aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
România
Coaliţia a decis datele alegerilor prezidenţiale. Crin Antonescu rămâne candidatul comun

Coaliţia a decis datele alegerilor prezidenţiale. Crin Antonescu rămâne candidatul comun

la 8 January 2025 19:29
33 Comentarii

Coaliţia a decis datele alegerilor prezidenţiale. Crin Antonescu rămâne candidatul comun

8 January 2025 19:29
Formaţiunile politice din coaliţia de guvernământ au convenit, miercuri seara, ca primul tur al alegerilor prezidenţiale să aibă loc pe data de 4 mai, iar turul al doilea pe 18 mai.
Formaţiunile politice din coaliţia de guvernământ au convenit, miercuri seara, ca primul tur al alegerilor prezidenţiale să aibă loc pe data de 4 mai, iar turul al doilea pe 18 mai.

Trimite articolul

X

Potrivit unui comunicat de presă al PNL, Crin Antonescu rămâne candidatul comun al coaliţiei la funcţia de preşedinte al României.

Decizia referitoare la data alegerilor ţine cont de nevoia ca turul întâi al alegerilor să aibă loc în acelaşi timp cu alegerile parţiale din anumite judeţe (alegeri pentru primari în 13 comune, pentru Primăria Buşteni, Primăria Zalău şi Consiliul Judeţean Bihor) şi cu necesitatea ca datele alegerilor să nu se suprapună cu sărbătorile de Paşte şi Florii, a precizat sursa citată.

Astfel, săptămâna viitoare Guvernul va adopta ordonanţa de urgenţă şi hotărârea necesare respectării deciziilor coaliţiei.

„Coaliţia a reconfirmat că domnul Crin Antonescu rămâne candidatul acesteia pentru alegerile prezidenţiale”, se arată în comunicatul citat.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
alegeri prezidențiale reluate ,
Coalitia de guvernare ,
date noi alegeri ,
romania
33 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. si cu cine votam? says:
    January 8, 2025 at 9:15 pm

    Coalitia a ales si cu cine trebuie sa votm? Poate votam cu cine nu trebuie si anulati din nou votul legitim…
    Uite ce zic eu. Voi vota cu Georgescu si daca voi continuati cu parasuta de Crin, e treaba voastra.
    Dupa vot sper ca statul sa isi faca datoria si sa mergeti toti la puscarie.
    Sunteti uzurpatori si ilegitimi.

    Reply
    • Leo says:
      January 9, 2025 at 8:58 am

      Lovitura de stat pe fata insa de ce le e frica nu vor scapa.

      Reply
      • Aradeanu' says:
        January 9, 2025 at 1:13 pm

        Leo, ca sa fii tare trebuie sa fii leu, nu pisicuta in spatele tastaturii. Cand o sa intelegeti ca cei puternici fac legea in lumea asta, nu o sa mai faceti gargara ieftina.

        Reply
  2. rares says:
    January 8, 2025 at 9:24 pm

    Am inteles. Deci, o sa pierdeti cu căcărau. Asta nu era clar inca.

    Reply
    • Încă te creditez says:
      January 9, 2025 at 7:50 am

      Bolojane,du-te fuga înapoi la Oradea, te-ai făcut de râs în trei săptămâni cât Căcărău în toată viața.

      Reply
      • ???? says:
        January 9, 2025 at 2:06 pm

        @ Nu mai e ca pe vremea sultanilor când aprobările se luau de la Istambul, acum se anunță de la Bruxel?

        Reply
        • anotimp says:
          January 9, 2025 at 10:22 pm

          Bruxelles si Washington
          asta e Romania, o tara mica, si noi toti la fel, suntem omuleti mici cu salarii mici, cu PIB mic

          Reply
  3. klaus says:
    January 8, 2025 at 9:36 pm

    Asta inseamna ca totusi … ,,au inviat Bratienii ,, sau si-a aratat doar ,, calitatile,, de fost parlamentar !!

    Reply
  4. Emil says:
    January 9, 2025 at 6:27 am

    Deci asta a înțeles coaliția prin faptul ca românii vreau schimbare ? Să ducă pe unu vechi , înapoi ? M-a faceți să vreau să votez cu CG chiar dacă nu îmi place de el . Pana mea , mai bine îl duceați pe Iliescu

    Reply
  5. Cetatean says:
    January 9, 2025 at 7:55 am

    SE amana pana la Pasti (ma reter la Pastele Cailor). Uzurpatorul sta pana atunci pe tron ?

    Reply
  6. Nelu says:
    January 9, 2025 at 11:13 am

    Mare rusine pentru PSD,PNL.UDMR. nu aveti un candidat de doameajuta. Veti pierde din start cu somerul Cacarau. E bine caci numai asa vom scapa de voi.Va veni un nou presedinte care va dizolva parlamentul acesta de rahat si vom intra in linie dreapta noi romani batjocoriti de 35 de ani.

