„Urmare a acelei consultări interne, nu mai putem avea un guvern cu Ilie Bolojan prim-ministru și asta nu au spus doar membrii PSD, Parlamentul României a spus asta printr-o moțiune de cenzură votată de 281 de parlamentari”, a arătat el.
De asemenea, a adăugat Grindeanu, PSD exclude o alianță în afara partidelor pro-occidentale.
„Astea sunt principiile pe care noi le-am transmis președintelui, astfel încât, urmare a consultărilor, să se încerce să se ajungă la o soluție”, a arătat liderul social-democrat.
Potrivit unor surse politice, PSD are în vedere formarea unui guvern care să acopere aceeași coaliție, dar fără Ilie Bolojan. Social-democrații consideră că un premier tehnocrat este „varianta mai slabă” și preferă un premier politic.
Sursa: AGERPRES
Trimite articolul
XArtistu’ ăsta încă nu a aflat că dpdv politic este mort!
Grindeanu e cel mai bun președinte PSD deoarece va duce ciuma roșie la pierire politică. Probabil după alegerile din 2028 va fi absorbit sau va fuziona cu AUR și vor înființa Coaliția pentru Umilirea Românilor…😁