aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Vladimir Putin acuză America de război economic și amenință cu sistarea livrării de gaze naturale către statele europene care nu fac plata în ruble

Vladimir Putin acuză America de război economic și amenință cu sistarea livrării de gaze naturale către statele europene care nu fac plata în ruble

la 31 March 2022 17:35 Reactualizat la: 31 March 2022 19:44
10 Comentarii

Vladimir Putin acuză America de război economic și amenință cu sistarea livrării de gaze naturale către statele europene care nu fac plata în ruble

Foto: EPA-EFE/Mikhail Klimentyev
31 March 2022 17:35 Reactualizat la: 31 March 2022 19:44
Rusia acuză că SUA i-au declarat război economic şi va înceta contractele cu statele europene care nu doresc să cumpere gaz în ruble.
Rusia acuză că SUA i-au declarat război economic şi va înceta contractele cu statele europene care nu doresc să cumpere gaz în ruble.

Trimite articolul

X

Inevitabilul s-a produs! În discursul său recent, dictatorul rus a ameninţat statele europene că dacă nu vor plăti în ruble gazul rusesc, Rusia va înceta contractele de furnizare .

Decretul lui Putin privind plata gazelor în ruble pentru livrările către ţări neprietenoase se aplică doar livrărilor Gazprom prin conducte, reiese din decret.

Gazprombank a fost desemnată drept bancă autorizată pentru cumpărătorii străini care să deschidă conturi speciale în ruble pentru a plăti aprovizionarea cu gaz.

În discursul recent, Putin a declarat că SUA vor încerca să dea vina pe Rusia pentru greşelile sale.

“Ţările europene sunt pregătite să nu ţină cont de interesele cetăţenilor lor pentru a face pe placul suzeranului lor de peste mări”, transmite dictatorul rus.

Putin mai spune că “SUA au declanşat deja un război economic împotriva Rusiei, sancţiunile fiind deja pregătite dinainte şi impuse pentru că Rusia nu a vrut să danseze pe melodia altcuiva”

Putin şi-a instruit Cabinetului de Miniştri şi Banca Centrală să construiască o politică bazată pe faptul că presiunea sancţiunilor asupra Federaţiei Ruse va continua, întrucât „Occidentul colectiv” nu va abandona politica de presiune asupra Federaţiei Ruse şi va căuta noi motive de sanctiuni.
Potrivit decretului, permisiunea de a plăti pentru gazul rusesc fără a se respecta plăţile în ruble va fi eliberată de o comisie guvernamentală specială.

“În cazul în care plăţile nu sunt efectuate, vom considera acest lucru ca fiind o neplată din partea cumpărătorului. Cu toate consecinţele care decurg de aici”, a mai declarat Putin.

“Judecând după declaraţiile politicienilor, ei sunt gata să neglijeze interesele cetăţenilor lor, doar pentru a-şi face plăcere stăpânului lor de peste mări. Un fel de populism pe dinafară – oamenii sunt îndemnaţi să mănânce mai puţin, să se îmbrace mai gros pentru a economisi la încălzire, să refuze să călătorească – şi toate acestea se presupune că sunt în beneficiul acelor oameni cărora li se cere aceste privaţiuni voluntare de dragul nordului abstract. Solidaritatea atlantică. De mai bine de un an observăm astfel de abordări şi acţiuni dubioase în politica economică, energetică şi alimentară din partea ţărilor occidentale”.

Dictatorul rus avertizează că lumea se află în pragul unei crize alimentare din cauza sancţiunilor:

“De altfel, criza alimentară va fi urmată de încă un val de migraţie, mai ales către ţările europene. Cu toate acestea, sunt luate decizii care împing economia globală în criză, perturbă legăturile industriale şi logistice, cresc inflaţia globală şi cresc inegalitatea, degradează bunăstarea a milioane de oameni şi, în cele mai sărace ţări, tragedia foametei în masă.

Desigur, se pune întrebarea: cine este responsabil pentru asta?”, a încheiat Putin.

