aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
România
Benzina s-a ieftinit la 4,7 lei pe litru

Benzina s-a ieftinit la 4,7 lei pe litru

De Adriana Barbu
la 15 March 2020 16:16
4 Comentarii

Benzina s-a ieftinit la 4,7 lei pe litru

Foto: MEDIAFAX
15 March 2020 16:16
Un plin de 40 de litri a ajuns acum să coste sub 200 de lei, cu 15 lei mai puţin decât acum doi ani.
Scris de Adriana Barbu - Un plin de 40 de litri a ajuns acum să coste sub 200 de lei, cu 15 lei mai puţin decât acum doi ani.

Trimite articolul

X

BUCUREȘTI. Scăderea preţului la petrol se resimte acum şi la pompă, benzina scăzând în prezent la 4,7 lei pe litru în Capitală, potrivit Mediafax, în timp ce motorina standard a ajuns să coste de asemenea sub 5 lei pe litru în majoritatea benzinăriilor din ţară.

Specialiştii spun că preţul la pompă va continua să scadă. „Mă aştept mai degrabă ca preţul să scadă decât să crească, în viitorul apropiat, de ce, pentru că se vorbeşte deja despre o recesiune mondială, şi este şi această neînţelegere care există între marile puteri producătoare de petrol”, spune Laurian Lungu, analist financiar, citat de Mediafax.

Laurian Lungu apreciază că piața va fi inundată de petrol, în condițiile în care cererea scade, acesta fiind de fapt şocul major. Dar este bună pentru populaţie pentru că populaţia va beneficia de preţuri mai mici la pompă”.

Un plin de 40 de litri a ajuns acum să coste sub 200 de lei, cu 15 lei mai puţin decât acum doi ani.

Cea mai ieftină benzină se găsește în Bacău, la 4,59 lei/litru, iar motorina cea mai ieftină se găsește în Constanța, cu 4,76 lei/litru.

În Cluj Napoca benzina costă 4,67 lei iar motorina 4,89 lei, iar în Timișoara și Iași benzina costă 4,66 lei/litru. În Constanța benzina costă 4,64 lei/litru. La Arad, benzina costă în medie 4,68 lei motorina costa 4.97 lei.

Sursa: MEDIAFAX

Trimite articolul

X
Taguri:
benzina ieftinita ,
pretul la pompa ,
trend descendent
4 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. omv says:
    March 15, 2020 at 5:53 pm

    Prețul țițeiului a scăzut de la 70 dolari/baril acum vreo 3 luni la 25$/ baril (cu atât vinde Arabia Saudită în prezent). Adică cu 2/3 mai ieftin. Benzina la pompă, în RO a scăzut cu vreo 30-40 bani/ litru.

    Reply
    • SabinA says:
      March 15, 2020 at 6:18 pm

      Foarte corect. In Romania preturile il fac multinationalele si aplicate de marionetele lor ipocrite.Si-i mai apara si uniformele dar vor vedea pe dracu cand se schimba foaia.

      Reply
      • mig29 says:
        March 16, 2020 at 9:32 am

        Tovarase SabinA unde ti-ai facut scoala de partid? In Coreea de Nord? Ca te-au spalat bine pe creier cu multinationalele!!!! Cred ca si in tarile nordice si in Germania si in Elvetia si in Austria tot oculta-multinationalele fac legea (ti-am dat exemplu de tari unde pretul la pompa este mai mare decat in Romania-din accize si TVA)! Deci si cand se ieftineste la voi comunistii tot este de rau ca trebuia si mai mult! Dar la cat intelegeti voi economia pentru voi ar fi mai bine emigratia de urgenta in Coreea de Nord! Acolo toate preturile sunt fixe!! De ce nu ma ascultati voi pe mine odata si voi toti pe care va enerveaza multinationalele (de pe a caror taxe pe care le platesc la bugetul consolidat in mod constiincios – si le platesc nu ca si unele societati de stat (precum mineritul de exemplu) care nu platesc absolut deloc la bugetul asigurarilor sociale si angajatii de acolo ies la pensie la 45 de ani si li se platesc pensiile (nu ca ar fi de vina bietii mineri)!!! Deci multinationalele si dau de lucru (si daca nu-ti convine puteti merge toti comunistii in judetul Vaslui unde nu exista nici o multinationala si puteti trai liberi sau in Coreea de Nord cum va tot invit sa dispareti odata de pe meleagurile aradene)si platesc toate taxele la bugetul de stat, taxe din care guvernul si administratiile locale isi plateste armada de functionari, tot din acesti bani platiti de multinationale in primul rand (dar si de capitalul privat autohton) se platesc si pensiile speciale, tot din acesti bani se fac si transferul la bugetul asigurarilor sociale (pentru acoperirea gaurilor), tot din acesti bani platiti de multinationale se mai dau pentru bruma de investitii care se mai fac in tara , bani din care se si spaguieste la greu (indiferent de parti), etc.!!!! Ai priceput ceva tovarase SabinA ca tot scriu de ani de zile si voi comunistii tot ca batuti in cap comentati pe aicea!! Si v-am mai spus de miliarde de ori: Nu va convine sistemul (va simtiti oprimati) taiati-o odata in Coreea de Nord (acolo au granitele deschise pentru cetateni cu inteligenta voastra de comunisti) sau macar in judetul Vaslui!!!! Dar tai-o de urgenta de pe aicea de pe forum tovarase SabinA impreuna cu toti comunistii de pe aicea!!!!!!!!!!!

