aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
România
România, cel mai mic consum de energie pe locuitor din Europa, de 2,4 ori sub cel al nemţilor

România, cel mai mic consum de energie pe locuitor din Europa, de 2,4 ori sub cel al nemţilor

la 19 September 2022 13:22 Reactualizat la: 19 September 2022 13:58
4 Comentarii

România, cel mai mic consum de energie pe locuitor din Europa, de 2,4 ori sub cel al nemţilor

Foto: Pixabay
19 September 2022 13:22 Reactualizat la: 19 September 2022 13:58
Cu un consum de numai 2,7 MWh pe cap de locuitor, la nivelul anului 2020, România este ultima ţară la nivel european în ceea ce priveşte consumul de energie.
Cu un consum de numai 2,7 MWh pe cap de locuitor, la nivelul anului 2020, România este ultima ţară la nivel european în ceea ce priveşte consumul de energie.

Trimite articolul

X

Chiar şi Ucraina avea la nivelul anului 2020 un consum de energie mai mare, de circa 2,8 MWh per capita, după cum arată datele publicate de Agenţia Internaţională pentru Energie. Germanii consumau 6,4 MWh pe locuitor, Norvegia avea un consum de 23,3 MWh pe cap de locuitor în 2020, iar liderul absolut al consumului de energie pe cap de locuitor este Islanda, cu un nivel imposibil de egalat, de 51 MWh pe persoană.

Acesta fiind contextul, propunerea Comisiei Europene de a scădea şi mai mult consumul devine aproape imposibil de aplicat.

„În mediul rural din România ai un frigider băgat în priză şi atât. Suntem mult mai rurali decât alţii, chiar dacă ne vine greu să credem analizând lucrurile din marile oraşe. De exemplu, la nivelul anilor ’90.

95% din consumul de energie al României era industrial, iar restul erau casnicii“, spune Otilia Nuţu, analist de politici publice în energie şi infrastructură în cadrul Expert Forum.

Specialista spune că în ultimii 30 de ani lucrurile s-au schimbat, dar chiar şi aşa România nu a ţinut pasul cu dezvoltările din ţările vestice.

„Acolo ai un radiator, un blender, laptop, dar la noi sunt foarte multe case cu puţine echipamente electrice. Mai departe, vedem că în timp ce în Vest mobilitatea electrică a luat amploare, la noi rămâne o nişă în marile oraşe.“

Potrivit datelor din 2021, consumul casnic a ajuns în România la o pondere de circa 25% din consumul total de energie, media la nivel european, la nivelul anului 2020 fiind de 27%. Merită precizat însă că în ultimii ani România a trecut printr-un proces de dezindustrializare agresiv. Aceste explicaţii au rost în contextul în care printre noile propuneri ale Comisiei Europene (CE) de a trece cu bine iarna se numără şi indicaţia ca fiecare stat să-şi reducă consumul de energie cu 5% în orele de vârf. Astfel, statele membre va trebui să identifice 10 % din totalul de ore, care au cel mai mare preţ preconizat, şi să reducă cererea în timpul acestor ore de vârf. Comisia mai spune că acest lucru înseamnă ca fiecare stat să analizeze acele 3-4 ore de vârf, cumulat cu estimările de producţie, şi să încerce să reducă consumul.

Otilia Nuţu spune însă că acest propuneri nu sunt obligatorii şi procentele nu se vor aplica la fel pentru toate statele membre, fiecare ţară trebuind să îşi facă propriile calcule. Pentru România va fi ceva mai greu.

„Problema la noi este că nici măcar nu avem datele. Noi nu ştim cum se consumă energia în România. Avem acelaşi mod de producţie, cu unităţi foarte mari, apropiate de vechile foste unităţi industriale, în timp ce consumul nostru s-a mutat în zona urbană“, atrage atenţia Otilia Nuţu.

SURSA: MEDIAFAX

Trimite articolul

X
Taguri:
cel mai mic consum ,
consum energie electrica ,
energie ,
romania
4 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Fifor says:
    September 19, 2022 at 5:38 pm

    Deci consum de energie in care exploatarea sa fie asigurata firmelor si a orașelor practic seara se consuma siasta însemnând de la ora 6 Si dimineața pana la șase seara firmele practic serviciu se va începe de la ora 5 dimineața si se va termina la ora 6De la ora șase începe firmele mici….