SURSA: MEDIAFAX

Trimite articolul

X
Taguri:
al treilea razboi mondial ,
europa ,
gaze ,
razboi ,
sua ,
Vladimir Putin
10 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. eu says:
    March 31, 2022 at 8:28 pm

    ” ….dictatorul rus a ameninţat statele europene…” . Pesedintele Rusiei, dictator il numiti voi. De ce ii numiti “presedinti” pe cei care timp de 2 ani v-au tinut in casa, v-au obligat sa purtati botnita, v-au furat pe fata, drepturile cu care v-ati nascut ca oameni liberi ?

    Reply
    • anonim says:
      March 31, 2022 at 10:11 pm

      Foarte corectă observația.

      Reply
    • Bilbao says:
      March 31, 2022 at 10:20 pm

      Ce comparatie imbecila de troll tampit

      Reply
    • anonim says:
      April 1, 2022 at 10:45 am

      😂😂 S-a ofticat trollul putinist că șeful lui a fost etichetat ca dictator…hai sictir! 😁😁

      Reply
    • Doru cascadoru says:
      April 1, 2022 at 11:50 am

      Din puțul gândirii unui troll putinist

      Reply
  2. Apolitic says:
    March 31, 2022 at 10:16 pm

    ,,țările europene sunt pregătite să nu țină cont de interesele cetățenilor lor, pentru a face pe placul suzeranului lor de peste mări”
    Cred că din păcate este foarte adevărat.

    Reply
  3. anonim says:
    March 31, 2022 at 10:31 pm

    Desigur, se pune întrebarea: cine este responsabil pentru asta?”, a încheiat Putin.
    Daaaa !!! buna intrebare , chiar asa , oare cine sa fie de vina ? mititelul , el e sfant ! el e nevinovat ca un nou nascut , cum dracu sa te mai uiti in gura la canalia asta , cand stii clar ca minte precum respira , atati opozanti ucisi , niciodata implicat , fosti dizidenti ai regimului otraviti prin strainataturi , niciodata vinovat , cand sa tras semnalul de alarma cu comasarea trupelor rusesti in Belarus , ce a spus inocentul ? , nuuuu !!! se fac doar manevre militare … mai ieri se anuntase cum ca Kremlinul a acceptat plata gazelor si in euro sau dolari , azi auzim ca nu mai e valabila vechea declaratie , ieri rusii anuntau ca vor incepe retragerea , azi au bombardat la greu , rusia acuzata ca a distrus mii de locuinte si obiective civile , filmari pe net cate vrei , ce declara Kremlinul ? nuuuu !!! nu s au bombardat tinte civile ! mergeti ma drecului sa va pieptene , sa mai ramana numa rusii pe care i am botezat eu

    Reply
  4. Mocofan-club says:
    April 1, 2022 at 8:12 am

    Gunoiul criminal împuțit prost si fudul n-are sa primeasca din partea nimănui de pe acest pamant nicio împuțită de rubla, pt. ca nimeni, dar absolut nimeni cu scaun la cap, n-a strâns si nici n-o sa strângă in viata lui,… rublee.

    Reply
  5. klaus says:
    April 1, 2022 at 12:49 pm

    Mai putin catre pritenii lui …. nemtii !!

    Reply
    • Tuluz-Lotrec says:
      April 1, 2022 at 3:51 pm

      Nemtii or sa plateasca in marci

      Reply
  6. Cele mai citite știri

    1
    Rusia își reafirmă disponibilitatea de a scoate din Iran uraniul îmbogățit
    2
    „Nu sunt victima lui Epstein”, subliniază Melania Trump
    3
    S-au strâns banii pentru echipa Delta Force
    4
    Magazinele PPC Energie, închise între 10 şi 13 aprilie
    5
    Președintele parlamentului din Iran cere încetarea focului în Liban și deblocarea activelor înainte de începerea negocierilor cu SUA
    6
    Proiectul de buget al județului: -86 de milioane la venituri/cheltuieli
    7
    GALERIE FOTO| Procesiunea ,,Drumul Crucii” în Vinerea Mare, la Mănăstirea Hodoș-Bodrog
    8
    GALERIE FOTO| Lumina Sfântă de la Ierusalim a ajuns la Arad
    9
    UTA, victorie chiar înainte de Învierea Domnului!
    10
    Un reporter al Al Jazeera, ucis într-un atac israelian cu dronă în Gaza

