În acelaşi timp, Anca Boagiu a prezentat întregul calendarul de ratificare pentru toate cele opt ţări de a căror semnătură depinde aderarea României la 1 ianuarie 2007.
Ministrul Integrării a declarat că, în Germania, votul din Bundestag va fi dat pe 26 octombrie, anul acesta. În acelaşi timp, Anca Boagiu a trecut în revistă restul ţărilor care vor ratifica tratatele de aderare ale României şi Bulgariei.
După vestea că Franţa ratifica tratatul cel mai târziu pe 2 octombrie, autorităţile au prezentat datele preliminare şi pentru restul de ţări. Astfel, în Finlanda vom avea o certitudine pe data de 19 iunie, Parlamentul din Luxembourg va vota până la jumătatea lui iulie, iar Danemarca estimează ratificarea în luna noiembrie. Irlanda şi Olanda vor ratifica tratatul de aderare până la sfârşitul lui iunie, iar în Belgia a mai rămas doar ratificarea la nivel regional, care, conform ministrului Integrării, va avea loc cel mai târziu în luna decembrie.
Citiți principiile noastre de moderare aici!