aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
România
Ministrul Oana Țoiu va conduce delegația României la Adunarea Generală ONU

Ministrul Oana Țoiu va conduce delegația României la Adunarea Generală ONU

la 18 September 2025 20:34
7 Comentarii

Ministrul Oana Țoiu va conduce delegația României la Adunarea Generală ONU

Foto: Facebook/Oana Țoiu
18 September 2025 20:34
Ministrul Oana Țoiu va conduce delegația României la Adunarea Generală ONU și va susține intervenția națională în plenul înaltului for, informează Ministerul Afacerilor Externe (MAE).
Ministrul Oana Țoiu va conduce delegația României la Adunarea Generală ONU și va susține intervenția națională în plenul înaltului for, informează Ministerul Afacerilor Externe (MAE).

Trimite articolul

X

Potrivit unui comunicat MAE transmis AGERPRES, în perioada 22-29 septembrie, șefa diplomației române va conduce delegația României la segmentul la nivel înalt al celei de-a 80-a sesiuni a Adunării Generale a ONU (UNGA).

Pe 29 septembrie, Oana Țoiu va susține intervenția națională în plenul UNGA, ocazie cu care va prezenta obiectivele și prioritățile României pe durata întregii sesiuni. Sprijinul pentru multilateralismul eficient, Carta ONU și dreptul internațional, promovarea și respectul pentru drepturile omului și asigurarea premiselor pentru dezvoltare durabilă se regăsesc printre prioritățile majore ale României la această sesiune a Adunării Generale a ONU.

Vor fi abordate, atât în intervenția națională, cât și în diverse formate de discuții, regional, securitatea europeană și a României în condițiile violărilor premeditate și provocatoare ale spațiului aerian și încălcărilor flagrante de către Federația Rusă a dreptului internațional. Oficialul român va evoca importanța eforturilor conjugate pentru pace și oprirea războiul de agresiune al Federației Ruse împotriva Ucrainei care are implicații la nivel global și regional. De asemenea, va aborda situația din Orientul Mijlociu și importanța eforturilor pentru eliberarea ostaticilor și asistență umanitară la scară largă în Fâșia Gaza, precum și pentru o soluție de pace durabilă în Orientul Mijlociu, bazată pe principiul celor două state, care să asigure securitatea regională și să excludă Hamas și organizații teroriste, menționează sursa citată.

Un alt subiect de interes este denunțarea acțiunilor sistematice de propagandă, manipulare informațională și interferență care utilizează instrumente hibride, ale Federației Ruse în Republica Moldova. Totodată, ministrul român va aborda subiecte ce privesc procesele în desfășurare care vizează reforma ONU.

Tema celei de-a 80-a sesiuni a Adunării Generale a ONU este ‘Mai bine împreună: 80 de ani și pe mai departe pentru pace, dezvoltare și drepturile omului’.

Ministrul Afacerilor Externe va participa, în acest context, la o serie de evenimente organizate în marja segmentului la nivel înalt al celei de-a 80 sesiuni a Adunării Generale, printre care Ceremonia de nivel înalt pentru a marca 80 de ani de la crearea ONU; Evenimentul la nivel înalt pentru marcarea a 30 de ani de la aniversarea celei de-a IV-a Conferințe Mondiale dedicate drepturilor femeilor (Beijing+); Reuniunea informală a miniștrilor afacerilor externe UE; Conferința privind soluția celor două state, organizată de Franța și Arabia Saudită, privind situația din TPO (22 septembrie); Recepția anuală găzduită de către Președintele SUA în contextul AG ONU (23 septembrie); Reuniunea ministerială în pregătirea Summit-ului UE-CELAC; Cel de al Cincilea Summit al Platformei Internaționale Crimeea și la alte reuniuni pe tema agresiunii împotriva Ucrainei; Evenimentul la nivel ministerial al Rețelei Punctelor Focale pentru tema Femeile, Pacea și Securitatea; Dineul transatlantic organizat de către Secretarul de Stat american, Marco Rubio (24 septembrie) și reuniunea informală a miniștrilor care sprijină activitatea Curții Penale Internaționale CPI (25 septembrie).

Cu ocazia prezenței la New York a ministrului Afacerilor Externe, vor avea loc și întrevederi bilaterale cu omologi, oficiali ONU, alți interlocutori (reprezentanți ai organizațiilor evreiești, ai mediului academic), participări la reuniuni cu omologi în diverse formate regionale (ICE, SEECP, cvadrilaterala România-Bulgaria-Croația-Grecia), întâlniri cu membri ai comunității de români din SUA, precum și participări la dezbateri și întrevederi în mediul academic (Universitatea Princeton și Georgetown) și cu mediul de afaceri.

De altfel, Oana Țoiu este la Washington, joi, context în care va avea o serie de întâlniri cu membri ai Congresului american: James Risch – președintele Comitetului pentru relații externe al Senatului, Brian Mast – președintele Comitetului pentru relații externe din Camera Reprezentanților, Tom Suozzi – co-președinte al grupului de prietenie cu România, Steve Daines – senator, președintele subcomitetului pentru Europa din Comitetul pentru relații externe al Senatului, William Keating – co-președinte al subcomitetului Europa din Comitetul pentru Afaceri Externe al Camerei Reprezentanților, precizează comunicatul MAE.