    Local

    S-au strâns banii pentru echipa Delta Force
    Echipa de robotică a reușit, prin bunăvoința mai multor companii, să adune banii necesari participării la competiția internațională FIRST Robotics Competition World Championship, ce va avea loc la Huston. 

    România

    Rogobete: Prima zi de concediu medical va fi plătită acolo unde nevoia de protecție este și mai mare
    Prima zi de concediu medical va fi plătită pentru pacienții cronici, pentru cei care sunt incluși în programele naționale de sănătate, pentru bolnavii care beneficiază de spitalizare de zi, dar și în cazul urgențelor medico-chirurgicale, a anunțat, miercuri, ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete.

    România

    Președintele CNAS: Putem să controlăm și decizia medicală în cazul concediilor de boală
    Casa Națională de Asigurări de Sănătate va putea controla și decizia medicală în cazul concediilor de boală, depășindu-se limitele verificărilor administrative care se efectuau până în prezent, a declarat miercuri președintele CNAS, Horațiu Moldovan, la „HEALTH FORUM: Știința vieții-sănătatea bazată pe dovezi”, eveniment organizat de platforma DC Medical.

    România

    Surse: Cine ar urma să preia portofoliile miniștrilor PSD după demisii. Care sunt propunerile lui Ilie Bolojan
    Premierul intenționează să înlocuiască miniștrii PSD care ar urma să demisioneze în dimineața zilei de joi, cu miniștri interimari. 1

    Mapamond

    Zelenski salută deblocarea ajutorului european de 90 de miliarde de euro pentru Ucraina, dar cere grăbirea aderării la UE
    Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a salutat miercuri acordul încheiat între partenerii Ucrainei din UE și Ungaria pentru ca premierul ungar încă în funcție, Viktor Orban, să-și ridice veto-ul față de ajutorul financiar de 90 de miliarde de euro oferit Ucrainei de UE, dar a insistat că următorul obiectiv al țării sale este realizarea de progrese în negocierile de aderarea la UE, astfel încât Ucraina să se alăture cât mai curând blocului comunitar, consemnează agențiile AFP și EFE. 1

    Local

    POLITIC. Dorian Curcanu (USR): „PSD fuge din restaurant fără să plătească”
    Consilierul local Dorian Curcanu comentează decizia PSD de a-i retrage sprijinul premierului Ilie Bolojan considerând că PSD a generat o „criză politică care nu mai poate fi ascunsă după declarații liniștitoare. Realitatea este una simplă și dură: s-au cheltuit banii țării fără măsură, iar acum, când vine nota de plată, pare că nimeni nu vrea să o achite”.

    România

    PSD: Miniștrii social-democrați își dau demisia din Guvern joi dimineață
    Toți miniștrii de la PSD își vor da demisia joi dimineață, înainte de ședința de Guvern.

    Advertorial

    GALERIE FOTO
    Noua zonă de expunere auto în ERA Shopping Park Oradea: modele Ford și BAIC, mai aproape de clienți!
    Oradea se dezvoltă constant, iar mobilitatea modernă devine tot mai accesibilă. În acest context, o nouă zonă de expunere auto a fost amenajată în ERA Park Oradea, aducând mai aproape de public modele actuale de la Ford și BAIC.

    UT Arad

    Pospelov și Alomerovic lipsesc doar un meci
    Comisia de Disciplină a FRF a suspendat doar o etapă fotbaliștii UTA-ei eliminați la Galați, în partida cu Oțelul!
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.