aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
România
Cioloş: Scorul naţional este un eşec pentru REPER, dar şi pentru toată mişcarea de modernizare a României

Cioloş: Scorul naţional este un eşec pentru REPER, dar şi pentru toată mişcarea de modernizare a României

la 10 June 2024 21:56
7 Comentarii

Cioloş: Scorul naţional este un eşec pentru REPER, dar şi pentru toată mişcarea de modernizare a României

10 June 2024 21:56
Scorul naţional la alegerile de duminică este un eşec pentru partidul REPER, dar şi pentru toată mişcarea de modernizare a României, afirmă europarlamentarul Dacian Cioloş, care adaugă însă că speră în constituirea unei alternative la PSD-PNL şi la extremism.
Scorul naţional la alegerile de duminică este un eşec pentru partidul REPER, dar şi pentru toată mişcarea de modernizare a României, afirmă europarlamentarul Dacian Cioloş, care adaugă însă că speră în constituirea unei alternative la PSD-PNL şi la extremism.

Trimite articolul

X

„În primul rând vreau să vă mulţumesc tuturor celor care aţi votat echipa REPER, la locale şi europarlamentare. Fiecare vot şi mesaj primit în aceste săptămâni contează mult pentru mine, pentru că a fost unul pentru seriozitate după o campanie făcută fără populism. Mulţumesc întregii echipe REPER, membrilor din toată ţara, voluntarilor care şi-au luat din timp şi au depus mari eforturi să ne ajute, dar şi donatorilor. A fost o campanie grea. Nu am avut şi nu avem banii partidelor mari, nu am avut reţelele lor şi nici nu am recurs la metode ilegale, cum am văzut în multe cazuri”, a scris Cioloş pe Facebook.

Potrivit acestuia, cele peste 300.000 de voturi primite la europarlamentare nu sunt puţine în condiţii normale, însă comasarea a crescut prezenţa şi, fără să aibă încă cifre oficiale finale, realitatea arată că REPER nu a trecut pragul electoral.

„Scorul naţional este un eşec pentru noi, dar şi pentru toată mişcarea de modernizare a României şi este un mesaj şi un duş rece pe care îl primesc cu toată responsabilitatea. Sunt multe decizii din trecut care ne-au adus aici, orgolii, semnale prost înţelese. De aceea, cred că după ce avem rezultatele finale, trebuie să judecăm şi să acţionăm pe baza lecţiilor învăţate şi a mesajului transmis de alegători, iar cei care au energia şi validarea oamenilor, să încerce rapid reconstrucţia opoziţiei centrist-liberale, fără egouri şi fantomele trecutului”, a adăugat eurodeputatul.

El este totuşi optimist în ceea ce priveşte constituirea unei alternative la PSD-PNL şi la extremism.

„Sunt optimist că o reconstrucţie are o bază solidă. Nicuşor Dan a câştigat Bucureştiul, Dominic Fritz a fost reconfirmat la Timişoara. În foarte multe oraşe, scorul cumulat al REPER, USR şi al celor doi independenţi trece de 25-30%. Este o bază solidă. De aici se poate construi o alternativă la PSD-PNL şi la extremism şi cred că încă este timp pentru un rezultat bun la parlamentare şi prezidenţiale, dacă se începe rapid această reconstrucţie. Eu îmi voi lua un timp de reflecţie asumându-mi neîndeplinirea unui obiectiv ambiţios. Dar îmi doresc ca toţi cei care au muncit şi cei care s-au mobilizat în această campanie să nu-şi piardă speranţa. Au convins într-un timp foarte scurt mulţi oameni şi trebuie să continue să creadă în idealurile, valorile şi principiile pe care le susţin”, a transmis Dacian Cioloş.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
alegeri ,
dacian ciolos ,
esec ,
reper ,
romania ,
Scorul naţional
7 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. ete, na! says:
    June 11, 2024 at 7:40 am

    Te bocea Basescu ca mori si tu te visezi mare scula.
    hai sictir!
    Nu avem nevoie de modernizare ci de Hristosul pe care voi il dati afara din lume.

    Reply
    • ete la el says:
      June 11, 2024 at 11:16 am

      Confunzi ciorbele

      Reply
    • Rio says:
      June 11, 2024 at 11:43 am

      PSD și PNL reprezintă pe Hristos, sau cum? Mai neortodocși nici că există. Corupția nu e divină

      Reply
    • zorro says:
      June 11, 2024 at 12:55 pm

      Dar ce limbaj de crestin adevarat.

      Reply
  2. Ioio says:
    June 11, 2024 at 1:47 pm

    Acum are timp sa se integreze in absolut cu bivolaru de mană….o nonvaloare si un cadavru politic ii bubosul asta ….il tin minte si acum cand in 2016 ne a ars la subventii, el , care a fost comisar european pe agricultură si care trebuia sa inteleaga mai bine ca altii sprijinirea fermierilor romani si mai ales cand a fost an calamitat . Ciolos si useristii , niste idioti care nu au inteles ca daca faci propaganda lgbt in ro te sinucizi politic.