Prima zi se va încheia cu o întâlnire cu profesioniști români din zona Washington D.C. și cu o activitate în cadrul unor multiple instituții internaționale, agenții americane, companii, universități sau think-tank-uri.

Conform sursei citate, vineri și sâmbătă ministrul Oana Țoiu va fi la Chicago. În program sunt prevăzute întâlniri cu Michael Turner – membru al Camerei Reprezentanților, co-președinte al grupului de prietenie cu România, și o vizită la Muzeul Memorial al Holocaustului. Șefa diplomației va participa și la o masă rotundă organizată la Universitatea Georgetown, va avea o întâlnire cu studenți și profesori români și o întâlnire cu Consiliului de Afaceri Americano-Român (AMRO).

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
a 80-a sesiune ,
Adunarea Generală ONU ,
Ministerul Afacerilor Externe (MAE) ,
oana toiu ,
romania ,
va conduce delegația României
7 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. optimist says:
    September 19, 2025 at 10:26 am

    Sa fim optimisti : vai de noi !!!

    Reply
  2. o nu organizația nebunilor says:
    September 19, 2025 at 10:39 am

    Una ilegală ce merge la bolnavii ce vor sa facă război prin informații mincinoase menite să distrugă țări întregi din estul continentului european.

    Reply
    • Tuluz-Lotrec says:
      September 19, 2025 at 1:39 pm

      Iar ai baut prea mult lapte fermentat de iac si ti s-a urcat conspirationita la cap.

      Reply
      • Tututuluz-Codobelc Albalux 4 cu spume says:
        September 20, 2025 at 11:29 pm

        Cand nu ai argumente repeti ce te-a invatat mama ta🤣🤣🤣

        Reply
        • Tuluz-Lotrec says:
          September 21, 2025 at 11:00 am

          Sa incerci sa aduci argumente unui prost e ca si cum ai incerca sa rationezi cu un bolovan. Da va “fii” bine, trebuie doar “sa fugeti” in Rusia, de unde ati venit

          Reply
    • Rusul belicos says:
      September 19, 2025 at 6:32 pm

      Război avem deja, declanșat de Putin

      Reply
  3. unul says:
    September 21, 2025 at 3:07 pm

    Multumim doamnei (domnisoarei) Toiu pentru tot ce face pentru tara noastra si sa ii uram succes in discutiille care le are acolo pentru tara noastra.

    Reply
  4. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Adi Mihalcea pare că nu are soluții: „Este oribil ce se întâmplă”
    3
    Guvern: Clarificări aduse OUG 52/2025 în scopul menținerii disciplinei financiare și limitării risipei bugetare
    4
    UTA trebuie să-și depășească limitele cu FCSB
    5
    Liga 6 - Un podium cu echipe noi
    6
    Summit-ului Asociației România fără Orfani vine la Arad
    7
    POLITIC. Dorian Curcanu: „Primăria și CMCA să intervină în problema prețurilor de la UTA”
    8
    România taie legăturile cu Rusia: plafonarea gazelor se încheie iar prețul va crește semnificativ
    9
    Poveştile Caravanei de Sănătate
    10
    Comisarul european pentru economie vine la București pentru discuții cu privire la evoluțiile bugetare și PNRR

    UT Arad

    Adrian Mihalcea refuză să vorbească de play-off
    Antrenorul echipei UTA nu vrea să pună presiune pe elevii săi, chiar dacă echipa a urcat pe locul 6.

    UT Arad

    Victorie uluitoare pentru UTA: Gol, la ultima fază!
    A. Roman a adus trei puncte mari, cu o rachetă din lovitură liberă. Arădenii, pe loc de play-off.

    Local

    FOTO. Zeci de elevi față în față cu cea mai importantă decizie: alegerea carierei
    Colegiul Național „Vasile Goldiș” Arad a găzduit prima ediție a evenimentului Career Day, un demers amplu prin care elevii au avut ocazia să intre în dialog direct cu profesioniști din multiple domenii – de la educație, medicină și inginerie, până la drept, IT și ordine publică.

    Mapamond

    Statele UE aprobă o înăsprire a politicii privind migrația, deschizând drumul către trimiterea de migranți în centre din afara UE
    Statele UE și-au adoptat luni poziția asupra unei legi europene menite să accelereze și să simplifice procedurile pentru returnarea persoanelor aflate ilegal în alte state membre, permițându-le între altele statelor membre să înființeze centre de returnare în țările terțe.

    Local

    Trei incendii lichidate de pompieri, în weekend

    Local

    Țigări în valoare de 81 de mii de lei, confiscate la Nădlac
    Poliţiştii de frontieră de la Nădlac au depistat într-un microbuz condus de un cetățean bulgar peste 54.000 de țigarete ascunse în diverse compartimente ale mijlocului de transport.

    Local

    A patra expediție umanitară Offroad Club Arad se pregătește de drum
    Offroaderii arădeni care duc Crăciunul în satele uitate din județ îi invită pe arădenii care vor să contribuie la această expediție să susțină financiar demersul lor. 1

    Local

    Termen nou pentru podul hobanat
    Proiectul trece din categoria „lucrări nefinalizate” în cea de „finalizat, dar nefuncțional”, status care rămâne valabil până la parcurgerea etapelor necesare în vederea recepției finale. 3

    Local

    Noi șantiere pentru 2026, în Arad
    3
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.