aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
România
Ministrul Sănătății la Timișoara: „În continuare există spitale unde nu se găsește Paracetamol”

Ministrul Sănătății la Timișoara: „În continuare există spitale unde nu se găsește Paracetamol”

la 23 August 2025 13:37
6 Comentarii

Ministrul Sănătății la Timișoara: „În continuare există spitale unde nu se găsește Paracetamol”

Foto: Tion
23 August 2025 13:37
Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății, a declarat, vineri, în timpul unei vizite la Timișoara, că sistemul de sănătate se va colapsa în curând dacă nu vor fi luate unele măsuri. Acesta știe că unele spitale nu au medicamente banale, precum Paracetamol sau Algocalmin.
Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății, a declarat, vineri, în timpul unei vizite la Timișoara, că sistemul de sănătate se va colapsa în curând dacă nu vor fi luate unele măsuri. Acesta știe că unele spitale nu au medicamente banale, precum Paracetamol sau Algocalmin.

Trimite articolul

X

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății, s-a aflat, vineri, la Timișoara. Acesta a vizitat șantierul viitorului Institut Regional Oncologic Timișoara de pe Calea Torontalului, precum și șantierul viitorului Centru de Mari Arși de lângă Spitalul Județean, unde lucrările sunt foarte avansate, conform Tion.ro.

Întrebat dacă următorul pachet de măsuri de austeritate va include și domeniul sanitar, Rogobete a spus:

„Ele (n.r. – măsurile) nu au fost făcute pe genunchi, nu au fost făcute de un grup de oameni cu ușile închise într-un birou. Ele au fost realizate cu profesioniști din sănătate în primul rând, am consultat sindicatele, am consultat societățile profesionale, am consultat universitățile și ele au lucrat împreună cu oameni din sistem tocmai pentru a veni în sprijinul sistemului. Eu înțeleg că rezistența la schimbare este una mare de obicei, dar mulți spun că acest sistem nu mai funcționează bine, și este o realitate, vă confirm. Am spus public și o mai spun, dacă nu schimbăm ceva în sistemul de sănătate acesta se va colapsa în curând”.

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății, a precizat că măsurile care urmează să fie adoptate vor veni în sprijinul pacienților.

„În continuare există unități sanitare unde nu se găsește Paracetamol. Există unități sanitare în 2025 unde pacienții sunt trimiși să-și cumpere Algocalmin. Eu nu pot să ascund această realitate, toate măsurile cu care venim acum sunt în sprijinul în primul rând al pacientului, și în al doilea rând vin în sprijinul sistemului pentru a-l reașeza”, a afirmat ministrul Sănătății.

Alexandru Rogobete a mai declarat la Timișoara că șefii de secții din spitale vor participa la concursuri pentru acele posturi.

„Orice decizie are în spate un volum mai mic sau mai mare de presiuni, eu cred că le-am depășit printr-un dialog continuu cu universitățile, și da, șefii de secție nu vor mai fi numiți direct de către universități, ci vor parcurge un concurs, așa cum parcurge orice medic care se angajează într-un spital public”, a mai punctat ministrul.

Sursa: Tion.ro

Trimite articolul

X
Taguri:
Alexandru Rogobete ,
lipsă medicamente ,
ministrul sanatatii ,
reforma ,
sistemul de sanatate ,
spitale
6 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Oare ne mai scapa cineva ? says:
    August 23, 2025 at 1:52 pm

    La Arad aveți cel mai bun caz din țară , la boli infecțioase a fost pusă o doctorița care nu are 6 luni de specialitate și facultatea a pus o !!!! Nici o gardă nu avea făcută și a ajuns șef……pentru ca o facultate privată ne conduce un spital de stat !!

    Reply
  2. Ana says:
    August 23, 2025 at 10:35 pm

    Noi, momentan, nu avem presedinte si amatorul vorbeste de Paracetamol. Pai luati banii de la culte si faceti spitale.

    Ah, stai. Ca dupa Colectiv nu s-a schimbat nimic. Multumim, ciuma galbena!

    Reply
    • biserica besericoasa says:
      August 25, 2025 at 11:21 am

      cum sa se ia bani de la beserici, de unde mai primesc politicienii voturi atunci?? besericile, cultele si tot ce misca in religie e o mafie imensa, aducatoare de voturi din partea oilor

      Reply
  3. realitate says:
    August 24, 2025 at 9:47 am

    Avem ministri care in marea majoritate sunt paraleli cu domeniile ce le pastoresc,insa au spate politic; ei si dupa punct scriu cu litera mica,si au pretentia ca dupa ce parasesc postul,sa ramana in urma lor o asa zisa reforma,de fapt un nimic,asa cum sunt si ei,repet,in marea majoritate, Si asta nu de azi de ieri,ci de mai bine de 30 ani.

