forţele armate maliene şi „partenerii lor străini de securitate”, presupuşi a fi membri ai grupului rus de mercenari Wagner.

Regimul de sancţiuni (îngheţarea activelor sau interdicţia de călătorie) viza opt persoane, în special lideri ai grupurilor semnatare ale acordului de pace din 2015, acuzaţi că l-au pus în pericol. Aceste sancţiuni au fost cerute de guvernul malian de la acea vreme, dar junta aflată astăzi la putere cere ridicarea lor.

„Motivul din spatele cererii maliene de a înfiinţa acest mecanism a încetat să mai existe”, a asigurat ministrul malian al afacerilor externe, Abdoulaye Diop, la mijlocul lunii august, într-o scrisoare adresată Consiliului de Securitate în care afirma că luptele între mişcările semnatare s-au încheiat.

Însă, în ultimul său raport, comitetul de experţi a remarcat „paralizia” aplicării acordului de pace din 2015. Subliniind „tensiunile în creştere” între grupurile semnatare ale acordului, comitetul îşi exprimă îngrijorarea în legătură cu informaţiile potrivit cărora unele din aceste grupuri se înarmează în faţa a ceea ce percep ca fiind ameninţări din partea forţelor armate maliene. Îngrijorările experţilor sunt întărite de retragerea hotărâtă a misiunii ONU de menţinere a păcii în Mali (MINUSMA), cerută de Bamako.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
aliat al Mali ,
Consiliul de securitate al ONU ,
dreptul de veto ,
onu ,
Rusia ,
sanctiuni Mali
13 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. ce putere are ONU? says:
    August 31, 2023 at 9:05 am

    Nu s-a respectat rezolutia din 2015 a ONU care prevedea impunerea tratatului de pace Minsk 2 asa ca ONU este efectiv degeaba. Poate da rezolutii dar nu le poate impune. In plus marile puteri au drept de veto.
    Tot la NATO ar fi trebuit sa se desfiinteze dupa ce alianta tratatului de la Varsovia s-a desfiintat. Nu s-a desfiintat, nu s-a tinut cont de rezolutia ONU, avem razboi in Ucraina.
    SUA a incalcat sau ignorat ONU de zeci de ori cu toate conflictele ilegale pornite pe planeta si voi va plangeti de Putin…

    Reply
    • Tuluz-Lotrec says:
      August 31, 2023 at 10:32 am

      Ne ppangem de Putin pentru ca este un dictator ticalos, care a invadat o tara independenta si a ucis mii de oameni nevinovati, copii, femei, batrani, a distrus infrastructura civila si si-a ucis propriii oameni, atat in acest razboi tampit cat si inafara lui. Psihopatul de la Kremlin ucide fara mila pe oricine i se impotriveste, fie ca-i rus, ucrainean sau alta natie. Cracanatul asta atomic este mai rau decat ciuma bubonica sau ebola, iar voi, acolitii lui de doua parale, nu sunteti cu nimic mai buni.

      Reply
      • ce putere are ONU? says:
        August 31, 2023 at 4:46 pm

        Foarte bine, dragule. Sa inteleg ca daca ma uit in arhiva o sa gasesc o gramada de comentarii referitoare la alti criminali de razboi presedinti de tara care au pornit razboaie ilegale soldate cu milioane de victime? Stii foarte bine de care vorbesc.
        Daca nu, inseamna ca pana acum ai dormit sau poate ca nu esti cinstit sufleteste?
        Fa-ti singur analiza si trage niste concluzii.

        Reply
        • Tuluz-Lotrec says:
          September 1, 2023 at 1:57 pm

          Da, hai sa vedem cum Stalin si-a dat mana cu Hitler si au invadat impreuna Polonia, adancind si mai departe problemele care au dus la cel De-al Doilea Razboi Mondial si la schimbarea la fata a Europei.

          Cred ca tu esti cel care se lauda ca are 5 copii, si cred ca ti s-a mai spus si de catre alti useri sa te preocupi de educatia jumatatii de echipa de fotbal pe care ai facut-o (sau ti-a facut-o vreun postas, pe cand tu te jucai pe la biserica) in loc sa te agiti pe internet psotand tampenii care te fac de ras.

          Ciolovecii ca voi adulmeca cu piosenie si recunostinta orice basina a piticului atomic si criminal, scuzandu-i acestuia toate faradelegile.

          Reply
          • eu says:
            September 1, 2023 at 9:32 pm

            Cred ca tu si expertiza oloaga, aveti complexe fata de cei care pot face copii. Pai ce sa faci nene, daca voi ii aruncati din palma in buda ?

          • Tuluz-Lotrec says:
            September 2, 2023 at 12:44 pm

            Daca ar exista Sfant Graal al Prostiei, tu ai fi detinatorul sau de drept, orcule. Iar urmasii tai ratati sunt cei care-l vor pastra intru vecie

          • eu says:
            September 2, 2023 at 7:02 pm

            Urmasii mei ratati ? Tu esti mai ratat decat ei, slugoiule. Tu esti un asistat social, nu ai cum sa te compari cu cineva care munceste. Tot un paduche ramai.