    Reply
    • Anonimul arădean says:
      January 11, 2025 at 10:09 am

      Da, sigur, în linie dreaptă spre Moscova 😁
      Matale cunoști situațiile în care președintele poate dispune dizolvarea Parlamentului sau doar ai avut o efuziune autoritaristă în vis? 😁

      Reply
  7. un nimeni says:
    January 9, 2025 at 11:21 am

    off , chiar nu s-au trezit deloc !! dar asta este bine pentru noi pentru demnitatea noastră pentru copii noștri.

    Reply
  8. Tuluz-Lotrec says:
    January 9, 2025 at 11:46 am

    Nu mi-l trebuie pe Gigescu, marele shaman pravoslavnic, dacopat si pro-rus, dar sa-l scoateti de la naftalina pe Cacarau, un adormit vesnic, un individ cu pauze in gandire si in viata, inseamna ca sunteti dusi cu capul. Era oricum destul de clar ca vechea clica PSDNL este dusa cu capul, iar acum reconfirma acest lucru. Tara asta isi merita soarta, vezi ce s-a intamplat acum aproape 100 de ani, istoria se repeta, iar prostanii extremisti abia asteapta sa duca Romania si Europa la vale, intru slava dictatorilor pusi pe razboaie si distrugeri.

    Reply
    • Cetatean says:
      January 9, 2025 at 4:25 pm

      Majoritatea romanilor vor un presedintwe prorus, ca sa scapam de moara de piatra financiara, impusa de cheltuielie razboiului in care am fost amestecati, fara voia noastra. Cu asa candidati, urnele de vot (daca se va tine vre-un vot !), vor fi total neglijate.

      Reply
      • zorro says:
        January 9, 2025 at 11:52 pm

        Care majoritate, panarama? Mereti voi in rusia si nu mai aveti grija asta.

        Reply
      • Tuluz-Lotrec says:
        January 10, 2025 at 11:24 am

        Doar rusofilii semi-analfabeti si frustrati doresc sa intre sub umbrela rusnaca, oamenii cu scaun la cap stiu ce gunoaie ale istoriei sunt rusnacii si nu vor sa aiba de-a face cu ei niciodata. Daca va place Rusnacia atat de mult, plecati acolo, noua nu ne trebuie saracia, teroarea si crimele orcilor, ne-au ajuns experientele istorice care au implicat rusnacii.

        Apropo cauta pe Google: “Bunicul a săpat o groapă și a ascuns cele șase fete, pentru a le salva de soldații ruși… Povești care trebuie spuse și, mai ales, nu trebuie să fie uitate”. Sa-ti amintesti ce au facut parintii tai rusnaci cand au venit in Romania cu “davai ceas, davai palton”

        Reply
      • Tuluz-Lotrec says:
        January 10, 2025 at 11:35 am

        Si apropo, in Romania si Europa nu este ohlocratie, ci democratie. Bagati bine la cap asta, mai ales voi, ciolovecii cu amenintarile in gura!

        Reply
      • Anonimul arădean says:
        January 11, 2025 at 10:11 am

        Cetatene, iar te consideri majoritatea…nu mai trece delirul ăsta de multiplicare 😁…de la prea multă șoșocioaică ți se trage 😂

        Reply
  9. un nimeni says:
    January 9, 2025 at 1:19 pm

    scăpați-ne de năpasta asta de tristă amintire de marioneta Crin Antonescu .. aveți în visterie oameni integrii erudiți și de perspectivă .. poate nu-l vedeți pe ministrul vostru SEBASTIAN BURDUJA … pt ca noi altfel mergem cu toată inima spre CALIN GEROGESCU .. alegerea voastră

    Reply
    • Anonimul arădean says:
      January 11, 2025 at 10:13 am

      Un nimeni care e “mai mulți”…Stimabile, nu ești singur în salon…vezi ce mai zic Cetatean și eu-putinică 😁

      Reply
      • un nimeni says:
        January 12, 2025 at 12:38 pm

        ar fi minunat să aveți dreptate, dar cu toții știm adevărul crunt din ministere și de caracatița cu șapte capete și rădăcini puternice înfipte în buzunarul contribuabilului și a urmașilor lui până la n„generație..

        Reply
  10. patriot says:
    January 9, 2025 at 2:01 pm

    Să vină D.ul Gerorges ! să ne scape de…. ăștia : cameră de tratamente cu CYCLON B.

    Reply
    • Anti prost says:
      January 9, 2025 at 2:43 pm

      Gazul pentru tine?

      Reply
    • tu says:
      January 10, 2025 at 1:47 pm

      Ești exact ca majoritatea filorușilor: nazist și comunist neobolșevic în acelasi timp, umplut de ură pînă la refuz si cu probleme în ce privește cunoașterea limbii române

      Reply
      • Anonimul arădean says:
        January 11, 2025 at 10:15 am

        Păi na, gugalov perevodit e slab rău…individul a învățat limba română în beciurile FSB 😁

        Reply
  11. reader says:
    January 9, 2025 at 2:08 pm

    TFL-istii nimic? Hashtagistii stau cu jointu in nas in case?

