Subprefectul judeţului, Sergiu Marian, a precizat că în şapte comune din Vaslui, adiacente Prutului, sunt aşteptate puhoaiele de apă care se vor revărsa dinspre acumularea Stânca-Costeşti.
Autorităţile au solicitat evacuarea de urgenţă a animalelor şi a locuitorilor de pe Valea Prutului.
Comunele care au primit avertizare Drânceni, Stănileşti, Lunca Banului, Defrişoaia, Fălciu, Berezeni, oraşul Murgeni, suburbia Cârja. Primarii din aceste comune au primit ordin să-şi pună în aplicare planurile de apărare împotriva inundaţiilor.
După ce Siretul a măturat mai multe localităţi din Moldova, acum riscul major îl prezintă Prutul, unde este institutit cod rosu de inundatii până după-amiază. Speriaţi de posibilitatea ruperii barajului de la Stânca-Costeşti autorităţile din România şi Republica Moldova s-au întâlnit azi noapte. Premierul Tăriceanu va merge în această dimineaţă la Stânca-Costeşti pentru a discuta cu autorităţile.
8.000 de oameni de pe ambele maluri ale Prutului au fost evacuaţi preventiv din calea apelor râului, care au crescut alarmant.
Citiți principiile noastre de moderare aici!