Cei doi oficiali europeni au sosit aseară la Bucureşti, într-o vizită-fulger, la doar câteva ore de la prezentarea, în plenul Parlamentului European de la Strasbourg, a raportului de monitorizare privind stadiul aderării europene a ţării noastre. Prezenţa celor doi oficiali europeni la Bucureşti are drept scop transmiterea unui mesaj de încurajare pentru autorităţile române pentru a continua eforturile de integrare.
Comisia Europeană va realiza, până la începutul lunii octombrie, un nou raport de monitorizare pentru cele două state, cu scopul de a vedea dacă data de aderare – 1 ianuarie 2007 – poate fi menţinută. Ei îi vor întâlni, astăzi, la palatul Victoria, pe premierul Călin Popescu-Tăriceanu, preşedinţii celor două camere ale Parlamentului, Nicolae Văcăroiu şi Bogdan Olteanu, liderii grupurilor parlamentare şi preşedinţii comisiilor parlamentare de politică externă şi de integrare europeană.
Potrivit comisarului european pentru extindere, Olli Rehn, România şi Bulgaria pot să adere în ianuarie 2007, cu condiţia să dea dovadă de hotărârea necesară. Comisia a identificat câteva motive serioase de preocupare şi, dacă nu vor fi luate, în domeniile respective, măsuri decisive de remediere, vor putea fi activate clauzele de salvgardare şi toate celelalte măsuri de protecţie care există în legislaţia în vigoare. La prânz, Olli Rehn şi Jose Manuel Durao Barroso vor pleca spre Sofia.
Citiți principiile noastre de moderare aici!