        Reply
  2. cosmin says:
    March 16, 2020 at 7:35 am

    Cand revine benzina la pretul de acum o luna, se vor mari preturile pentru ca de s-a marit pretul la carburanti 🙁
    de ce nu au coborat prturile produselor ca s-a micsorat pretul la carburanti?

    Reply
  3. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Veniţi cu... corturile la Debela Gora!
    3
    Federația Română de Gimnastică: Ana-Maria Bărbosu nu a fost suspendată, dar există o sancțiune propusă
    4
    Împreună pentru o șansă: Aradul se mobilizează pentru Natalis!
    5
    Sentință definitivă pentru pastorul care fură lemne
    6
    Comunicat de presă privind lansarea proiectului „Revitalizare și regenerare urbană oraș Pâncota”
    7
    Licitație pentru reabilitarea unor blocuri din Ineu
    8
    Tatiana Gallova continuă pe banca Aradului
    9
    Kelemen Hunor (UDMR): Săptămâna viitoare probabil că acest guvern va pica și încep negocierile
    10
    Simion: AUR la guvernare! Dacă Nicușor Dan nu se conformează, trebuie suspendat

    România

    Simion: AUR la guvernare! Dacă Nicușor Dan nu se conformează, trebuie suspendat
    3

    România

    Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere. Le transmitem curajoșilor din PNL și USR că nu ne temem de votul cetățenilor
    Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat vineri că social-democrații nu mai înaintează o altă propunere și le-a transmis „curajoșilor” din PNL și USR că PSD nu se teme de votul cetățenilor. 1

    România

    Bolojan: Nu vrem să fie dată țara pe mâna oricui și în orice condiții, cu voturile noastre. Asta deranjează
    Nu vom accepta să-l susținem necondiționat ca premier pe Sorin Grindeanu, nu vrem să fie dată țara pe mâna oricui și în orice condiții, cu voturile noastre, iar asta deranjează, a declarat, vineri seară, președintele PNL, premierul interimar Ilie Bolojan.

    România

    Nicușor Dan: Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit. PNL și-a schimbat poziția
    Președintele Nicușor Dan transmite că partidele au revenit la blocajul politic, după ce PNL se angajase marți să voteze un guvern minoritar PSD, însă ulterior și-a schimbat poziția. 1

    Local

    Ambasadorul din Ungaria a vizitat Consiliul Județean Arad
    Gabriel Șopandă, ambasadorul României în Ungaria, s-a aflat într-o vizită oficială în județul nostru.

    Local

    Nădășenii au sărbătorit victoria finală a războiului purtat cu Colțeii
    Locuitorii satului persecutat de familia Colțeu au organizat o sărbătoare în cinstea sentinței care a readus Nadășul în proprietatea locuitorilor de acolo și a statului.

    Local

    POLITIC. Falcă: „România, beneficiar al investițiilor strategice”
    Parlamentul European face un pas decisiv pentru mobilitatea militară europeană. 2

    Local

    Gratuitate pentru corturi la Perla Folk Moneasa

    România

    UE a confirmat procedura de deficit excesiv contra Bulgariei
    Consiliul Uniunii Europene a confirmat oficial decizia Comisiei Europene din iunie de a plasa Bulgaria sub procedura de deficit excesiv (EDP), cerând țării să ia măsurile fiscale corective pentru a ține sub control cheltuielile public în creștere, informează Novinite.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.