    Reply
    • anotimp says:
      January 9, 2025 at 10:28 pm

      noi nu trebuie sa iesim la rampa
      Noi, stim toate lucrurile mai bine, vom castiga!

      Reply
  12. Nico says:
    January 9, 2025 at 2:21 pm

    România calcata in picioare de slugile vandute brucselului …….

    Reply
  13. Etc says:
    January 9, 2025 at 6:41 pm

    Casa de protocol o fi gata pana-n mai?! sau mai facem o prelungire la Cotroceni…

    Reply
  14. Gabriel Vlașin says:
    January 9, 2025 at 8:43 pm

    Tuluziarist expertolog a vrut certificat verde (să ne vaccinăm tot la 6 luni), e fascinat de război fiindcă după 4 zile s-au eliminat toate restricțiile, în 24.02.2022 a apărut nenorocirea de război, iar la 01.03.2022 a dispărut Covidul. Îi dorim viață lungă, iar Dumnezeu să-l lase în voia sorții.

    Reply
    • Tuluz-Lotrec says:
      January 10, 2025 at 1:50 pm

      Asta-i cand ai o minte densa si o privire de bovina, Gabitza draga.

      Reply
    • Anonimul arădean says:
      January 11, 2025 at 10:18 am

      Nici covidul nu a dispărut, dar nici prostia matale 🤷🏻‍♂️, în consecință ești taman potrivit pentru a fi susținător al tovarășului Țăcăneală Georgescu

      Reply
  15. Cele mai citite știri

    1
    Circulația automarfarelor pe teritoriul Ungariei, program modificat pe fondul temperaturilor extreme
    2
    POLITIC. Falcă: „România, beneficiar al investițiilor strategice”
    3
    UPDATE. Accident pe DN7, la Căpruța. Posibilă persoană încarcerată
    4
    Grindeanu: Astăzi am convenit cu o parte dintre liderii politici principiile generale ale unui viitor acord
    5
    Radu Marinescu (PSD): PNL - USR vor doar ei, minoritari și, dacă se poate, veșnici
    6
    Două zile de film în Underground Festival
    7
    Patru ore de luptă cu flăcările, în Arad
    8
    Bahrain și Kuweit denunță noi atacuri iraniene, iar Manama cere acțiune internațională
    9
    Serbia: Președintele Vucic anunță că va demisiona în curând și că vor urma alegeri generale anticipate
    10
    8 lucruri pe care nu le știai despre osteopatie

    Local

    UPDATE. Accident pe DN7, la Căpruța. Posibilă persoană încarcerată
    Pompierii intervin cu un echipaj de descarcerare, iar la fața locului au fost trimise și două ambulanțe ale Serviciului de Ambulanță Județean Arad.

    Mapamond

    Zelenski anunță plecarea comandantului șef al armatei ucrainene, generalul Oleksandr Sîrski
    Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a anunțat marți demiterea comandantului-șef al armatei, generalul Oleksandr Sîrski, pe care l-a înlocuit cu popularul comandant al forțelor interarme, generalul Mihailo Drapatîi, pe fondul nemulțumirilor apărute după plecarea ministrului apărării, notează AFP. 1

    România

    Ministerul Muncii: Decizia Curții de Apel București nu împiedică dialogul social privind viitoarea lege a salarizării
    Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului şi Solidarităţii Sociale (MMFTSS) susţine că hotărârea Curţii de Apel Bucureşti privind suspendarea demersurilor legate de viitoarea lege a salarizării nu împiedică desfăşurarea consultărilor cu partenerii sociali şi a activităţilor de fundamentare tehnică, precizând că instituţia nu a iniţiat un proiect de lege, ci a elaborat un document de lucru pentru o posibilă iniţiativă parlamentară. 1

    România

    PNL pierde și la CAB un proces privind convocarea Congresului Extraordinar
    Curtea de Apel București a confirmat marți o decizie a Tribunalului București privind suspendarea hotărârii PNL de a convoca Congresul Extraordinar al partidului din 21 iunie.

    România

    Federația SANITAS obține în instanță suspendarea procedurii pe proiectul legii salarizării
    Curtea de Apel București a admis marți o cerere a Federației SANITAS și a dispus suspendarea procedurii proiectului legii salarizării personalului plătit din fondurile publice publicat pe site-ul Ministerului Muncii. 6

    ARADON Sport local

    Liga 4 va avea 12 echipe, două serii în Liga 5

    ARADON Sport local

    Hog Slat s-a oprit în sferturi

    ARADON Sport local

    Trei medalii arădene la „naţionalele” de atletism

    Local

    Privegherea Sf. Pantelimon, duminică, la Schitul de la Frumuşeni
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.