    Reply
  2. Prenume nume says:
    September 19, 2022 at 7:09 pm

    Se pare ca cei mai “ecologici” și aia care se bat cel mai mult cu pumnul în piept sunt defapt cei mai mari consumatori de energie.

    Reply
  3. aradon nu cenzura says:
    September 19, 2022 at 7:20 pm

    si noi vom face economie ,rasa mami lor!!

    Reply
    • Eu says:
      September 20, 2022 at 10:38 am

      Produci ceva in afara de CO2 la televizor? Ti-a spus tanti Otilia Nuţu ca in Romania 25% din consumul energetic ii cel casnic pentru ca nu este industrie. Iei patura si ii lasi pe aia sa lucreze daca tot nu faci nimic, macar fa economie.

      Reply
  4. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    POLITIC. Mihai Pașca: „PSD este un partid anti-reformist și retrograd”
    3
    Echipele arădene au meciuri tari în Liga 3
    4
    UE a aprobat împrumutul pentru Ucraina și noile sancțiuni împotriva Rusiei, după ce Ungaria a ridicat veto-ul
    5
    Trump spune că nu doreşte să folosească arma nucleară împotriva Iranului
    6
    Suspendarea Spaniei din NATO, printre opțiunile SUA de a pedepsi anumiți parteneri din Alianță (sursă)
    7
    Cea mai amplă ediție de până acum a festivalului Suflet de România, pe Domeniul Regal Săvârșin, pe 25 și 26 aprilie
    8
    Bolojan: Deficitul României a scăzut. Direcția e corectă, economia se stabilizează, ar fi păcat să ne întoarcem de unde am plecat
    9
    Condamnat pentru că și-a amenințat avocata
    10
    Iustin Cionca, bilanț la zece ani de mandat în fruntea Consiliului Județean

    Local

    Iustin Cionca, bilanț la zece ani de mandat în fruntea Consiliului Județean
    Președintele Consiliului Județean Arad, Iustin Cionca, a făcut un rezumat al celor zece ani de când se află în fruntea instituției.

    Advertorial

    Durerea de spate care nu trece. Când are sens să mergi la un kinetoterapeut
    Durerea de spate este una dintre cele mai frecvente cauze pentru care oamenii lipsesc de la muncă și una dintre cele mai des întâlnite afecțiuni tratate cu automedicație. Un antiinflamator, puțin repaus, poate un plasture termic și aștepți să treacă.

    Mapamond

    VIDEO
    Premierul britanic Keir Starmer anunță că demisionează
    Prim-ministrul britanic Keir Starmer a anunțat luni că demisionează din funcțiile de lider al Partidului Laburist și de șef al guvernului, angajându-se să asigure un transfer ordonat al puterii, relatează Reuters.

    Evenimente

    Scriitorul Andrei Mocuța, în fața publicului cu o nouă carte
    „Iubirile pierdute ale lui Richard Brautigan”, apărută recent la Editura Tracus Arte, va fi lansată marți, 23 iunie 2026, la librăria Cărturești din AFI Mall.

    Evenimente

    Programul UNDERGROUND 16. Luni, 22 iunie 2026

    Local

    Irigațiile în zona Păuliș, oprite peste vară pentru lucrări de betonare a canalului
    Irigarea terenurilor agricole din zona Păuliș - Vladimirescu nu se va putea face peste vară, pentru că în următoarea perioadă încep lucrările de impermeabilizare prin betonare a 2,7 kilometri din canalul în care este pompată apa din Mureș, proiect de 6,7 milioane de lei plus TVA.

    Local

    Maratonul Resuscitării ajunge pentru prima dată la Arad
    Arădenii sunt invitați să învețe gratuit manevre de resuscitare și alte tehnici de prim ajutor care pot face diferența în primele minute ale unei urgențe medicale.

    ARADON opinii

    STIL DE VIAȚĂ. Adela Alexa, nutriţionist, dietetician: Sezonul fructelor roșii - savoare și beneficii pentru organism
    1

    Local

    Cinci consilieri pentru persoanele afectate de dependențe, activi în cadrul Arhiepiscopiei Aradului
    Arhiepiscopia Aradului dispune, începând din luna iunie 2026, de cinci consilieri specializați în domeniul adicțiilor, pregătiți să ofere sprijin persoanelor afectate de dependențe și familiilor acestora. În paralel, instituția continuă demersurile pentru înființarea Centrului de Educație și Recuperare Împotriva Adicțiilor „Sfântul Ilarion Felea”. 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.