    Reply
  4. un nimeni says:
    August 24, 2025 at 12:46 pm

    Primul ? oare primul ?! Ministru al Sănătății ! complet aerian , integral decuplat de realitate, dar cu multe vorbe mari la bord..

    Reply
  5. TEOFANIA says:
    August 24, 2025 at 8:30 pm

    Investigati si la Spitalul judetean din Arad.
    Aveti 2 cazuri de medic sef numiti de catre universitate cu incalcarea Legii 95 din 2006 – articolul 185 si anume nu au 5 ani vechime.
    Interesati-va sa vedeti si cum au fost date dispozitiile de numire in cazul lor, adica daca au avut toate semnaturile necesare.

    Reply
  6. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Nașterea, între minune și știință!
    3
    Vacanța a luat sfârșit la UTA
    4
    PSD a decis să își asume guvernarea. Grindeanu - propunerea de premier
    5
    VIDEO| Un livrator din Sri Lanka ar fi fost lovit de un agent de pază în curtea Spitalului Județean
    6
    Liderul senatorilor liberali: Posibilitatea sesizării CCR privind desemnarea lui Adrian Veștea ca premier - discutată în ședința PNL
    7
    Spectacolul „Kean”, în competiția din Ungaria
    8
    CS Vladimirescu, campioană la juniori C
    9
    Secția de Istorie a Complexului Muzeal Arad se redeschide după primele modernizări din ultimii 50 de ani
    10
    Baic Istoria nestiuta din spatele BAIC: Gigantul global a sosit in Oradea, Arad si Deva prin intermediul primului dealer oficial din Romania – Carbenta Com

    România

    PSD a decis să își asume guvernarea. Grindeanu - propunerea de premier
    Biroul Permanent Național al PSD a decis miercuri, în unanimitate, ca partidul să își asume guvernarea, iar președintele social-democraților, Sorin Grindeanu, să fie propunerea de premier.

    Local

    Arestat după ce și-a bătut soția și a amenințat că dă foc casei
    La data de 24.06.2026, procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Lipova a formulat o propunere de arestare preventivă față de inculpatul C.D., cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de lovire sau alte violențe în modalitatea violenței în familie, amenințare și distrugere.

    Local

    Penalizări record la Municipal. Tehnodomus plătește 51.658,38 lei pe zi
    Firma Tehnodomus este penalizată cu 51.658,38 lei pentru fiecare zi de întârziere a proiectului de modernizare a Spitalului Municipal, începând din data de 1 iunie.

    Local

    27 de intervenții pentru pompierii arădeni, în ultimele 24 de ore
    Pe lângă solicitările SMURD, pompierii au intervenit și pentru stingerea a două incendii de vegetație uscată care au afectat în jur de 500 de metri pătrați.

    România

    Cătălin Predoiu: Nu voi contesta o eventuală decizie a PNL de excludere. O voi lua ca atare
    Liberalul Cătălin Predoiu, ministru interimar al Afacerilor Interne, a declarat, miercuri, că nu va contesta o eventuală excludere a sa din PNL, arătând că e un „paradox” faptul că „cei care au votat un Guvern care includea liberali sunt considerați suspecți de neloialitate, dar votarea unui Guvern simplu PSD, chiar și cu condiții, este în regulă”.

    România

    Surse: Liderii PNL, USR și UDMR discută miercuri pe tema unui Guvern minoritar
    Președintele PNL, Ilie Bolojan, liderul USR, Dominic Fritz, și președintele UDMR, Kelemen Hunor, urmează să aibă discuții miercuri pe tema formării unui Guvern minoritar și a unei propuneri de premier, au precizat, pentru AGERPRES, surse politice.

    Local

    Examenul auto se va susține și în două sâmbete din iulie
    Deși programările la traseu au ajuns aproape la zi, Prefectura anunță organizarea a două sesiuni suplimentare de susținere a probei practice, în luna iulie.

    Local

    Canicula impune măsuri speciale pentru angajați
    Perioadele cu temperaturi caniculare impun măsuri speciale pentru asigurarea protecției angajaților.

    Local

    Un tânăr pădurar din Arad, prins cu lemn furat, la Sânpetru German
    D.D.M., în vârstă de 24 de ani, pădurar în cadrul Ocolului Silvic „Iuliu Moldovan”, a fost prins furând material lemnos de peste 10 mii de lei.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.