‘Am citit cu atenție postarea doamnei Oana Gheorghiu. Înțeleg indignarea, mai ales când nu citești prima pagină din document. Dacă ar fi citit-o, ar fi observat că memorandumul a fost inițiat de Mihnea Claudiu Drumea, colegul de partid al domnului Ilie Bolojan. Dacă tot a făcut efortul să îl publice, să îl și citim împreună. Până la capăt, nu doar până unde convine. Doamna Gheorghiu confundă ‘propunere’ cu ‘aprobare’. Memorandumul conține trei liste distincte, nu una singură. Lista propunerilor brute primite de la Ministerul Energiei, Ministerul Transporturilor, Bursa de Valori București și Fondul Proprietatea (paginile 5-6). De aici a copiat doamna Gheorghiu lista ei roșie. Lista intermediară rezultată după ședințele de lucru – 6 companii (pagina 6). Lista finală propusă Guvernului spre aprobare (pagina 9, ‘Concluzii’) – trei companii: CNCIR, Compania Națională Administrația Porturilor Maritime, Societatea Carpatica Feroviar România’, transmite Grindeanu, miercuri, pe Facebook.
El adăugă că TAROM, Compania Națională Aeroporturi București, Aeroportul Timișoara, CEC Bank, Poșta Română, Loteria, ROMGAZ, ELCEN, CNAIR, Salrom, Eximbank nu sunt în lista finală, ci sunt propuneri respinse.
‘Doamna Gheorghiu le prezintă ca propuneri aprobate. Asta nu este o interpretare diferită a faptelor. Este o inversare a lor! Nu am avizat ‘vânzarea’ niciunei companii. Ce am avizat, ca ministru al Transporturilor, este un memorandum tehnic care: analizează cadrul legal aplicabil unei eventuale listări, enumeră propunerile primite de la diverse instituții, filtrează acele propuneri și propune Guvernului o listă scurtă de trei companii. Avizul meu privește documentul în ansamblu, inclusiv concluziile lui, adică inclusiv excluderea TAROM, CNAB și a celorlalte companii pe care doamna Gheorghiu le prezintă ca fiind ‘avizate de mine’. A spune că am avizat listarea TAROM pe baza unui document care explică de ce TAROM nu este propusă pentru listare este, ca să fiu blând, un exercițiu de imaginație’, menționează președintele PSD.
Acesta afirmă că memorandumul este mai prudent decât îl prezintă Oana Gheorghiu.
‘Pentru cei care chiar îl citesc, nu doar îl folosesc ca recuzită: Complexul Energetic Oltenia (pagina 8): listarea ‘se poate lua în considerare după implementarea Planului de restructurare’. Adică nu acum. TAROM (pagina 7): ‘nu au fost impuse statului român obligații cu privire la privatizarea companiei’ prin decizia Comisiei Europene. Adică nu este obligatorie. CNCIR și Complexul Energetic Oltenia: se cere expres avizul CSAT și Hotărâre de Guvern separată – pentru că sunt societăți de interes strategic național, cu protecții suplimentare prevăzute de lege. Documentul nu este un manifest de privatizare. Este un exercițiu de prudență administrativă, cu filtre succesive și salvgardări legale’, precizează el.
Președintele PSD susține că ținta 443 nu este o invenție a sa, este o obligație asumată de România.
‘Jalonul 443 din PNRR – ‘cel puțin 3 companii de stat listate / de tip lease / restructurate în domeniul energiei și al transporturilor’ este: asumat prin Planul Național de Redresare și Reziliență, negociat cu Comisia Europeană, recomandare a Comitetului de Guvernanță Corporativă al OCDE (pagina 9 a memorandumului), condiție pentru aderarea României la OCDE în 2026. Eu nu am inventat această țintă. Eu, ca ministru, am avizat un document tehnic care propune modul cel mai prudent de a o îndeplini – cu trei companii, nu cu douăzeci! A susține că ‘Grindeanu voia să vândă țara’ pentru că am avizat implementarea unei obligații PNRR este o acuzație care, dacă ar fi adevărată, ar trebui adresată guvernelor care au negociat și semnat PNRR, nu unui ministru care îl execută. ‘Listare la bursă’ nu înseamnă ‘vânzarea companiei’. Memorandumul descrie clar mecanismele avute în vedere: majorare de capital social prin aport privat – statul rămâne acționar majoritar, pachete minoritare (de exemplu, 20% la Carpatica Feroviar), în cazul Fondului Proprietatea – vânzarea participațiilor deja deținute de Fond, nu de stat direct’, declară acesta.
Sorin Grindeanu încheie spunând că ‘o problemă cronologică’ pe care Oana Gheorghiu pare să o fi ratat, dar care este cea mai importantă – memorandumul a fost inițiat de către Mihnea Claudiu Drumea de la PNL.
‘În concluzie: iei un document real, îl scoți din context, citezi lista pe care o respinge ca și cum ar fi lista pe care o aprobă, ignori concluziile, ignori cronologia, adaugi steaguri roșii în Facebook și aștepți reacțiile’, conchide acesta.
Sursa: AGERPRES
Trimite articolul
XRânjet, de ce ai semnat?
-
Să facă ce știe PSD mai bine, să-și bage lovele in jeburi
-
Madam sorosist oenghista fără meserie a cărui guvern tocmai a fost evacuat, vroia să “atribuie” ….. prin “procedura accelerată” resursele statului administrate de companiile României. Către străini bineînțeles 🙁
-
Pricepi din economie cat pricepe si catelul meu. Esti la acelasi nivel cu el, doar ca, din pacate, tu ai drept de vot si de reproducere, el fiind castrat.
-
-
-
Ce să-i răspunzi la una fără calificare ca membra aia de oenge sorosista gheorghiu ? 🙂
Asa sa-i ajute Dumnezeu!
UNIUNEA SABOTATI ROMÂNIA face ce știe mai bine ,,diversiune”. Ptr. a-și acoperi mizeriile privind vânzarea unor pachete de acțiuni de la cele mai profitabile societăți, vezi ROMÂNIA, CEC, HIDTOELECTRICA, arunca pe piața societățile cu pierderi de care Userista trebuia sa-se ocupe. Acești useristi cu 7% au un tupeu ordinar, bazându-se pe faptul că sunt agresivi și gălăgioși, trebuie ca electoratul sa-i trimită la gropa de gunoi a istoriei. Tot ce fac este contrar intereselor României.
-
Mai schimbă placa, coa*e!
-
Ce manipulări penibile. Grindene, tu ești?
-
E Șoșoaca
-
-
AUR = Alianța pentru Unirea Rușilor
Românii s-au săturat de jaful făcut de înaltă poartă a hursulei. Urgent încă alegeri anticipate și guvern românesc nu a soroșiților.
-
Prostane ! daca nu ar fi fost UE sa va mai traga de urechi , a ti fi furat si mortii din morminte , jeguri umane bolsevice si mizerabile
-
Ceea ce am constatat im mai multe postari ale celor care au ideologia ta politica este ca vehiculeaza acelasi tip de limbaj si au celasi respect fata de cei cu o opinie politica diferita. Pacat de acest nivel suburban lipsit de orice educatie.
-
Zise unul care il sustine pe Simion cu al sau ‘te agresez sexual scroafo’
-
-