aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
România
Propaganda online pentru regimul comunist crește pe rețelele sociale, avertizează IICCMER

Propaganda online pentru regimul comunist crește pe rețelele sociale, avertizează IICCMER

la 26 November 2025 08:22
13 Comentarii

Propaganda online pentru regimul comunist crește pe rețelele sociale, avertizează IICCMER

foto: pexels.com
26 November 2025 08:22
Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc (IICCMER) a atras atenția asupra unei creșteri alarmante a propagandei online pentru regimul comunist, fenomen care poate reprezenta o amenințare pentru societate, în special pentru tineri.
Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc (IICCMER) a atras atenția asupra unei creșteri alarmante a propagandei online pentru regimul comunist, fenomen care poate reprezenta o amenințare pentru societate, în special pentru tineri.

Trimite articolul

X

Analiza, realizată de Didona Goanță, consultant în comunicare strategică și colaborator al Institutului, a fost prezentată în cadrul mesei rotunde „Bătălia pentru memorie: amnezii și nostalgii colective”, desfășurată în această lună la sediul IICCMER.

Datele arată că aproximativ 130 de milioane de vizualizări au fost generate de doar 200 de postări pe TikTok, ceea ce indică o expunere semnificativă a tinerilor la mesaje cu conținut pro-comunist și extremist.

Potrivit raportului, cele mai frecvente teme ale postărilor includ: portretizarea lui Nicolae Ceaușescu ca „patriot” și „lider autentic”, evidențierea presupuselor realizări ale regimului comunist, elogierea achitării datoriei externe din perioada respectivă și compararea situației economice din trecut cu cea actuală, precum și promovarea ideii de independență și suveranitate.

Specialiștii au identificat două tipuri principale de pagini care răspândesc astfel de mesaje:

• Conturi vechi, create încă din 2017, care inițial au câștigat încrederea utilizatorilor prin conținut emoțional, cum ar fi clipuri cu animale sau materiale sentimentale, și care ulterior au început să promoveze propaganda comunistă
• Conturi de troli și boți, apărute după 2021, concepute exclusiv pentru manipulare, care postează zilnic mesaje pro-comuniste, cu intensificare în perioadele electorale. Aceste pagini generează în medie 1–2 postări pe zi

Mai multe detalii AICI.

Trimite articolul

X
Taguri:
crește pe rețelele sociale ,
Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc (IICCMER) ,
Propaganda online ,
Propaganda pentru regimul comunist ,
romania
13 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. "Ânainte" tovarăși says:
    November 26, 2025 at 9:41 am

    Analfabetismul funcțional își spune cuvântul

    Reply
    • Tuluz-Lotrec says:
      November 26, 2025 at 1:03 pm

      Să pleacă in rusia comunistii!!!

      Reply
      • Trăiască suveranismul deșucheat says:
        November 26, 2025 at 6:20 pm

        Să fugem în Rusia ne luăm de mânuri toți suveraniștii Daciei libere âmpreună cu domnul nostru Georgescu mergem ânapoi acasă!! DA!! URAAAAAA

        Reply
        • Sektor says:
          November 27, 2025 at 6:57 am

          raspuns de pacient la psihiatrie

          Reply
          • Tuluz-Lotrec says:
            November 27, 2025 at 10:51 am

            Macar noi recunoastem ca suntem pacienti.

          • Meșteșugarul says:
            November 27, 2025 at 12:35 pm

            Lasă sektoristule că după ce faci și tu nițică școală nu o să mai scrii ”vrem turu doi ânapoi” 😉

  2. klaus says:
    November 26, 2025 at 11:34 am

    Eu tot zic ca nenea Bolo prin masurile pe care le ia face campanie electorala pentru AUR ,si cine stie poate si PCR !!

    Reply
  3. GR says:
    November 26, 2025 at 1:07 pm

    Propaganda poate sa existe, asta nu inseamna ca are si adepti!
    Noi care am trecut prin asta suntem caliti, n-as vedea generatia z la asa restrictii,. Darr cine nu invata din greselile altora, o merita!

    Reply
  4. Nu e asa says:
    November 27, 2025 at 7:28 am

    Dacă spui ca pe vremea lui Ceaușescu era mai bine decât acum nu înseamnă că faci propagandă comunistă.
    Comunismul este de sorginte iudaica și onseamna ateism, globalism și controlul absolut al lumii cu anihilarea completă a libertății individuale.
    Pe de altă parte, Ceaușescu a fost un naționalist suveranist care a plătit integral datoria externă și care a operat mereu pentru binele României.
    Iliescu de altfel a spus clar ca predecesorul lui a intinat idealurile înalte ale comunismului.

    Reply
    • Maximus says:
      November 27, 2025 at 5:15 pm

      Numa’ ce-ai descalecat de pe viezurele dacic si te-ai si apucat sa debitezi tampenii

      Reply
  5. CG!!!!!!! says:
    November 27, 2025 at 5:13 pm

    Vrea să ne omoare oculta mondială și ne bagă cipsuri în Pecsic și carduri în creer. Domnul nostru Georgexu nea avertizat. Amin.