    Reply
    • unu says:
      June 11, 2024 at 4:26 pm

      Atata l-a dus mintea. uita-te ce scor au facut acuma. I-a batut ciuma cu 700 la 0 si ei dau vina pe romani. Nu isi pun problema ca de fapt, ei sunt problema. Oricum sunt pe duca, nu apuca sa il ingroape pe iliescu impreuna…

      Reply
  3. helmut says:
    June 11, 2024 at 4:29 pm

    ciolos un sorosist notoriu.
    sa nu iti mai vad fata mancata de varsat de vant si ideile imbecile!!

    Reply
  4. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    POLITIC. Dorian Curcanu: „Cu 1 leu mergi cu tramvaiul dintr-un capăt în altul al orașului”
    3
    Drona prăbușită la Galați era rusească, confirmă NATO
    4
    Dominic Fritz va contesta la CEDO decizia ICCJ. El va solicita un vot de încredere Congresului USR
    5
    GALERIE FOTO| Moaștele Sfântului Calinic de la Cernica, aduse la Arad pentru hramul Catedralei Arhiepiscopale
    6
    Mai mulți oameni ai legii la datorie, în weekendul prelungit de Rusalii
    7
    Viitorul Arad, cel mai scump transfer!
    8
    Coreea de Sud: Cinci morți și doi răniți într-o explozie la o uzină de armament
    9
    Cod galben de furtuni, ploi torențiale și grindină în Arad și alte 29 de județe, luni și marți
    10
    Apa nu se mai plătește prin PayPoint

    România

    Dominic Fritz va contesta la CEDO decizia ICCJ. El va solicita un vot de încredere Congresului USR
    Preşedintele USR, Dominic Fritz, anunţă că va contesta la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) decizia care are ca efect interzicerea candidaturii sale la orice funcţie aleasă până în anul 2030 inclusiv.

    România

    Dominic Fritz pierde definitiv procesul cu ANI prin care a fost declarat în conflict de interese
    Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, a pierdut definitiv procesul cu ANI privind conflictul de interese constatat în legătură cu un împrumut din campania electorală din 2020. Decizia ÎCCJ menține raportul ANI și poate avea consecințe asupra mandatului său și a dreptului de a candida. 1

    România

    PNL va ataca hotărârea instanței de a suspenda efectele deciziilor BPN. Nu cedează și nu-și schimbă deciziile
    Partidul Național Liberal anunță că va ataca în termenul legal hotărârea Tribunalului Ilfov de a suspenda efectele deciziilor Biroului Politic Național al partidului referitoare la conduita parlamentarilor liberali privind votarea unui eventual guvern Veștea și precizează că decizia instanței nu afectează activitatea și opțiunile politice ale partidului.

    Mapamond

    Rusia a amenințat Ucraina cu noi „lovituri masive” după atacul major asupra Moscovei
    Rusia a amenințat joi Ucraina cu noi „lovituri masive” asupra instalațiilor militare, după un atac ucrainean de amploare asupra regiunii Moscova, care a lovit în special o rafinărie importantă, relatează AFP. 3

    România

    VIDEO
    Nicușor Dan: Viitorul guvern va fi unul prooccidental și foarte atent cu finanțele și reformele
    Viitorul guvern al României va fi unul prooccidental și foarte atent cu finanțele și cu reformele, a declarat joi președintele Nicușor Dan, înaintea începerii Consiliului European de vară, referindu-se la criza politică actuală din țara noastră. 1

    România

    Adrian Veştea şi-a anunţat intenţia de a candida pentru funcţia de preşedinte al PNL
    Premierul desemnat, Adrian Veştea, şi-a anunţat joi intenţia de a candida pentru funcţia de preşedinte al Partidului Naţional Liberal. 1

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor din data de 18-06-2026 sunt următoarele:

    Local

    Fosta zonă pentru copii de pe Ștrandul Neptun a ajuns o ruină. Se așteaptă un investitor privat
    Fosta zonă de bazine pentru copii de pe Ștrandul Neptun din municipiul Arad, cândva cel mai mare din țară, a ajuns o ruină înghițită de buruieni, după ce a fost abandonată de administrația locală în urmă cu opt ani, însă un investitor privat s-a arătat interesat să preia locul și să-l modernizeze. 5

    Mapamond

    Principalele puncte ale acordului dintre Iran și SUA
    Memorandumul de înțelegere pentru încheierea conflictului dintre SUA și Iran a fost publicat de ambele părți și semnat de la distanță de președinții american și iranian, Donald Trump și Masoud Pezeshkian. Acordul-cadru va fi urmat de 60 de zile de negocieri pentru un acord cuprinzător și conține o serie de prevederi esențiale, conform unei sinteze publicate joi de AFP. 2
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.