          • Tuluz-Lotrec says:
            September 3, 2023 at 9:53 am

            Spre deosebire de tine, ciolovecule, eu imi indrum copiii sa puna mana pe carti si sa citeasca. Tu ai vazut carti doar atunci cand le rupi paginile in drum spre buda din gradina.

          • eu says:
            September 3, 2023 at 3:32 pm

            Care copii fraiere, tu esti uscat ca stepa. Sau “pusta mongola”, cum iti place tie sa-i spui.

          • Tuluz-Lotrec says:
            September 3, 2023 at 7:45 pm

            Nu ma intereseaza frustrarile pe care le ai cu propriii tai copii, sunt sigur ca nu au niciun pic de respect pentru un individ ca tine, orcule. Legat de copiii mei, nu trebuie sa-ti dovedesc nimic, crezi sau nu, este treaba ta. Ma incanta insa gandul ca nu trebuie sa-i vad pe copiii mei in preajma unor indivizi josnici ca tine.

          • eu says:
            September 4, 2023 at 8:36 pm

            Sper sa nu ajungi sa-i vezi prin preajma mea, daca vrei sa-i mai vezi dupa aia! E plin Muresul de inecaciuni.

          • Tuluz-Lotrec says:
            September 5, 2023 at 10:40 am

            Stiam ca puti a hoit, ciolovecule, dar nu stiam motivul. Acum il stiu.

    • cinefil says:
      September 1, 2023 at 11:28 am

      ce putere sa aibe onu, fiind un organism decizional, dar mai mult declarativ, precaut, si f. prudent.

      Reply
  2. Cele mai citite știri

    1
    Nicușor Dan: Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit. PNL și-a schimbat poziția
    2
    „Greii” au decis „amicalul” cu Dumbrăvița
    3
    „Inteligența artificială și problema libertății umane”
    4
    POLITIC. Dorian Curcanu solicită implicare în rezolvarea problemelor de la platformele de gunoi
    5
    Ionuț Stroe răspunde conducerii PNL: A te adresa unei instanțe nu este sabotaj
    6
    Arădeanca Roxana Barbu a pictat mingile oferite de LPF
    7
    Rezultatele extragerilor Loto
    8
    Vicecampioană balcanică de judo U21
    9
    Cum alegi celofanul potrivit pentru ambalarea buchetelor de flori
    10
    UPDATE. S-a răsturnat cu mașina, în Subcetate

    Local

    „Inteligența artificială și problema libertății umane”
    Istoricul și jurnalistul arădean Antoniu Martin vorbește despre momentul în care inteligența artificială va ajunge să decidă în locul omului, dar și despre posibila dispariție a liberului arbitru.

    Local

    Valsuri printre flori și plante
    Landisa Garden Center, de pe Calea Aurel Vlaicu, a găzduit joi, 6 august, un concert al Orchestrei Johann Strauss Modern, dirijată de Constantin Tălmaciu.

    UT Arad

    Lovitură de teatru: UTA s-a sucit în privința portarilor!

    România

    Nicușor Dan: Moody's a confirmat pașii importanți pe care România i-a făcut în ultimul an
    Moody's a confirmat pașii importanți pe care România i-a făcut în ultimul an ca să își echilibreze finanțele publice și să reducă cheltuielile, a afirmat președintele Nicușor Dan, după ce agenția internațională de evaluare financiară a menținut vineri ratingul atribuit țării noastre la „Baa3”. 1

    UT Arad

    Daniel Pancu, un adevărat circar!
    Nici bine nu a pășit în sala de conferințe, că a și început să se dea în spectacol. 1

    România

    Nazare: Reconfirmarea ratingului de către Moody's, un semnal extrem de important pe care am dorit să îl transmitem piețelor și investitorilor
    Reconfirmarea ratingului suveran al României de către Moody's și recunoașterea progreselor fiscale realizate reprezintă un semnal extrem de important pe care am dorit să îl transmitem piețelor și investitorilor, a declarat ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare. 1

    România

    Moody's menține ratingul României la „Baa3”, cu perspectivă negativă
    Moody's a menținut vineri ratingul atribuit României la „Baa3”, cu perspectivă negativă, se arată într-un comunicat al agenției de evaluare financiară. 1

    UT Arad

    UTA și Rapid s-au întrecut în ocazii, fără să marcheze!
    A fost 0-0, după două reprize diametral opuse. Arădenii au ratat în prima repriză, oaspeții, în cea secundă. 4

    Mapamond

    SUA: Construcția imensei săli de bal de la Casa Albă, blocată de o curte de apel federală
    O curte de apel federală a blocat vineri construcția la Casa Albă a sălii de bal de mari dimensiuni dorite de președintele Donald Trump, informează AFP și Reuters.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.