    Reply
    • Tuluz-Lotrec says:
      November 27, 2025 at 9:50 pm

      Bravo Expertologule. Asa trebuie!!!

      Reply
  6. Radu says:
    November 28, 2025 at 8:46 am

    Este adevărat ce spune articolul, dar omite un lucru:
    – s-a înmulțit și propaganda grețoasă și elogioasă la adresa “conducătorilor iubiți” și a “mirificei vieți” pe care aceștia ne-o hărăzesc.
    Oare unde am mai văzut așa ceva…? 🤔
    Uauuu…! Exact în comunism !!!

    Alte asemănări trecut-prezent ?
    O mulțime.

    Diferențe…?
    1 Atunci n-aveai voie să comentezi; acum poți s-o faci și nu te bagă nimeni în seamă.
    2. Atunci nu prea avea ce cumpăra; acum ai ce, dar n-ai cu ce.
    3. Atunci parveniții și privilegiații regimului se mai fereau, se mai ascundeau; acum se afișează în văzul-lumii și-ți mai și râd în nas.

    Deci, da, nu văd rostul propagandei comuniste, pt că O SIMȚIM ȘI ACUM, doar mai cosmetizată.

    Reply
  7. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Rezultatele extragerilor Loto
    3
    Cupa Fokus Kids – concurs de șah pentru clasele primare!
    4
    Preotul Adrian Mariș de la Andrei Șaguna a trecut la cele veșnice
    5
    Primăria Arad a plătit 25.000 de lei daune morale unei localnice
    6
    CS Şofronea a câştigat Seria B din Liga 5
    7
    Rezultate remarcabile la „naționala” de securitate și sănătate în muncă
    8
    Luni au început înscrierile la grădiniță
    9
    GALERIE FOTO| Creșa cu numărul 70, recepționată la Nădlac de Cseke Attila, Ministrul Dezvoltării
    10
    Vinga va juca barajul de promovare în Liga 3

    Local

    Preotul Adrian Mariș de la Andrei Șaguna a trecut la cele veșnice
    La doar 51 de ani preotul din Parohia Andrei Șaguna, Adrian Mariș, a trecut la viața veșnică. 1

    Mapamond

    Atacul cu dronă ce a lovit la Cernobîl un depozit de combustibil nuclear uzat nu a cauzat contaminare radioactivă, confirmă AIEA
    Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA) a anunțat duminică seară că a inspectat locul unde o dronă a lovit instalația centrală de depozitare a combustibilului nuclear uzat în apropierea fostei centrale nucleare ucrainene de la Cernobîl, adăugând că nivelurile radiațiilor în zonă sunt normale, transmite Reuters.

    Mapamond

    VIDEO
    Deranjat de întrebări, Trump a părăsit un interviu la postul NBC News
    Un interviu acordat de președintele american Donald Trump postului NBC News, filmat vineri și difuzat duminică, a degenerat în urma nemulțumirilor sale provocate de vreme și de întrebările primite, în special despre Iran, care nu au fost pe placul său, scrie AFP. 1

    România

    Proiect de lege: Retragerea decorațiilor pentru persoanele condamnate definitiv și cele care au colaborat cu Securitatea
    Parlamentarii USR Sorin Șipoș, Cynthia Păun și Vlad Șendroiu au depus o inițiativă legislativă care modifică sistemul național de decorare al României astfel încât persoanelor condamnate definitiv la închisoare - indiferent dacă e vorba de executare sau cu suspendare - și persoanelor care au colaborat cu Securitatea să li se retragă, de drept, distincția. 1

    România

    Premierul desemnat Eugen Tomac anunță că începe consultările cu partidele parlamentare. Luni - cu PNL, USR și PSD
    Premierul desemnat Eugen Tomac a anunțat că va începe, luni, seria consultărilor politice cu partidele parlamentare, în vederea obținerii susținerii pentru validarea în Parlament a guvernului pe care urmează să-l propună. 1

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor din data de 07-06-2026 sunt următoarele:

    Local

    Urs brun semnalat pe raza fondului cinegetic Lipova
    Potrivit unei informări oficiale emise de AJVPS Arad – Club Lipova, animalul a fost surprins duminică dimineața, la ora 06:23, pe o cameră de monitorizare a fondului cinegetic. 6

    România

    Polițiști de la Omoruri anchetează decesul unui rezident găsit inconștient într-un grup sanitar de la un spital
    Polițiști de la Serviciul Omoruri din cadrul Direcției Generale de Poliție a municipiului București (DGPMB) efectuează cercetări după ce un bărbat în vârstă de 32 de ani, medic rezident, a fost găsit inconștient în grupul sanitar al unui spital din Capitală, și ulterior, a decedat. 1

    România

    MAE: Nicio țară UE nu a participat la festivalul susținătorilor Rusiei de la Sankt Petersburg
    Purtătorul de cuvânt al Ministerului Afacerilor Externe (MAE), Andrei Țărnea, a transmis că „nicio țară UE nu a participat la festivalul susținătorilor Rusiei de la Sankt Petersburg”, el adăugând că UE și statele membre reprezintă valori incompatibile cu regimuri care duc războaie ilegale de cucerire împotriva unor vecini suverani. 2
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.